www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Interfata Audio


Recommended Posts

salut

am o interfata line6 ux1 conectata la 2 monitoare active. de ceva timp am observat o "problema". in momentul in care ascult ceva si modific volumul de la interfata(output-ul) se aude un "fasait" la monitorul stang. am incercat si la casti si sa schimb monitoarele intre ele, si doar la output-ul stang se aude acest zgomot, deci este de la interfata cred. astept pareri, sfaturi.

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Da, persista doar cat ajustez volumul. Trebuie schimbat potentiometrul?

 

Multe scule pe tranzistoare fac asa , cred ca se incarca cu ceva curent, cu un potential ce produce mici scantei al caror descarcari se aud amplificate , la un mixer chiar cateodata i-mi blocheaza canalul , misc de potmetru sa "sara" volumul si se ::"deblocheaza" ..

Cum nu schimbi incontinu.volumul si nu intrerupe potmetrul el nu-i stricat/uzat ..deci nu trebuie schimbat ...Ar ajuta ceva descarcare /decuplare rezistiva dar ???

Chiar la Zoom R8 face la fel zgomot cateodata pe pozitia pe intrare de 1MOhm daca manevrez de cateva butonul potmetrului ori se "descarca" se uniformizeaza potentialele si nu mai face nici un zgomot.. fi si din cauza pieselor di plastic poate se incarca electrostatic (?)

 

Cu spray-ul ...atentie !!! trebuie spray "uleios" ptr potmetru si grije mare caci unele carcase piese de plastic le-a dizolvat drept care am la un EQ potmetre ce nu mai fac zgomot dupa ce am dat cu spray dar abea pot sa le misc .,,sa dizolvat atat tija butoanelor cat si ghidajele din plastic s-au "deformat" usor dar suficient sa culiseze mai greu ...

Petrol /motorina ,,precis nu dizolva plasticul ..si este OK .Cu spray se incerca plasticul intr-un loc ce nu se vede , destul sa pui spray pe o carpa moale si sa stergi o suprafata de plastic ca sa vezi daca dizolva saiu nu ...daca plasticul sters de cateva ori , cu solutia provenita din spray , se va face mat, i-si pierde "luciul" deci este dizolvat ...asa ca atentie .la spray nu cunostem exact ce materiale ataca dizolvantele/decapantele ce le contine ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.