www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Placa Audio


Guest
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor! Am observat ca folosind Guitar Rig 5 poti obtine tonuri de chitara cat mai aproape de cele originale. De ex: Vai, Satch... Eu am un Imac, il folosesc pe win 7 dar nu reusesc sa-i

dau de cap si de aceea ma gandeam sa cumpar o placa de sunet externa si 2 monitoare. As dori sa ma sfatuiti in legatura cu o placa externa. Bugetul sa fie pana in 800 ron pt placa. Cat despre monitoare ma gandeam la m-audio bx5 d2. Precizez ca e doar pt. cantat, nu inregistrez, dar imi doresc sa aibe un sound cat mai bun.

 

Am un Ibanez Rg 3550

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ti-as recomanda sa canti in monitoare, eu am incercat mai multe modele si nu mi-a placut ce-am obtinut cu niciunele pe electrica. Monitoarele nearfiled sunt pentru mixaj/masterizare. Daca nu inregistrezi eu zic sa mergi printr-un combo, se va impaca mai bine cu electrica decat niste monitoare. Parerea mea...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

pai nu mi place cum se aude prin ala. adica nu am reusit cu procesorul meu sa am un sound ok. ma uit pe you tube si o iau razna. de aceea am zis sa va intreb. Deci, pana la urma sa mi iau o placa audio si sa o redau prin combo ?

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat ceva similar pe forum dar nu mai gasesc topicul. Eu am o interfata Focusrite si niste monitoare Yamaha (am avut si M-Audio dar nu modelul asta). De-a lungul timpului am incercat tot felul de combinatii (cele de mai sus, amplificator hi-fi + boxe pasive, sisteme audio de PC 2.1 sau 5.1 + diverse combo-uri, casti). Personal n-am gasit nicio formula castigatoare pentru electrica in afata de combo iar cea cu monitoarele nearfiled mi se pare chiar printre cele mai nereusite.

 

Insa daca nu reusesti sa faci sa sune bine procesorul + combo-ul s-ar putea fie sa ai un procesor slab care mai mult nu poate, fie sa nu-l fi setat corespunzator.

 

Nu stiu ce sa zic dar inainte sa arunci cu banii pe interfata si monitoare fa cumva sa le auzi/testezi inainte chiar in formula in care intentionezi sa le folosesti pentru ca s-ar putea sa fii dezamagit. Eu unul am fost din punctul asta de vedere. Pentru mixaj/masterizare sunt excelente, electrica insa in ele suna oribil orice i-as face.

 

Ce-i drept in ce ti-am povestit mai sus e vorba de procesor, Guitar Rig n-am mai folosit demult si oricum nu l-am folosit pe monitoare. Posibil ca lucrurile sa stea putin diferit, nu pot sa ma pronunt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sry ca dezgrop topicul..

Ti-ai luat pana la urma monitoare ? in aceiasi situatie sunt si eu,imi place ce aud prin casti atunci cand folosesc BIAS sau Guitar Rig 5, dar prin sistemul meu multimedia Logitech suna cam "lifeless". Ma gandeam sa fac upgrade la niste monitoare, poate suna mai bine decat prin logitech.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Am observat ca folosind Guitar Rig 5 poti obtine tonuri de chitara cat mai aproape de cele originale. De ex: Vai, Satch... Eu am un Imac, il folosesc pe win 7 dar nu reusesc sa-i

dau de cap si de aceea ma gandeam sa cumpar o placa de sunet externa si 2 monitoare. As dori sa ma sfatuiti in legatura cu o placa externa. Bugetul sa fie pana in 800 ron pt placa. Cat despre monitoare ma gandeam la m-audio bx5 d2. Precizez ca e doar pt. cantat, nu inregistrez, dar imi doresc sa aibe un sound cat mai bun.

 

Am un Ibanez Rg 3550

Va multumesc.

Daca pe oricare din combinatie ..placa +ampli +boxe monitor  inregistrarile  cu Vai sau Stach suna ..si precios suna OK   nu acestea sunt de vina ...!

 

Probabil , mult ca sigur este problema de setare a "tonurilor " apoi modul /tehnica de a produce sunetul dorit .

 

Poti sa-ti cumperi ce vrei daca nu produci sunetul bine ...setat  formatorul de ton /amplf ..si cantat la chitara ..

 

 

Singura diferenta intre placile de sunet ar fi valoarea distorsiunii IMD  in cazul inregistrarii ...la redare cam toate suna la fel  mai ales daca ai 24bit/96KHz ..nu auzi diferente intre placi ..

Doar ptr cantat nu te deranjeaza in masura prea mare IMD-ul ptr inregistrare este deja o problema ..

Nu folosesc Guitar Rig ...mai toate softurile ptr PC au o latrenta ce omoara atacul ce la unele interpretari strica ..la altele nu ...

 

Un compresor ,un distors si  un reverb ..second hand  nu costa o avere ..cat un PC +++++ de toate ... inveti sa le setezi si vei suna cum ai setat ..

Ca sa ai idee cum suna Vai pe scena ar trebui sa  fi acolo langa el ...alltfel auzi tehnica mixeristului ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ai lantenta pentru ca PC-ul tau nu este destul de performant.

In alta ordine de idei, e normal ca un amp(bun) sa sune mai bine, dar nu din cauza asta lumea recurge la interfata+software, ci din alte motive.(volum, flexibilitate, mai usor de inregistrat, etc.)

 

So, a incercat cineva metoda interfata + monitoare de studio ? Ar fi un upgrade fata de interfata + Boxe multimedia Logitech(or alike) sau nu se merita investitia?

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Scuffham S-Gear sau Amplitube bagate din placa audio in return (folosesc doar puterea nu si pre-ul ampului).

Suna cat mai aproape de realitate.

S-gear suna extraordinar fara simulare de cab prin bucla, amplitube suna mai bine cu simulaea de cab si umblat putin la setarile cabului.

Bias suna bine doar cu cab simul activat, nu am inteles acest lucru.

Cu Revalver 4, imi bag decimatorul dupa chitara, direct in placa, si suna foart bine prin combo (Blackstar HT-5R).

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.