www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone, Kramer Sau Ltd?


Baritawn
 Share

Recommended Posts

Salut.Stiu ca majoritatea o sa spuna ca depinde de gust, stil si alte lucruri, dar vreau sa stiu opiniile si argumentele profesionistilor.Sunt incepator si vreau sa achizitionez o chitara noua, insa sunt foarte indecis.Pana acum cel mai mult m-au atras urmatoarele 3 chitari, si anume:

 

Kramer Assault 220, mai exact acest model: http://www.thomann.d...20_redburst.htm

 

Epiphone Les Paul Studio Deluxe AW: http://www.thomann.d...o_deluxe_aw.htm

 

ESP LTD Viper 100FM: http://www.thomann.d...100fm_stblk.htm

 

Pana acum, cel mai mult ma atrage kramerul, in schimb nu cunosc prea multe detalii despre aceasta chitara, si chiar as vrea sa va lasati parerile in special despre aceasta.Stilurile pe care le abordez sunt in numar mare, dar in principiu rock si metal.Scuze anticipat daca am postat unde nu trebuie, astept parerile voastre, mersi.

Edited by Baritawn
Link to comment
Share on other sites

scurt si la obiect: toate 3 postate de tine au calitate identica (ma refer aici si ca brand, si ca model in sine).

 

de placut imi place cum arata Epi-ul, mai ales la culoare.

ca si constructie imi place Kramer-ul (plus ca am o pasiune pt Kramer)

ca si design LTD-ul e misto, insa vezi ca nu-ti incape in case de SG! (si LTD imi plac enorm de asemenea)

Link to comment
Share on other sites

LTD Viper are griful prins cu suruburi, ceea ce poate fi un dezavantaj, in sensul ca sustainul sufera putin. Ma rog, nu e o diferenta deranjanta, dar pentru unii mai nebuni (ca mine) conteaza.

 

Despre Kramer nu stiu nimic.

 

Epiphone LP Studio e o alegere inteleapta. Nu platesti vopseaua in trei culori, nu platesti nici binding. Dozele sint decente (crede-ma, nu e mare diferenta intre HOTHB6 si Alnico Classic Humbucker sau ce rahat indruga ei acolo; e aceeasi doza).

 

Deci dintre aceste trei chitare, eu as alege Epiphone.

 

Dar! Daca vrei sa comanzi de pe Thomann, o sa ai de platit la transport. N-am mai comandat de la ei de vreo 5 ani, dar cred ca costul de transport e pe undeva intre 30 si 40 de euro.

 

Asadar, 1200 de lei chitara + inca 120+ de lei transportul = peste 1300 de lei, aka peste pretul unui Vintage V100 nou. Eu mi-as lua Vintage doar pentru faptul ca arata mai bine ca LP Studio. Same shit, different coat.

Link to comment
Share on other sites

LTD Viper are griful prins cu suruburi, ceea ce poate fi un dezavantaj, in sensul ca sustainul sufera putin. Ma rog, nu e o diferenta deranjanta, dar pentru unii mai nebuni (ca mine) conteaza.

 

Totusi, hai sa nu :) mai bine de 50% dintre chitaristii supermegarenumiti pe planeta asta au folosit chitare bolt-on. Nu-mi spune ca Gilmour, Hendrix, Sambora, Michael Angelo Batio, Yngwie Malmsteen, Blackmore, Van Halen, si alte sute de nume nu au sustain. Hai sa nu :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Totusi, hai sa nu :) mai bine de 50% dintre chitaristii supermegarenumiti pe planeta asta au folosit chitare bolt-on. Nu-mi spune ca Gilmour, Hendrix, Sambora, Michael Angelo Batio, Yngwie Malmsteen, Blackmore, Van Halen, si alte sute de nume nu au sustain. Hai sa nu :)

 

Hendrix, Batio si Malmsteen nu cinta pe Viper de 250 de dolari. Ia-ti tu cu bolt-on, mie-mi place cu grifu' lipit. Problem?

 

PS. Citi dintre aia il fac, de exemplu, pe Gary Moore la sustain?

 

da,e dezavantaj sa ai bolt on...mai ales cand o desfaci ,o bagi in valiza si te duci cu avionu lejer cu ea oriunde ...

sau dac vrei sa ii pui alt gen de gat...etc............. :))))))))

 

Ma faci sa rid.

1. Nu cred ca esti tu ala care calatoreste cu chitara dupa el prea mult. De fapt, nu cred ca te plimbi cu avionul at all. Asa ca avantajul asta nu prea e avantaj. Mai exista si flight case.

