www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pc For Home Recording !


Recommended Posts

Avand in vedere ca nu imi permit un mac. Caut sa fac o configuratie pc pentru inregistrat acasa dar si pentru folosit destul de multe vst-uri. Am vazut multe variante cu intel xeon octocore, pareri ? Intetionez sa folosesc cubase sau protools daca reusesc sa fac o configuratie destul de performanta. M.ar interesa pareri pentru pc si pentru interfata audio prin care vreau sa trec cu instrument si midi :)

Multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

Eu imi fac treaba fara nicio problema cu un CoreDuo G3220 de 3Ghz si 8Gb DDR3 de 1600. Ca interfata audio folosesc un line6 toneport GX iar ca midi input folosesc un E-Mu Xboard49 si un set de tobe Alesis DM6. DAW folosesc Cubase/Nuendo iar VST-uri de la Spectrasonics, IK Multimedia, Toontrack si Native Instruments.

Link to comment
Share on other sites

Quick tips ca să nu încarci inutil "căruţa" la înregistrări, în cazul în care n-ai un computer prea puternic :

 

- setează rate-ul la 44,1 ! Nu merită să urci la 48, 96, etc !

 

- setează bit depth-ul la 16 [ nu la 32, cum probabil este default ]

 

- nu trage pe un track în stereo

 

.

Link to comment
Share on other sites

buget sa zic undeva pe la 2000 ron [ nu a spus nimeni nimic despre xeon octocore ]

 

N-ai bani nici de o jumatate de procesor Xeon octo.

 

in banii aia te limitezi la cel mai ieftin i5, 8GB ram si un HDD SSD [ca sa iti ramana si de placa de baza, sursa, carcasa.

 

Daca iti trebuie si interfata audio, monitor si boxe, nu prea iti ajung 2000 de lei, dar am presupus ca astea le ai deja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

buget sa zic undeva pe la 2000 ron [ nu a spus nimeni nimic despre xeon octocore ]

 

Cele mai ieftine procesoare xeon octacore sunt peste 40 de milioane. Daca bugetul tau este pentru tot PC-ul, (componente + periferice) iti ajung banii doar de un i3 (la limita un i5), procesor care pentru tine va fi arhisuficient. Nu ai nevoie de multe nuclee/thread-uri. Aici gasesti tot ce iti trebuie: http://forum.computergames.ro/223-componente-pc-procesoare-memorii-placi-de-baza.html

Link to comment
Share on other sites

era de vanzare un xeon octo de rack..la 1000 de ron. in tm

 

E cel putin dubios la pretul ala. Oricum, nu ai nevoie de asa procesor. Iti sunt inutile atatea nuclee si thread-uri. Xeon-urile alea sunt facute mai mult pentru servere/workstation-uri. Tie si un dual core ti-e de ajuns pentru integistrat. Daca nu te joci pe calculator, poti sa iti iei un procesor cu placa video integrata si faci economie.

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe un i5 sau i7 daca ai cum, 8 GB Ram, adauga o sursa temeinica (Corsair - min 500W), o carcasa silentioasa (Fractal Design R3 e o optiune adevarata).

Placi de sunet sunt multe variante. Personal folosesc UA-4FX foarte buna si cu efecte pentru Guitar In dar si Phantom Power pentru microfon. Nu se mai fabrica insa asa ceva, poate la SH? Oricum cauta ceva cu un chip de conversie calitativ in interior.

Bafte!

Link to comment
Share on other sites

Omule,

Eu am dat pe proc, ram si placa de baza vreo 900 ron. In rest am pastrat pe cele vechi. Si btw toate inregistrarile mele (le poti asculta pe net) sunt facute cu calc vechi care era echipat cu un intel e6300 si 4gb ddr2. Asa ca pt home recording nu ai nevoie de avioane. Lasa banii la pusculita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omule am un Amd FX X6 3500mhz 6core,8gb ddr3 1600 MHz,un ssd 160gb pe care am doar windows si Cubase+toate celelalte vst,gen amplitube3,2,jimi h,fender,etc etc,tobe si asa mai departe,plus celelalte softuri studio related,si un hdd de 1 tb pe care salvez ce fac.si pot sa zic ca merge struna,nu face figuri neam.

