www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dinamica


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Salut forum,am o problema cu una din chitarile mele.

E o hora reghin reconditionata de mine,are scallop,poturile de ton deconectate,ecranaj,pot de volum de 500kohmi,actiune foarte comoda,etc

Si totusi,nu pot scoate pic de dinamica din ea,pe clean suna exact cum vreau,dar pe distors-doza de neck,hs4,suna plat de tot.

 

Ca sa nu spuna cineva ca e de vina restul echipamentului,am testat acelasi setup cu o copie strat c.giant.cea mai ieftina copie strat de pe piata avea dinamica de 5000000 ori mai mare ca la a mea,sunetul sarea din amp.

 

Care ar putea fi problema?merci anticipat,scuze pentru vorba lunga:-D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hs-4 suna incet si infundat. Eu nu inteleg ce gaseste Malmsteen la ele (sau ce gasea, ca acum s-a mutat pe SD). Probabil copia de strat pe care ai cantat are o doza ceramica cu output de 2X mai mare si care suna mult mai mult pe inalte si de aceea ti-a placut. YJM boosteaza semnalul cu un DOD overdrive, si pune in fx loop un compressor Boss Cs-3. Zgomotul de fond rezultat e imens si il taie cu un boss Ns-2.

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg ce intelegi tu prin "dinamica" si "plat" ... adica? tonul daca e "plat" poate fi "colorat" din EQ (si nitzel efect delay/reverb/modulatie daca vrei sa nu fie ultra sec). Iar ca "dinamica" te referi cumva la faptul ca pe distort este mai tot timpul "la maximum" si nu poti obtine sunete mai spre clean cand panezi mai usor? Gen simti cumva ca ai un ton prea compresat fara sa ai compresor? Nu de alta dar peste tot aud lumea ca vorbeste de dinamica dar fiecare are conceptul lui, unele dintre ele chiar neavand nicio treaba cu nicio definitie a dinamicii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mai mult ca sigur ori ai o problema aparte in setarea lantului de efecte/amp etc. (gen fie nu cunosti anumite particularitati ale echipamentelor respective si probabil iti faci singur niste setari care nu iti plac, fie poate chiar e vorba de o mica problema tehnica la vreunul din echipamente) SAU esti confuz oarecum si in ceea ce vrei sa obtii :) insa de la chitara (cu tot cu doza) eu zic 95% ca nu ai vreo problema.

 

Intrebare: cu alta chitara sau pe alte echipamente ai reusit sa obtii sunetul dorit?

Link to comment
Share on other sites

ocd

Încearcă mai puțin gain. Sau un efect de distorsiune multi-stage. Cele cu JFET gen amp-in-a-box sunt tare la modă acum, și pe bună dreptate.

 

responsivitate,la asta ma refeream prin dinamica

Mnu. Nici eu nici DEX n-am auzit de termenul ăsta, dar presupun că vine cumva de la "responsive". O traducere cât-de-cât utilă ar fi ceva de genul "interactiv", care e un termen la fel de inexpresiv ca "dinamic", "touch-sensitive" etc.. Distorsiunea îți reduce dramatic dinamica, așa funcționează. Asta nu împiedică chitariștii să elucubreze despre cât de "dinamică" e distorsiunea sau amplficatorul X sau Y.

Există un efect celebru care folosește un expander pentru a reintroduce dinamica după distorsionare, se numește Bixonic Expandora. Și totuși câți dintre chitariștii ahtiați de dinamică îl folosesc?

 

esti confuz oarecum si in ceea ce vrei sa obtii

Most likely.

 

Here's a picture of Scarlett Johansson's ass, ca să nu-mi înalc promisiunea de a nu mai scrie post-uri serioase:

 

scarlett-johansson-bum-640x344.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Asta e ideea dozelor lui Yngwie - sa sune cat mai fluid pe game si pe arpegii sweep. Iti dau un exemplu - asculta "We're stars" - Dio & Co., si sa vezi cum recunosti sunetul fluid YJM dintre toate solourile.

HS-urile au impedanta mare (HS4 - 24 kOhm...!), numar foarte mare de spire bobinate strans, asta taie inaltele (cuplaj capacitiv intre spire) care confera "dinamica la pana". Magnetii Alnico dau un sunet mai cald, fara dinamica mare (fata de cei ceramici).