2. Alt gen de grif? Grrrrr. Da-ti una peste gura si nu mai vorbi timp de un an.

Link to comment
Share on other sites

Ma faci sa rid.

1. Nu cred ca esti tu ala care calatoreste cu chitara dupa el prea mult. De fapt, nu cred ca te plimbi cu avionul at all. Asa ca avantajul asta nu prea e avantaj. Mai exista si flight case.

2. Alt gen de grif? Grrrrr. Da-ti una peste gura si nu mai vorbi timp de un an.

 

In legatura cu sustain: http://www.cycfi.com/2013/11/sustain-myth-science/

 

Cred ca subliminal se referea la faptul ca daca ti s-a stricat gatul, il poti inlocui. Sau daca ai pus ochii pe alt radius/neck shape/culoare/oricare alt motiv pentru care vrei sa schimbi un neck, ori la bolt-on, in destule cazuri(nu toate), cand ti-ai belit gatu, iti iei adio de la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Hendrix, Batio si Malmsteen nu cinta pe Viper de 250 de dolari. Ia-ti tu cu bolt-on, mie-mi place cu grifu' lipit. Problem?

 

PS. Citi dintre aia il fac, de exemplu, pe Gary Moore la sustain?

 

un bolt-on e un bolt-on si la un Squier Bullet, si la una de 6000$. La fel si pt setneck, neckthrough. Tu ai vorbit despre tehnologia de prindere si atat. Iar eu referitor la ea ti-am raspuns. Sa stii ca una scumpa n-are nici suruburile diferite, si nu sunt stranse nici altfel. Ah, ca restul chitarei e mai nasoala sau mai "buna", aia e alta discutie. Tu ai atacat subiectul bolt-on. Iar eu am incercat sa-ti explic ca nu e intemeiat argumentul.

 

si la ce te referi prin "a face" pe X la sustain? Au luat fiecare o nota si s-au intrecut vis-a-vis de "cui ii moare primu'"? :rcain: poate confunzi sustain-ul cu notele prelungite si feel-ul de moment al melodiei. Eu ma refer la fenomenul fizic.

Link to comment
Share on other sites

un bolt-on e un bolt-on si la un Squier Bullet, si la una de 6000$. La fel si pt setneck, neckthrough. Tu ai vorbit despre tehnologia de prindere si atat. Iar eu referitor la ea ti-am raspuns. Sa stii ca una scumpa n-are nici suruburile diferite, si nu sunt stranse nici altfel. Ah, ca restul chitarei e mai nasoala sau mai "buna", aia e alta discutie. Tu ai atacat subiectul bolt-on. Iar eu am incercat sa-ti explic ca nu e intemeiat argumentul.

 

si la ce te referi prin "a face" pe X la sustain? Au luat fiecare o nota si s-au intrecut vis-a-vis de "cui ii moare primu'"? :rcain: poate confunzi sustain-ul cu notele prelungite si feel-ul de moment al melodiei. Eu ma refer la fenomenul fizic.

 

Da, initial am vorbit despre tehnologia de prindere, dar tu ai venit cu argumente cum ca Hendrix si [insert bolt-on guy] au sustain. Ceea ce e corect, toti au sustain, intr-o oarecare masura.

 

Si da, ai dreptate, bolt-on e la fel si la o chitara ieftina, si la una scumpa. Teoretic.

 

Ce inteleg eu prin sustain? "Cit timp ii ia unei note, din momentul in care dai cu pana, pina cind nu sa nu se mai auda". Atit stiu, si atit ma intereseaza. Nu ma intereseaza testele facute pe inregistrari, ma intereseaza NUMAI SI NUMAI ce aud eu. Lasa-ma cu note prelungite si feel de moment.

 

OK, in caz ca tot nu e clar: iei chitara, dai cu pana si tii nota pina cind moare. Asta e tot ce conteaza (pentru mine). Ca vii tu cu masuratoarea si-mi zici ca "stai asa, ca uite cum sta treaba, la Fender e sustain mai mare, ca asa apare aici" e problema ta. Pentru mine au mai multa credibilitate urechile mele decit testele nu'sh cui. Ce aud, aia e, chiar daca conform unora "simturile pot fi alterate". N-au decit sa fie alterate.

