www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ieftina Vs Chitara Scumpa


ohamoha
 Share

Recommended Posts

Acum ceva vreme deschisesem un topic in care intrebam ce doze sa pun pe un behringer ca sa sune mai frumos. Ca incepator vroiam sa ma joc cu slide-ul pe ea.

Am cam fost luat peste picior pe aici in ideea ca pentru inceput orice chitara este buna, si chiar este recomandat sa folosesti una ieftina. Ca daca stii sa canti nu conteaza instrumentul. Am abandonat ideea cu dozele si am folosit chitara din cand in cand pentru niste ritmuri de blues in open G. Destul de rar.

Chitara pe care o folosesc eu (de trei ani am descoperit cat de frumos este sa canti si de un an am chitara) este un Gibson SG. Azi dimineata n-o aveam la indemna intrucat a ramas la serviciu (ca o mai car dupa mine) asa ca pana s-a incalzit ceaiul am luat behringer-ul. Am acordat-o in standard (cu greu) si am incercat cateva note. Atat de nenuniform si de spart suna incat am renuntat in cateva minute.

Nu stiu despre voi, dar eu nu voi recomanda niciodata unui incepator o ieftineala din asta. Omul n-are nicio sansa sa descopere bucuria sunetului si practic ii semnezi abandonul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt intr-o oarecare masura de acord cu tine. Nu e ok nici cea mai ieftina chitara pt un incepator , gen behringer, sau mai stiu eu ce branduri, ce gasesti pe la lidl, si stiu ca e bine ca un incepator sa aiba o chitara decenta, dar ata nu inseamna neaparat gibson sau fender din start. De asta exista starter packs de la squier si epiphone, etc, decente, la preturi ok.

 

Asa nu se cheltuiesc prea multi bani pt o chitara scumpa, existand probabilitatea ca dupa cateva saptamani, luni, sa o lasi intr-un colt sa o bata praful, si nici nu ajungi cu o plasticaraie care sa iti taie tot elanul.

Edited by cotrusvlad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://en.wiktionary.org/wiki/fit_for_purpose

 

Dacă instrumentul te împiedică să cânți înseamnă că e defect, prost făcut sau cel puțin nu oferă funcționalitatea necesară ție.

Dacă nu-ți place cum sună înseamnă că nu e potrivit gusturilor tale. Dar asta nu-l împiedică să fie potrivit gusturilor altora.

Tu despre care din cazuri vorbești aici?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Yammy, o noua discutie 'shugubeatza' :)

 

De acord cu initiatorul topicului. Chitarele foarte ietine vandute in magazinele alimentare sau hyper market-uri pot fi generatoare de frustrari pentru incepatori sau chiar motivul pentru care acestia abandoneaza studiul.

 

Ultimul lucru de care are nevoie un incepator e o chitara cu actiunea cat China, cu fret buzz, care sa falseze (lucruri care uneori nu pot fi rezolvate printr-un simplu setup si oricum de cele mai multe ori un incepator habar n-are ce-s alea), care sa se dezacordeze dupa trei piese, care sa sune ca un lighean aruncat pe scari, etc.

 

Cine stie deja sa cante, gestioneaza altfel problemele unui instrument prost. Cine nu, poate trage concluzia ca asa e normal si in consecinta poate renunta concluzionand ca e vina lui.

 

Nu zice nimeni ca prima chitara tre' sa fie Fender american sau Tylor dar nici Delson, Flame sau alte nenorociri.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte curios CUM ? i-si da seama un incepator ce nu-i OK la o chitara ?

 

De unde sa stie el CE ar trebui ?

 

Nici de pe un forum nu intelege NIMIC !!

