www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Daw? (Pc, Win 7 64)


Recommended Posts

Salut!

 

Imi fac vasta majoritate a inregistrarilor pe un Mac, insa incepe sa apara necesitatea sa lucrez si pe PC. La Mac folosesc multumitor Garageband-ul, insa in acest moment are niste limitari care ma racaie nitel:

- nu se poate seta nivelul sonor al metronomului (workaround, stiu!)

- nu-mi permite sa fac anumite corectii de inaltime sau durata a sunetului (sa aduc nota-n pitch daca nu-i perfecta, sau s-o prelungesc).

 

M-ar interesa ce soft de PC recomandati.

Am cateva variante de Cubase si Ableton SE si LE si drac mai stie cum, venite cu diverse procesoare, interfete, samd. Ableton-ul nu l-am incercat, Cubase-ul se intepenea.

 

Prefer sa se descurce cu VST-uri gen GuitarRig/Amplitube, desi n-am reusit inca sa ma inteleg bine cu ele.

 

Recunosc c-am bagat un ochi in site-uri neprincipiale, insa nu m-am lamurit care-i optiunea corecta pentru ce-mi trebuie mie.

 

Asadar, ce mi-ati recomanda?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu personal folosesc fãrã probleme de câțiva ani REAPER cu Guitar Rig ºi Amplitube ca VST-uri, deci îl recomand. Mi se pare cã are installer ºi pentru versiunea pe 64 de biți.

 

L.E.: se pare cã mi-au luat-o înainte Rãzvan ºi manbearpig :).

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ironia face ca de mult n-am mai incercat una alta,si chiar am pus iar Reaperul ieri

 

+ esentialele in el(pentru mine): EZ si Superior Drummer, Waves Z noise(chestia asta face magie cu trackul chitarei in scosul humului sau whatever, fara sa altereze sunetul, sau foarte foarte infim,insesizabil, ie megic) si PSP Vintage Tube Warmer.

 

Combinatia aia pentru mine e pure win, totul se aude in mix, e epic. (pacat ca mi-am vandut chitara bass...)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor!

 

Daca vad bine:

- duce inregistrare multitrack (de fapt dublutrack, pana invata prietena sa faca voce si bas simultan)

- gazduieste ceva de tobe, gen ezdrummer

- inghite, daca e, si-o clapa midi

 

Nu gasesc rapid, ma lasa sa editez si sunetul local? Respectiv durata/inaltime?

Daca da, e perfect.

 

Deschizand o paranteza, am incercat (de dragul vecinilor) sa folosesc pentru inregistrat GuitarRig/Amplitube. Tonurile au iesit ok, insa cred ca mai am mult de invatat cum se seteaza noise gate-ul. Acelasi pasaj imi iese foarte multumitor inregistrat cu microfon in fata cabului, relativ ok prin procesor, insa prin VST-uri... parca tai un joagar cu drujba. Se aude daca ating o coarda mutata, se aude daca ating cu mana sau cu cracul de corpul chitarii, etc.

 

Multam inca o data.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc Ableton live 9 si ti-l recomand.

Are chestii pe care Reaper nu stie sa le faca .E foare intuitiv pt utilizator si gasesti usor tutoriale .

Nu am mai folosit reaper de cativa ani de cand am dat de ableton. Se poate sa fie versiuni upgradate mult imbunatatite dar in ultimii ani eu doar cu Ableton am lucrat.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu de folosit, intuitiv si totodata complet, desi lumea il considera jucarie: FL Studio 11. Are suport VST si poti face infinit de multe lucruri cu el. Midi support nu prea bun, Ableton e rege aici.

Personal nu mi-au placut niciunul de mai sus, le-am incercat pe toate. Si pentru ce naiba aveti nevoie de scos hum? get a fuckin' preamp! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc rapid, ma lasa sa editez si sunetul local? Respectiv durata/inaltime?