In pozitia 'neck', dinamica e oricum mai mica - creste proportia de joase, care 'ineaca' distorsul, ce devine 'generator de semnal square' (desi dinamica propriu-zisa a corzii este, paradoxal, mai mare).

La dozele cu magneti 'stagger', nu apropia prea mult doza de corzi, sunetul electric are sa sune dezacordat fata de cel 'acustic' (are sa para acordat 'mai jos' pe tuner). Inceara sa departezi treptat doza de corzi, pana creste claritatea, si maresti apoi preamplificarea, daca simti nevoia.

La dozele 4-conductor, conectarea 'paralel' a bobinelor mai creste claritatea (la dozele de neck e cu atat mai util). Deasemenea, si conectarea defazata a celor doua bobine poate ajuta uneori. Merita incercat.

Iti mai dau o idee - schimba volumul cu unul de 1 MOhm, se gaseste la magazinele de electronice - asta creste simtitor inaltele. Eventual, pune un micro-switch care sa faca by-pass direct de la doze (dupa comutatorul de doze) la jack-ul de iesire. Vor creste inaltele la un maxim posibil (e switch-ul 'booster' tip Tom Anderson).

In general, la o doza 'obisnuita' (cu CuEm mai rezistent, nu super-subtire), se poate rebobina doza manual, 'in vrac' (nu foarte ordonat), si vor creste inaltele. Nu e recomandabil la HS4, e o doza prea fragila.

Daca nu iese ce trebuie, schimba doza - ia una cu nivel de iesire adecvat pentru pozitia neck (si sa fie corelata ca nivel si cu celelalte doze), neaparat cu magnet ceramic, ca sunetul sa aiba dinamica marita.

Poti alege cu http://www.dimarzio.com/pickup-picker, in functie de parametrii chitarei.

Succes cu imbunatatirea, si muzica frumoasa.

Edited by project
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Magnetii Alnico dau un sunet mai cald, fara dinamica mare (fata de cei ceramici).

Pe asta n-am stiut-o!

La dozele 4-conductor, conectarea 'paralel' a bobinelor mai creste claritatea (la dozele de neck e cu atat mai util). Deasemenea, si conectarea defazata a celor doua bobine poate ajuta uneori. Merita incercat.

Doza secundara la dozele "stacked" singlecoil-sized e de 1 kohm. Daca legi in paralel 1 kohm cu 20 kohm ce iese?

In general, la o doza 'obisnuita' (cu CuEm mai rezistent, nu super-subtire), se poate rebobina doza manual, 'in vrac' (nu foarte ordonat), si vor creste inaltele.

Mai bine te angajezi oriunde, chiar si maturator si tot faci cumva rost de 300 de lei sa iti iei alta doza, sau 150 una second.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Asta e ideea dozelor lui Yngwie - sa sune cat mai fluid pe game si pe arpegii sweep. Iti dau un exemplu - asculta "We're stars" - Dio & Co., si sa vezi cum recunosti sunetul fluid YJM dintre toate solourile.

HS-urile au impedanta mare (HS4 - 24 kOhm...!), numar foarte mare de spire bobinate strans, asta taie inaltele (cuplaj capacitiv intre spire) care confera "dinamica la pana". Magnetii Alnico dau un sunet mai cald, fara dinamica mare (fata de cei ceramici).

In pozitia 'neck', dinamica e oricum mai mica - creste proportia de joase, care 'ineaca' distorsul, ce devine 'generator de semnal square' (desi dinamica propriu-zisa a corzii este, paradoxal, mai mare).

La dozele cu magneti 'stagger', nu apropia prea mult doza de corzi, sunetul electric are sa sune dezacordat fata de cel 'acustic' (are sa para acordat 'mai jos' pe tuner). Inceara sa departezi treptat doza de corzi, pana creste claritatea, si maresti apoi preamplificarea, daca simti nevoia.

La dozele 4-conductor, conectarea 'paralel' a bobinelor mai creste claritatea (la dozele de neck e cu atat mai util). Deasemenea, si conectarea defazata a celor doua bobine poate ajuta uneori. Merita incercat.

Iti mai dau o idee - schimba volumul cu unul de 1 MOhm, se gaseste la magazinele de electronice - asta creste simtitor inaltele. Eventual, pune un micro-switch care sa faca by-pass direct de la doze (dupa comutatorul de doze) la jack-ul de iesire. Vor creste inaltele la un maxim posibil (e switch-ul 'booster' tip Tom Anderson).