 

Eventual da vina pe instrument ca o justificare a faptului ca nu poate /stie sa cante ..si mai reclama faptul ca forumistii nu-i explica "taina " cu toate ca li-se spune ....exersati ..exersati... exersati ( daca exista o farama de talent muzical/artistic)

 

test :

..Sa merga incepatorul la magazin sa ceara cera la o proba /demonstratie ..mai scumpa chitara si cea mai scumpa instalatie de amplificare si efecte si sa dea pe spate pe toti cu stiinta si tehnica ,cu stil si forma , cu feeling si groove ...cu arta la nivel inalt ....zece "manageri" ii soloicita un contract pe milioane ..."unde te-ai ascuns mai frate pana acum ....?" si iaca vedeta ....

daca nu iese nimic inseamna ca nu pretul chitarei este de vina !

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Orice chitara buna pentru un incepator pleaca de la Affinity/lp100 in sus, eu am avut o caruta de chitare electrice pana acum, de la reghin la schecter/ltd/ibanez si confirm ca ajungi sa nu mai ai nici o placere sa pui mana pe instrument cand nu te simti confortabil cu el.

In afara de rg465, schecter si ex351, toate chitarele au avut probleme cu actiunea/fret buzz si acordaj, pana si V100.

O chitara care o sa te multumeasca (confortabila, fara buzz, etc.), se v situa in eneral in intervalul 1500 ron-2500 ron, ce costa mai mult deja ofera anumite lucruri in plus de care nu ai neaparat nevoie (un anumit tip de doze, vibrato, binding etc.).

Plus ca daca dai mai mult de 2500-3000 inseamna ca o folosesti cu un scop mai presus de hobby (sau ai bani multi si nu ai ce sa faci cu ei).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

prima mea chitara a fost un reghin acustic prin 93. nu stiam atunci nici ce e aia actiune sau fretbuzz sau relief al gatului de chitara si nici alte smecherii despre care tot discutam noi pe aici. chitara era asa cum a dat/o fabrica si eu nu aveam decat sa invat sa cant la ea daca vreau. nici macar corzi de schimb nu se prea gaseau. puneam tot felul de sarme de otel in loc de corzi. nu prea se plangea nimeni atunci si nici eu nu ma plangeam. pe chitara aia mi/am dat silinta sa invat sa cant si mi se parea perfect normal gatul ala gros si corzile la 1cm de grif.

 

se poate invata pe orice daca se doreste.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Aici avem o problema de semantica.

 

Scump / ieftin e un atribut. Bun / prost este ALT atribut. NU sunt interschimbabile.

 

In plus, corelarea NU implica si cauzalitate.

 

In plus 2, ce frame of refference ai ? O chitara de 500 de euro poate fi scumpa pentru Vasile, dar ieftina pentru Andrei.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu ca o scula mai buna usureaza munca.

 

O data pe saptamana ajung "la tara", unde am chitara veche si "proasta" si ampliful vechi si "prost". Ale dracului nenorocite, de cand am mai exersat si studiat, au invatat si ele sa cante si sa "sune". Se poate canta pe ele? Sigur. E placut? Asta e alta discutie.

 

Cheitele merg ca o roata triunghiulara, bridge-ul zgaraie, pentru c-a fost nichelat/cromat prost si are proeminente, si de tremolou pot da doar la sfarsit de piesa, dupa care urmeaza MUSAI acordare. Daca vreau high-gain, huruie ca o escadrila de avioane.

 

Folosita "cat duce" e insa foarte cantabila, si-s recunoscator ca nu ma car cu toate cele de colo-colo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu vad rostul topicului, fiecare canta pe ce are...si a mai zis cineva mai sus, daca vrei sa canti, canti pe orice. Mi se pare nenatural sa dai 2000 de ron din prima pe o chitara...poate esti afon si ai vrut sa-ti faci un moft sau poate ai prea multi bani.

Nu uitati de negrii care cantau blues pe cigarbox guitar cu sarme de la maturi pe post de corzi.

 

 

o scula mai buna usureaza munca.

That's what she said!

Edited by lefmir
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Unde nu sunt posibilitati, nu sunt, asta e. Dar daca tot ai 500 de ron si vrei sa-ti iei prima chitara, decat sa-i dai pe o maciuca in totala necunostinta de cauza, mai bine te informezi un pic si poti alege fie ceva mai calitativ (chiar daca asta inseamna sa mai pui un pic) fie iti iei una second.

