www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Pentu Chitaristi- Amp De 5W Electromagnetica


viobio
 Share

Recommended Posts

Cu sau fara corzi rupte, concurentii au aratat un nivel decent(fata de ce? e apreciera mea) al cunostintelor chitaristice.

Ce au aratat dupa aia profesionistii, e altceva.

Eu cred ca au fost putini concurenti datorita impunerii improvizatiei, bariera peste care treci, daca treci, dupa multa munca(se poate ca la un viitor concurs sa fie propus un set de melodii cunoscute si sa se aprecieze calitatile de interpret ale chitaristului? Cei care au facut parte din juriu acum cred ca pot aprecia sensibilitatea/tehnica interpretarii/etc., fara a se lasa impresionati de melodia interpretata).

La finala, vin eu cu o chitara de rezerva pentru Comanel, daca nu-i cu suparare, sa auzim cum se decurca in regim de stres.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa fac NICIODATĂ un concurs de interpretare piese cover,sunt destui chitaristi care cînta piese cover,pe noi ne interesează compoziții proprii,acolo se face departajearea între muzicieni.

Ce sa auzim, Vai sau Satriani?Nu se poate,sunt unici.

Cei care participa pot repeta acasa pe ce negativ doresc,nu am spus ca trebuie să improvizeze,să nu uitam ca, concursul anterior a fost cîștigat de un puști de 16 ani,deci se poate.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Viorele, fa tu cat mai multe concursuri si cinste tie ca poti incuraja directia care-ti place!

Ai(am) avut noroc si uite ca ai trei finalisti buni.

Acuma nu ma spanzura ca am expus o idée care nu e pe placul tau.

(In afara subiectului, stiu ca sunt destui chitaristi care canta piesele altora, ai dreptate, doar ca sunt foarte putini cei care le canta bine.

Eu sunt un simplu ascultator, imi pasa mult prea putin ca X este un interpret bun sau un compozitor si interpret bun.

 

L-am auzit intr-o seara-n Herastrau, acum vreo doi ani, pe Nutu Olteanu interpretand ceva Satriani, ca se pare ca-ti place. Nu mi-a placut deloc, interpreta prost ceva bun.

 

L-am auzit interpretand aceeasi melodie si pe un posesor de chitara 'Hummer' cunoscut tie, si m-a gadilat pe suflet. Este nevoie si de interpreti buni.)

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

Am pus aici un link pt cateva filmari de sambata seara http://fastupload.ro/25d6e926407d7f423127a8709e421850.html

Felicitari tuturor celor care au cantat, eu unul m-am simtit extraordinar si am tras concluzia ca ar fi o idee sa invat si eu sa cant la chitara.

Inca o data felicitari lui Adrian Coman, sa te bucuri de amp :wee: si lui Alexandru Cismaru, incredibil chitarist :respect:

Toate cele bune si personal sunt recunoscator pt initiativa concursului si pt organizare. Ma bucur ca am putut cunoaste artisti in adevaratul sens al cuvantului!


p.s. legat de filmari, imi cer scuze pt cele cu Bogdan Chirila, am incercat(fara succes) sa sprijin telefonul pe un suport, dar de la vibratiile din club a cazut telefonul de cateva ori...

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am simtit extraordinar, desi am stat in picioare vreo trei ore, si nu-mi venea sa cred ca baietii aceia canta asa de bine.

Am dat vina pe ce am baut, ca am cam baut, si pe cunoscutii de acolo, ca si atmosfera conteaza.

Auzind ce spune Shumu, prind curaj si nu mai dau vina pe bere.

Concurentii au cantat bine, dar cei doi Alex m-au uimit. Alex Cismaru ascultam cu placere de anul trecut, bineinteles ca acum nu m-a surprins, canta si mai bine. Dar Alex MIhail, care la concursul din 2013 nu-mi spunea prea multe(l-am auzit pe ceva inregistrat), m-a surprins cu personalitatea lui(chiar dac-o fura meserie de la vreun profesor, e meritul lui), canta altfel decat cei cu care-s obisnuit.

Chiar daca la inceput ma simteam in plus la cat neam de chitaristi era in club, pana la urma m-am simtit si in largul meu si parca tot asa se simteau si ceilalti.

Foarte placuta seara de chitara, multumiri pentru principalii vinovati de sustinerea materiala a ei, Adrian Sarbu si Viorel Fartat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.