 

Ceea ce am spus legat de sustain nu e o parere preluata de la cineva cu "autoritate", ci o constatare in urma experientei pe care am avut-o cu zeci de chitare. Pot sa-ti marturisesc ca nu am intilnit pina acum nicio chitara bolt-on la care sa dureze nota mai mult decit la una cu grif lipit. Pina la proba contrarie ramin la parerea asta. In ceea ce ma priveste, griful lipit e un +.

 

Si mai lasati dracu fizica si prostiile alea, ca nu va ajuta la nimic in contextul de fata si ma mai si enervati.

 

---

Ce spui tu AdiCopiluMinuneAssasin, cu schimbarea grifului si a radiusului, mi se pare absurd. Sa fim seriosi, asta e motivul pentru care iti iei bolt-on? Sa poti, cindva, in viitor, sa-ti pui grif cu alt radius?

 

Hai ca m-am enervat. Scopul e sa cinti, ba, sa faci muzica, nu sa faci experimente de fizica sau sa schimbi cacaturi.

Link to comment
Share on other sites

la dracu' toti prostii astia cu fizica, matematica si prostiile lor tehnice de ne-au dat constructii, medicina, calculatoare si forumuri, rachete, surse de energie, telefoane mobile si altele. Important esti tu si ce crezi tu despre Univers, nu cum functioneaza el de fapt. Ok. Eu acu' ma duc sa cant. Pe bolt-on. Si mai tarziu o sa lucrez la niste chestii tehnice de tantalau ce sunt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu AdiCopiluMinuneAssasin, cu schimbarea grifului si a radiusului, mi se pare absurd. Sa fim seriosi, asta e motivul pentru care iti iei bolt-on? Sa poti, cindva, in viitor, sa-ti pui grif cu alt radius?

 

N-am zis nicaieri ca ar fi asta motivul. E doar un plus care ti-l ofera. Daca tot mergi pe principiu asta, de ce nu iti lipesti dozele cu Poxipol de chitara? Ce sens are ca pe viitor sa-ti pui alte doze, ca doar nu-ti iei chitara sa faci experimente.

 

Daca tot spui ca scopul universal e sa canti si ca pe tine nu te intereseaza detaliile tehnice, de ce te mai sinchisesti sa-ti spui parerea? :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hendrix, Batio si Malmsteen nu cinta pe Viper de 250 de dolari. Ia-ti tu cu bolt-on, mie-mi place cu grifu' lipit. Problem?

 

PS. Citi dintre aia il fac, de exemplu, pe Gary Moore la sustain?

 

 

 

Ma faci sa rid.

1. Nu cred ca esti tu ala care calatoreste cu chitara dupa el prea mult. De fapt, nu cred ca te plimbi cu avionul at all. Asa ca avantajul asta nu prea e avantaj. Mai exista si flight case.

2. Alt gen de grif? Grrrrr. Da-ti una peste gura si nu mai vorbi timp de un an.

tzaran prost...

hopa!!!mi-a scapat...

daca io umblu cu avionu si cat e exact treaba mea ca nu ies cu ma-ta la cofetarie sa dai cu presupusu!!!!

tu ce mortzi mai faci daca ai un griff torsionat care nu se poate remedia doar din truss?

sau nu iti convine radiusul?

sau neckshapeul sau ai vazut un alt neck care pur si simplu iti place mai mult?

io scot alea 4 suruburi si pun altu,tu o sa-ti freci toata chitara pe un perete intr-un bar...

p.s. SCOATETI POPCORNU !!!

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

tzaran prost...

hopa!!!mi-a scapat...

daca io umblu cu avionu si cat e exact treaba mea ca nu ies cu ma-ta la cofetarie sa dai cu presupusu!!!!

tu ce mortzi mai faci daca ai un griff torsionat care nu se poate remedia doar din truss?

sau nu iti convine radiusul?

sau neckshapeul sau ai vazut un alt neck care pur si simplu iti place mai mult?

io scot alea 4 suruburi si pun altu,tu o sa-ti freci toata chitara pe un perete intr-un bar...

p.s. SCOATETI POPCORNU !!!

 

Incepi sa te identifici cu personajul din avatar, eh? :)

Tu chiar crezi ca neck-urile lipite nu pot fi schimbate?