 

In felul asta ai sansa sa gasesti un instrument decent si eventual sa minimizezi pierderile la o vanzare ulterioara.

 

Plus ca o chitara se cumpara dintr-un magazin de instrumente, NU din hyper-market. Insist cu asta pentru ca am pus mana pe o copie de Strat luata din Real. Costase ceva de genul 400 ron setul cu amp, husa, etc. Frate, asa ceva... Nici daca era facuta manual de un orb ciung nu cred ca ar fi iesti in halul ala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Plus ca o chitara se cumpara dintr-un magazin de instrumente, NU din hyper-market. Insist cu asta pentru ca am pus mana pe o copie de Strat luata din Real. Costase ceva de genul 400 ron setul cu amp, husa, etc. Frate, asa ceva... Nici daca era facuta manual de un orb ciung nu cred ca ar fi iesti in halul ala.

 

Ca idee, acum niste ani, Carrefour vindea in Romnaia seturi Squier. Si clape Yamaha, samd.

 

LE. Evident, acum situatia este foarte diferita.

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Chit ca ar vinde seturi Squier si clape Yamaha, sau orice alt produs Custom Shop de la marile firme din domeniu, nu as putea niciodata sa imi cumpar intrumentul muzical din acelasi loc in care cumpar mezeluri, bere si prezervative.

Stai stai stai, de ce nu? Daca service-ul si support-ul ar merge pe filiera obisnuita si produsul ar fi in stare ok, le-as lua cu toata increderea. Si vreo 10 pachete de prezervative, doar ca sa vad mutra casieritei :)

Link to comment
Share on other sites

Stai stai stai, de ce nu? Daca service-ul si support-ul ar merge pe filiera obisnuita si produsul ar fi in stare ok, le-as lua cu toata increderea. Si vreo 10 pachete de prezervative, doar ca sa vad mutra casieritei :)

 

Chitara-i "undita" cu care le "pescuiesti" (femeile)... ca sa ai si pe ce sa le folosesti :) In cazul asta trebuie sa fie cat mai frumos colorata, sa atraga.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

O chitara care o sa te multumeasca (confortabila, fara buzz, etc.), se v situa in eneral in intervalul 1500 ron-2500 ron

 

Pentru restul există nişte oameni bine antrenaţi care au învăţat că un şurub se strânge în sensul acelor de ceasornic, iar o cheie imbus intră într-o gaură pentru cheie imbus.

 

Să fim realişti, cel puţin dacă vorbim de chitare electrice, există destul de puţine chitare ce pot fi categorisite ca lemne de foc. Mă refer la strâmbături care să nu-ţi permită o acţiune decentă sau o intonaţie reglată bine. Indiferent de preţ. O chitară scumpă aduce câteva îmbunătăţiri, însă, sunt foarte puţine cazurile în care acestea se pot afla într-o legătură logică cu preţul. Există cerere pentru chitare scumpe, nu-ţi cumperi "o chitară care face X, Y, Z", îţi cumperi "un Gibson". Dai bani pentru că vrei, în primul rând, producătorul respectiv. Restul, specificaţiile, materialele, aşa cum observăm la majoritatea chitarelor scumpe, sunt cam tot alea de vreo 60 de ani. Nu pentru că ar fi cele mai bune, ci pentru că sunt instrumente care au făcut istorie, iar mulţi simt că fac parte din istoria respectivă deţinând un asemenea instrument.

 

Ca să trag linie, că am vorbit prea mult. Ieftin, scump, de la cârnaţi, de la lubrifianţi, sunt chitare, 6 corzi, dai în ele, fac zdranga-zdranga. În mâinile unora fac zdranga-zdranga mai frumos decât în mâinile altora. Ţine de fiecare individ cât e dispus să plătească pe ele.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbeam de chitare la care nu ''mai trebuie sa strangi un surub'', cu freturi care nu iti lasa urme in palme, care se pot seta ieftin si usor, fara buzz (nu vorbim de fret job) si care raman acordate dupa 2-3 cantece sau raman acordate si dupa o luna de lasat in coltul camerei.