Link to comment
Share on other sites

Bounce is your friend. Deși pun pariu că cele 5-6 sunt mult prea complexe, devreme ce-ți consumă toate resursele.

 

Să fie oare acesta momentul în care colegul @57 spune prostii? Putem noi, ca muritori de rînd, să-l contrazicem și să avem dreptate? :w00t:

 

Să încercăm.

 

1. "devreme" = timpuriu, antonimul lui "tîrziu". Cuvîntul pe care cred că-l căutai este cu pauză, anume "de vreme" (= din moment/vreme ce...)

 

2. În loc de "bounce" te refereai cumva la "freeze/lock"? Mă corectez singur aici, bouncing really is your friend. Ce voiam să spun, totuși, și am tăiat este că, în loc de bounce poate ar fi mai convenabil un freeze/lock track. Convenabil în sensul de "flexibil", dacă vrei să revii asupra pistei, o "dezgheți/descui" și umbli. Pe cînd ca să dai bounce, trebuie să fii spre sigur că așa vrei să rămînă pista aia (în ce privește efectele, mixul și - de ce nu? - linia melodică). Cel puțin așa văd eu lucrurile. Aici e mai degrabă o părere, nu o obiecție obiectivă :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Da, dragă. Dacă nivelul prostiei mele se reduce la un spațiu omis înseamnă ca am ajuns "de parte",

PS: http://dexonline.ro/definitie/devreme/584914 :)

And hopefully back on topic, ideea era că nu-ți trebuie mare putere de calcul pentru lucrul cu audio. Decât dacă folosești prostii gen "vintage channel strip simulator".

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

What ? Ce legatura are cu ... orice din topicul de mai sus ? Trist e antonim pentru fericit.

 

I-am corectat ortografia și am atras atenția asupra unui cuvînt folosit greșit, pe care l-am explicat dînd un sinonim și un antonim pentru el, să se vadă greșeala :) . E drept, e offtopic și neproductiv, privind strict această discuție, dar nu m-am putut abține.

 

Da, dragă. Dacă nivelul prostiei mele se reduce la un spațiu omis înseamnă ca am ajuns "de parte",

 

Departe de mine gîndul ăsta. Tu, în general, cînd corectezi pe cineva, înseamnă automat că-i măsori prostia? Eu nu.

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

in momentul de fata am un Core2Quad Q8300 2.5Ghz, 4GB Ram si nu face fata la mai mult de 5-6 vst-uri deodata .

 

Dar la ce iti trebuie 6 VST-uri simultan? Si daca totusi ai nevoie de ele, poti exporta in .wav track-ul si re-importa in sesiune cu un consum minim de resurse. Eu nu folosesc mai mult de 2-3 VST-uri (si 3 doar daca am doua linii de clape). Interfata audio de la Line6 iti da acces la PodFarm (soft similar GuitarRig), pe care nu esti nevoit sa il incarci ca VST.

Link to comment
Share on other sites

Dar la ce iti trebuie ...?

 

E bine să fii întotdeauna pregătit, nu ştii niciodată când ai nevoie ...

 

:)

 

 

Dragoş, save the money, man, save the money ! Nişte bounce'n freeze îţi poate ţine sute de lei în buzunar, buni pt alte cele...

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cred ca o rezolvare ar fi sa se utilizeze

Rasbery PI (A sau B ?)

Dart ar trebui sapat pe net dupa programe adecvate sau sa se priceapa cineva la programare .mai ales Linux ..

 

Cu CPU ARMv6 de 700MHz ar trebui sa fie super ptr un DSP ..

http://www.crazy-audio.com/2013/11/using-the-raspberry-pi-as-a-dsp/

Raspberry Pi becomes a guitar effects processor

http://hackaday.com/2013/01/28/raspberry-pi-becomes-a-guitar-effects-processor/

 

ETC ... costa intre 25-35$ plus ceva petriferice ,SDCard etc problema este numai in programare ..

 

Cu o programare la nivel cod masina ..fara un OS .probabil se poate scade latenta sub cei 15ms realizate de cel din articol /video , cu cod masina dedicat cred ca ar trebuii sa "zboare ".

Nu prea cred ca multe procesoare de efecte au CPU peste 700-1000MHz.

 

pe langa efecte un VST tobe , synth ,sequencer probabil ar functiona lejer ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.