In general, la o doza 'obisnuita' (cu CuEm mai rezistent, nu super-subtire), se poate rebobina doza manual, 'in vrac' (nu foarte ordonat), si vor creste inaltele. Nu e recomandabil la HS4, e o doza prea fragila.

Daca nu iese ce trebuie, schimba doza - ia una cu nivel de iesire adecvat pentru pozitia neck (si sa fie corelata ca nivel si cu celelalte doze), neaparat cu magnet ceramic, ca sunetul sa aiba dinamica marita.

Poti alege cu http://www.dimarzio.com/pickup-picker, in functie de parametrii chitarei.

Succes cu imbunatatirea, si muzica frumoasa.

 

Salut,si merci de sfaturi:-D

Sunt de acord cu partea de fluiditate,dar chiar si avand atat de multa in tonul lui yngwie,are si caracteristica chestia de genul "cand da tare se aude tare".

Nu stiu daca ma intelegi,vreau sa spun ca atunci cand canta sus si foloseste panatie agresiva,sunetul parca ar deveni ca printr-o pedala wah deschisa la maxim.

Chestia asta e sunetul care il vreau,si culmea,nu pot ajunge la el.

Am incercat odata si un squier bullet cu acelasi setup,si avea acel "bite" care il caut.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, dacă am avea și dovezi pentru astfel de declarații ce mișto ar fi!

 

pai in general chitaristii sufera de aceeasi problema, fie ca e vorba de "lampa vs. tranzistor", fie ca e vorba de "lemnul conteaza sau nu", fie ca "digitalul suna prost", etc. si problema se rezuma asa:

 

Am o chitara albastra care suna mai rece decat chitara rosie a lu' varu'mio, ce are un sunet mai cald. Deci ... chitarele rosii suna mai cald :) Si ironia era suficienta in logica primitiva, fara a mai lua in calcul coincidenta de culori si sunet, ce ar duce spre dovezi de genul "datorita lungimilor de unda ale radiatiei luminoase ce se reflecta, lemnul capata anumite caracteristici tonale ce corespund culorii respective" :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Magnetii Alnico dau un sunet mai cald, fara dinamica mare (fata de cei ceramici).???

 

De aia are Stratul dinamica enorma ? TWANG cu doze vintage cu alnico .. ? plus alte fenomene / proprietati deja discutate de cateva ori in legatura cu "alnico" si Strat .......

 

Daca pui magneti mai puternici , ceva "neo" poti avea volum mai mare dar dimamica sufera mai ales din cauza amortizari corzilor de catre campul magnetic prea puternic ..

 

O doza condensator ar fi cea mai "dinamica" sau o doza magnetoelectrica "activa" cu magnet ce asigura un camp relativ "slab" ....dar se complica treaba cu adaptorul de impedanta +preamp .ce trebuie sa fie in chitara sau chiar in doza etc....sa fie un adaptor/preamp calitativ cu dinamica suficient de mare ...sa redea nedistorsionat acel "twang"... si probleme in plus cu sursa de alimentare ..baterie ,,,etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Încearcă mai puțin gain. Sau un efect de distorsiune multi-stage. Cele cu JFET gen amp-in-a-box sunt tare la modă acum, și pe bună dreptate.

 

 

Mnu. Nici eu nici DEX n-am auzit de termenul ăsta, dar presupun că vine cumva de la "responsive". O traducere cât-de-cât utilă ar fi ceva de genul "interactiv", care e un termen la fel de inexpresiv ca "dinamic", "touch-sensitive" etc.. Distorsiunea îți reduce dramatic dinamica, așa funcționează. Asta nu împiedică chitariștii să elucubreze despre cât de "dinamică" e distorsiunea sau amplficatorul X sau Y.

Există un efect celebru care folosește un expander pentru a reintroduce dinamica după distorsionare, se numește Bixonic Expandora. Și totuși câți dintre chitariștii ahtiați de dinamică îl folosesc?

 

 

Most likely.

 

Here's a picture of Scarlett Johansson's ass, ca să nu-mi înalc promisiunea de a nu mai scrie post-uri serioase:

 

scarlett-johansson-bum-640x344.jpg

likeul a fost pentru scarlett :)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.