Am vorbit fix din experienta, nu am spus ce e ieftin si ce e scump.

In 7 ani am avut multe chitare, peste 20, am mai incercat cel putin inca 10-15 si am ajuns la concluzia exprimata mai sus.

Sunt destule chitare care au un raport pret/calitate apropiat de realitate, nu vorbesc de avioane ci de chitare cat de cat accesibile, cum am spus mai sus.

Nu este o regula 100% valabila, dar pana la un anumit pret, cat dai, cam atat primesti.

Mie si acum imi pare rau ca nu am mai stat 2-3 ani pana sa imi iau o chitara buna (nu decenta cum ai spus tu) ci ca am dat banii pe toate celelalte.

Mentionez iar, nu vorbesc de o chitara decenta care isi face treaba ci de una buna care se muleaza nevoilor tale.

 

Pentru restul există nişte oameni bine antrenaţi care au învăţat că un şurub se strânge în sensul acelor de ceasornic, iar o cheie imbus intră într-o gaură pentru cheie imbus.

 

Să fim realişti, cel puţin dacă vorbim de chitare electrice, există destul de puţine chitare ce pot fi categorisite ca lemne de foc. Mă refer la strâmbături care să nu-ţi permită o acţiune decentă sau o intonaţie reglată bine. Indiferent de preţ. O chitară scumpă aduce câteva îmbunătăţiri, însă, sunt foarte puţine cazurile în care acestea se pot afla într-o legătură logică cu preţul. Există cerere pentru chitare scumpe, nu-ţi cumperi "o chitară care face X, Y, Z", îţi cumperi "un Gibson". Dai bani pentru că vrei, în primul rând, producătorul respectiv. Restul, specificaţiile, materialele, aşa cum observăm la majoritatea chitarelor scumpe, sunt cam tot alea de vreo 60 de ani. Nu pentru că ar fi cele mai bune, ci pentru că sunt instrumente care au făcut istorie, iar mulţi simt că fac parte din istoria respectivă deţinând un asemenea instrument.

 

Ca să trag linie, că am vorbit prea mult. Ieftin, scump, de la cârnaţi, de la lubrifianţi, sunt chitare, 6 corzi, dai în ele, fac zdranga-zdranga. În mâinile unora fac zdranga-zdranga mai frumos decât în mâinile altora. Ţine de fiecare individ cât e dispus să plătească pe ele.

Link to comment
Share on other sites

pt inceput sa nu confundam dorinta/preferinta cu nevoia

daca esti un incepator sau un hobby-ist nevoie nu ai de scule de sute/mii de euro oricat ai incerca sa argumentezi altora sau chiar tie.

in aceasta idee e f corecta mentiunea lui fiveseven "Dacă instrumentul te împiedică să cânți înseamnă că e defect, prost făcut sau cel puțin nu oferă funcționalitatea necesară ție."

in functie de puterea de cumparare , de preferinta poti alege un produs mai scump si poate (de obicei cam asa te astepti sa fie) mai calitativ.

de la un anumit nivel de pret in sus platesti clar si prestigiul firmei producatoare nu doar o valoare estimativa pe piata a produsului.

e important de acceptat faptul ca in orice domeniu exista astfel de nivele de calitate/pret care depasite nu mai justifica nici calitatea nici pretul

acu pragul acesta e iar greu de stabilit f obiectiv.

diferente exista, depinde daca pt persoana in cauza e o nevoie/preferinta daca isi permite sa plateasca etc

dacia / mercedes, squier / suhr - clase de produse cu aceeasi functionalitate per clasa, servesc acelorasi scopuri....pretu e diferit , calitatea la fel

problema e cum spuneam fiecare sa decida care e acel nivel peste care nu mai merita sa plateasca...de obicei cine are posibilitatea financiara nu prea isi bate capu cu problema asta indiferent daca decizia sa e sau nu rationala :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam de unde s-a plecat:

 

Nu stiu despre voi, dar eu nu voi recomanda niciodata unui incepator o ieftineala din asta. Omul n-are nicio sansa sa descopere bucuria sunetului si practic ii semnezi abandonul.