 

Din câte știu eu da, te lasã. Pentru duratã poți sã-i setezi playrate-ul (dai click dreapta pe itemul la care vrei sã umbli > Properties, ºi pe undeva prin fereastra care-ți apare ai acolo playrate), dacã la asta te referi, iar pt înãlțime ai un plugin inbuilt, ReaPitch. În aceleași scopuri mai poți folosi ºi ReaTune.

Link to comment
Share on other sites

Imi aduc aminte de ReaPitch si ReaTune si celalalte Rea-uri... inca mai rad, au inventat apa calda :lol:

- duce inregistrare multitrack (de fapt dublutrack, pana invata prietena sa faca voce si bas simultan)

- gazduieste ceva de tobe, gen ezdrummer

- inghite, daca e, si-o clapa midi

Orice DAW face asta.

ma lasa sa editez si sunetul local

si asta.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Revin:

 

Am luat Reaperul si dupa ce-am injurat 5 minute ca nu merg lucrurile cum stiam eu am intrat in carnita.

Din cate vad, face tot ce-mi trebuie mie. A naibii treaba, face si ce imi dauneaza mie - respectiv ReaTune-ul ala e prea usor de folosit :D O sa trebuiasca disciplina naibii sa nu abuzez de el la benduri... B-) Pe de alta parte, probabil ca-l pot folosi si ca learning tool. Una peste alta, acu ma simt ca o maimuta care-a primit cheia de la depozitul de banane.

 

Multumesc tuturor.

 

PS. Logicul e probabil prea mult pentru Mecu meu - e batraior.

Link to comment
Share on other sites

1.nu se poate seta nivelul sonor al metronomului (workaround, stiu!)

2. nu-mi permite sa fac anumite corectii de inaltime sau durata a sunetului (sa aduc nota-n pitch daca nu-i perfecta, sau s-o prelungesc).

 

 

1. Ai zis că știi de workaround pentru metronom, doar să mă asigur că vorbim despre același lucru, menționez varianta cu a face click track. Pui 1-2 bătăi din tastatură pe o pistă nouă. Apoi îi dai Quantize as 1/4 beat și tot copiezi secvența asta pînă-ți acoperă pista. Apoi poți alege și instrumentul, și celelalte proprietăți ale pistei click.

 

2. Pentru GarageBand 6.0.5 și 10 cel puțin, există FlexTime Editing care fix asta face, îți permite să editezi independent durata și celelalte calități ale cîtorva sunete dintr-o pistă, a unei porțiuni mici, practic.

 

Nu știu foarte multe detalii, din păcate, n-am foarte multă experiență cu GarageBand, dar varianta cu metronomul am probat-o și e foarte bună, iar varianta cu FlexTime e povestită pe ici și

.

 

Sigur, per total, n-aș compara GarageBand (nici ultimul) cu Reaper, Cubase ș.a., mai ales pentru "disponibilitatea" plugin-urilor și VST-urilor, chiar eu însumi mă gîndesc la Logic, dar m-am gîndit poate-ți folosesc și aceste răspunsuri de GarageBand.

 

În rest, spor!

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Multum

1. Ai zis că știi de workaround pentru metronom, doar să mă asigur că vorbim despre același lucru, menționez varianta cu a face click track. Pui 1-2 bătăi din tastatură pe o pistă nouă. Apoi îi dai Quantize as 1/4 beat și tot copiezi secvența asta pînă-ți acoperă pista. Apoi poți alege și instrumentul, și celelalte proprietăți ale pistei click.

 

Multumesc, exact clicktrack foloseam si eu. In ceea ce priveste flextime-ul, garagebandul meu e vechi si n-am avut chef nici sa le dau banii, nici sa-l sterpelesc.

 

Reaperul e intr-adevar mult peste, mi-e doar frica ca-n loc sa ma concentrez pe cantat cum trebuie, o sa pierd prea mult timp editand :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.