www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Cei Ce Detin Sau Au Detinut Un Harley Benton


Andrei Dorel Solomon
 Share

Recommended Posts

Personal nu as cumpara ceva Harley Benton fara sa il testez. Daca tu cumperi fara sa vezi (de la mica publicitate, okazii, thomann, ebay), as recomanda alte marci. Daca le cumperi din magazin si apuci sa te uiti dupa defecte, atunci merg pentru nivel incepator/mediu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde cum prinzi. Am cantat la chitara imitatie de strat harley benton o vara si era in cel mai bun caz acceptabila. Insa acum cant la o imitatie de jazz bass tot HB, si e chiar foarte ok, pentru pretul ei. Daca ai ceva cunostinte de setup a unei chitari electrice, si daca nu e stramb griful, poti sa o duci la o stare ok (daca nu a fost adusa deja).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu efectele, chiar ei zic ca sunt pentru incepatori, adica nu se ridica la inaltimea marcilor consacrate. Sunt teste comparative pe youtube, lumea de regula se plange ca e un bazait specific pe anumite setari (cutiile sunt din plastic, o fi si de la lipsa de ecranare, si componente mai slabe). Pe de alta parte cu 500 de lei iti iei 5 pedale de la ei, si inveti care e faza cu compresorul, distoru, delay-ul etc, si pe urma deja avand notiunile formate poti sa treci la clasa mare.

 

Mie imi pare foarte bine ca exista alternative de astea. Pentru studiu nu mereu e nevoie de calitate de studiou, atat la chitara cat si la efecte.

Daca inca nu stii in ce directie sa o apuci sau ai buget limitat eu consider ca e alternativa, ca daca te lasi peste trei luni, macar stii ca nu dai o avere. Daca insa stii sigur ca o sa canti ani buni de acum incolo, ar fi bine sa iei chestii un pic mai bune, rand pe rand (luna asta un distortion, luna viitoare un compresor, etc).

Mai au la berhinger anume pedale de switching, care sunt net mai ieftine, si alea chiar nu fac nimic in plus/minus fata de boss sau digitech (ma refer la pedale de latach/ulatch si channel selector).

 

 

Ca idee eu cand am inceput sa cant aveam o jolana de asta

jolana_special_guitar.jpg

 

care era sub orice harley benton actual (cu toate ajustarile si pilirile de freturi pe care i le facusem, tot o bucata de lemn era, de electronica nici nu zic). Iar ca "amp" aveam un casetofon chinezesc de 2x2W, si conectam iesirea de la chitara direct la capul de citire a benzii magnetice pentru caseta, acolo e o sensibilitate mare, si uite asa aveam si distors "decent", eram cel mai fericit si cantam ore in sir, pana la urma joy-ul e mai important decat toate.

 

 

Totusi instrumentul e chitara, iti recomand ca cel mai mare buget sa il aloci acolo, e important sa iti placa si sa fie comoda, altfel nu o sa ai nici o tragere sa canti la ea. Efectele, pedalele, briz-brizurile se pot lua oricand, si poti sa canti si fara ele in prima faza, pe cand chitara totusi e mai greu sa o schimbi des.

Edited by mettal86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exista "linia noua" de efecte de la HB, sau JOYO , care sunt facute chiar foarte bine, carcase metalice, iar sunetul nu se lasa mai prejos. Am avut o copie de OCD care era foarte faina HB ultimate drive), si mai am o copie de TS808 (HB vintage overdrive) care suna de rupe. L-am comparat cu ts-ul original si mie unul mai mult imi place cum suna HB. Mai am o alimentare tot HB, Power plant junior, e foarte faina, cu 5 iesiri izolate.

 

In rest, stiu ca sunt efectele alea mai slabute, de plastic care nu sunt cine stie ce. In legatura cu chitarele sunt tare sceptic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prima mea chitara electrica a fost un harley benton, o copie a gibsonului lp. Nu am fost multumit de ea, suna ca o vasla cu corzi . Daca vrei sa-ti cumperi o chitara electrca low cost, te-as sfatui sa arunci un ochi pe modelele firmelor squier si epiphone. Chiar si modelele low end (squier bullet strat si epiphone lp special II), setate bine, suna decent.

Link to comment
Share on other sites

am avut un HB hibrid, corp de electrica cu corzi nylon, am vandut-o pentru ca avea un fretbuzz.

acum am un Stagg Angel Lopez, tot hibrid cu nylon, dar este mult mai bune facuta. ca pret, aia fusese vreo 160 euro, asta a fost 200 (intre timp s-a mai scumpit un pic, probabil ca a avut succes)

nu stiu toata gama lor, dar cred ca e mai indicat sa alegi o alternativa la HB, in gama de pret (Squier, Epiphone, etc.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu nu am pus mana sau auzit de orice ceea ce produce HB si sa ajunga la nivelul decent . Eu m-as feri de el si nu sunt singurul .

Asa e. Nu e o marca in care sa ai incredere.

Dar daca o testezi si suna bine?

Ehhee...Nu-i alta treaba?

Prima mea chitara electrica a fost un harley benton, o copie a gibsonului lp. Nu am fost multumit de ea, suna ca o vasla cu corzi . Daca vrei sa-ti cumperi o chitara electrca low cost, te-as sfatui sa arunci un ochi pe modelele firmelor squier si epiphone. Chiar si modelele low end (squier bullet strat si epiphone lp special II), setate bine, suna decent.

Daca a fost acum 4-5 ani..se poate.

Acum le-au mai imbunatatit...ori astia de la Musicshop le arunca pe alea care nu suna bine:)))(am testat cateva si sunau decent)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am avut fender american si Gibson Standard si tot Harley Benton mi se pare peste ca orice. E mult mai bine finisat, suna foarte bine si nu te rupe la buzunar. De asemenea nu-ti pare rau cand iti cedeaza grifful la o cazatura. Recomand oricand HB peste Fender/Gibson sau alte firme.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.