 

Pentru cine a frecat mai multe chitare lucrurile sunt simple. Un incepator insa daca nimereste o chitara proasta (completati voi pe linia punctata ce inseamna proasta) nu are cum sa-si dea seama ce nu e in regula si asta ii poate afecta studiul pana la abandon. Nu e vorba de dat 'jde' milioane pe prima chitara ci de ales o chitara 'corecta', ceea ce un incepator nu are capacitatea sa faca de unul singur. Sa nu mai vorbim de abilitatile unui incepator de a rezolva singur problemele unei chitare.

 

Din pacate nici alegerea unei marci minim 'controlate' precum Squier sa zicem nu garanteaza mare lucru, dar oricum o face in mai mare masura decat alte pocnitori cu renume de 'no name'. Tocmai d-asta personal recomand oricand un Squier, un Epiphone, un Vintage in locul unor marci precum C. Giant, Clifton, Delson... Evident exista exceptii de ambele parti, dar statistic sunt convins ca se pastreaza raportul.

 

Si daca la electrice mai e cum mai e, la acustice treaba devine si mai 'cotoioasa'.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tot ce am inteles de la dragii colegi este ca orice chitara fara defecte de constructie este buna, fie ea din tabla.

No atunci de ce nu va cumparati doar chitare GIO, Delson, Bergenbier, etc???

Hai sa nu fim ipocriti, exista o anumita categorie de chitare, intr-o anumita categorie de pret care sunt foarte bune, fara defecte si sunt accesibile.

Eu puteam sa scriu 1000 ron -2000 ron, aici completati cu ce vreti voi.

Vreau sa vad cat de confortabil si e bine cantati pe o electrica cu buzz, actiunde de 0.5 mm la tasta 12 si care nu sta in acordaj mai mult de primul bend de un ton.

Pentru mine ramane valabil ce am spus, un incpator, ca de aia e incepator si nu stie sa invarta de suruburi etc, are nevoie de o chitara buna, pe care o gaseste fara probleme intre 1500 ron si 2500 ron, care sa nu necesite nici un fel de setup pentru o erioada relativ lunga de timp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot ce am inteles de la dragii colegi este ca orice chitara fara defecte de constructie este buna, fie ea din tabla.

No atunci de ce nu va cumparati doar chitare GIO, Delson, Bergenbier, etc???

Pentru că

  • de multe ori acestea au defecte
  • nu există foarte mare diversitate între astfel de modele entry-level: poate oamenii nu găsesc printre ele ce doresc
  • chitara nu e doar o unealtă, e un status symbol. Că deh, omul e curvă socială.
  • (cumva derivat de mai sus) resale value = 0
  • lumea e proști și/sau leneși și nu știu să facă un setup, așa că preferă să dea de 5 ori mai mult pe o chitară gata setată
  • se știe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne facem ca nu stim sa citim?

Un incepator, la o varsta de 13-14 ani, nu o sa stie sa faca un setup corect din prima, eventual o sa strice mai rau ceea ce a primit si da, fara sa ne ascundem, exista persoane ce prind mai repede si persoane ce prind mai greu, nu inseamna ca trebuie sa le spunem ca sunt prosti, ca poate ala picteaza sau etc., mult mai bine decat tine, iar asta nu te face pe tine sa fii prost.

Niciodata nu evaluam toate persoanele la fel ci doar dupa competentele fiecaruia, ca eu daca te pun sa dai o gaura in pamant ca sa gasesti titei, o sa te uiti la mine ca la ampurile cu lampi.

Asta o fost cel mai slab reply de cand te stiu pe forum, fara suparare.

 

Pentru că

  • lumea e proști și/sau leneși și nu știu să facă un setup, așa că preferă să dea de 5 ori mai mult pe o chitară gata setată

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.