Link to comment
Share on other sites

bolt-onul in teorie il schimbi, in practica nu e chiar asa de simplu, pentru ca trebuie sa se potriveasca la dimensiuni in neck pocket, plus inaltime, plus si cu tastele trebuie avut grija sa nu apara probleme de intonatie...nu e chiar asa simplu ca schimbi gatul de 21 de taste de fender cu gatul de 24 de taste de jackson...trebuie ca tasta 12 sa fie exact la jumatatea drumului intre bridge si nut etc...plus daca e prera inalt poate nu poti ridica intratat bridge-ul incat sa nu atinga ciorzile tastele, sau invers, daca e prea jos poate nu poti cobori intr-atat incat sa ai o actiune ok la ultimele taste, astfel incat trebuie sa improvizezi cu neck shim samd... asa ca in teorie e frumos, dar in practica poate sa nu iasa. mai degraba inlocuiesti cu un gat cu exact cu aceleasi specificatii doar ca din alt lemn sau neincovoiat sau mai stiu eu ce...

 

in mod normal cine ia bolt -on nu ia pt a tot schimba gaturi decat daca are optiune pentru copie fidela sau aceiasi marca. el ia pt proprietatile tonuluyi unei astfel de chitari, si anume ca are un sunet mai spanky din cauza combinatiei modului de prindere cu tipul de lemn, pe cand la una cu set neck tonul e mai mellow...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-as lua Vintage

 

Duamne-ajută ! În sfârşit !

 

"It's been a long road, but I saw the light !" :)

 

 

....

 

Deci, V100 o dată, de două ori, de trei ori, adjudecat !

Dacă găseşti şi second hand e mai bine ! Era acu' câteva luni unu' din Timişoara care o dădea la 1200, cu upgrade-uri serioase, da' nu cred c-o mai vinde...

 

....

Link to comment
Share on other sites

Daca n-am rupt eu head-ul la V100, nu o sa il mai rupa nimeni.

 

:)

 

Și eu am pățit-o ! Am fost la un tip să forjăm ceva și, la un moment dat, așează chitara mea pe marginea unei canapele, nu prea ok... Și, deodată, ne uităm cum o ia la vale... Da' ne-am blocat efectiv amândoi, ne uitam ca la un copac din pădure cum cade : "cadeee, măăăă !"

 

Am revăzut în minte, în fracțiunile alea, toate topicele cu V100 de pe RGC. :)

 

Bang! , exact în headstock s-o proptit pe gresie... Dar am scăpat ! :D

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ontopic :)

 

Ca posesor de V100 (am avut 3...in prezent mai am 2) iti pot spune ca sunt niste chitari super decente pt banii pe care ii dai pe ele. Pe de alta parte nu seamana una cu alta...decat la forma :) si nu suna la fel, asa ca inainte sa iei una mergi si probeaza cat mai multe.

Eu am avut un Ice Tea, gera in draci, cu corpul din doua bucati, un grif ceva mai subtire decat m-as fi asteptat si fret-uri medium. Acum mai am un Arctic White, care e muuult mai usoara, are grif-ul mai gros si taste jumbo si un AFD care e grea ca Ice Tea-ul, are corpul dintr-o bucata, grif-ul aproape ca la Arctic si fret-uri medium.

Fata de momentul achizitiei, am mai investit in ele facandu-le cate un fret leveling, SD-uri pe Arctic si wiring-uri noi pt cele doua pe care le mai am. Deocamdata nu am probleme cu cheitele...

Sper sa iti fie de ajutor :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oarecum.Voiam doar sa stiu ce chitara credeti ca e cea mai potrivita, dar numai despre asta nu s-a vorbit aici.

 

Asta ai înțeles tu doar ! Vrei un rezumat ? Ok : "Nu cumpăra chitare med-low cost online și la bani mai mulți [ transport, riscuri, etc ] când poți lua una personal din magazin, poate mai bună și-ți mai rămân și ceva bani de-o pedală/cabluri/corzi/pene !"

 

Dacă vrei un răspuns strict la cele trei chitare, ești "în lovele" și nu-i problemă pt tine, ia Epiphone-ul !

 

Baftă !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta ai înțeles tu doar ! Vrei un rezumat ? Ok : "Nu cumpăra chitare med-low cost online și la bani mai mulți [ transport, riscuri, etc ] când poți lua una personal din magazin, poate mai bună și-ți mai rămân și ceva bani de-o pedală/cabluri/corzi/pene !"

 

Dacă vrei un răspuns strict la cele trei chitare, ești "în lovele" și nu-i problemă pt tine, ia Epiphone-ul !

 

Baftă !

 

.

Ma refeream la faptul ca peste 50% dintre postari se refereau la diferentele dintre bolt on si singlecut.Apreciez parerile tuturor, mi-au fost de folos.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.