www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheite Vintage V100


BucurAdrian
 Share

Recommended Posts

Salutare !

 

M-am saturat de zbarnaitul produs de cheitele de pe Vintage-ul meu V100 , asa ca am inceput sa ma gandesc serios sa le upgradez . In principiu imi doresc niste Grover Rotomatics , dar din cate am mai auzit , nu orice cheite se potrivesc fara a largi gaurile din headstock . Imi puteti recomanda ceva care sa se potriveasca fara a modifica nimic ? ( ma adresez in principiu eventualilor detinatori de vintage v100 care au facut acelasi upgrade )

Link to comment
Share on other sites

Salut . Zbarnaitul se poate rezolva foarte usor la acele cheite . Eu am dat de 2 chitari V100 pe care le-am rezolvat foarte usor , la ambele zbarnaiau piesele de plastic care nu erau inbinate bine cu tija . Una a avut probleme cu 3 alta cu 5 ( !!! ) . Daca iei un ac foarte subtire si reusesti sa bagi atent niste epoxy intre tija si butoni , o lasi o zi atunci se rezolva problema , si este foarte estetic , interventia nu este observabila .

 

Asta daca zbarnaiala este si la tine din aceeasi cauza . Daca da atunci economisesti niste bani , din pacate unii nu si-au dat seama ca au problema asta si ar fi putut sa pastreze niste bani pentru alte scule .

 

Sper sa iti rezolvi problema .

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

PS . Poti verifica cele spuse de mine : dai tare in corzi si tii repede cu mainile de capetele butoanelor , ii mai dai drumul si prinzi iar . Este destul de observabil ( si se si simte ) daca zbarnaitul dispare si reapare brusc .

 

Exact asta am facut pentru a-mi da seama ca este din cheite zbarnaitul si nu din altceva . Dar eu am considerat ca este din mecanismul interior , nu din plastic :D

La mine zbarnaie doua . Trebuie sa recunosc ca am fost iresponsabil si am pus corzi incredibil de groase pe ea ( se indoia cheita de la Mi-ul gros ) . Dar zbarnaitul il aveam si inainte sa fac tampenia respectiva .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.