www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Construite De Mine


PaulStrat
 Share

Recommended Posts

Deoarece am cateva proiecte,si unele in desfasurare m-am decis sa le pun pe toate in acest topic.

Construiesc pedale si la comanda...preturi decente.

Am sa incep topicul cu pozele unui timmy overdrive, a 2-a pedala facuta de mine:

post-14195-0-49728100-1394311508_thumb.jpgpost-14195-0-36781300-1394311551_thumb.jpgpost-14195-0-50752300-1394311567_thumb.jpg

Am avut un mic accident in atelier,si carcasa s-a rupt pe margine :rcain: ...dar am mascat cumva treaba asta :D .

Edited by PaulStrat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am vrut un A B C box care sa imi permita sa schimb intre chitare fara sa mai scot cablul dintr-una si sa o bag in alta. Asa s-a rezolvat problema.

De asemenea, a mai lucrat Paul cate ceva pentru mine mai demult, chestii care nu au fost postate aici si anume: o modare la un Boss sd1 pt un sunet mai rotund, modare la strat-ul meu pt a avea mai multe combinatii ale dozelor.

Edited by cotrusvlad
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

in acceptiunea moderna se canta in camera, sub plapuma

mult zgomot pt nimic.

 

 

Mooaaa, auzi colo, "mult zgomot pentru nimic" ... Băăătaaaieeeee !!! :)

 

........

 

Și, ce ? Nu-i ăsta "visul american" ? De ce crezi ca atârnăm, atâția forumiști, pe-aici ? :)

 

 

[ Late edit ; Sau altu' era sensu' frazei și nu m-am prins ? Vroiai să zici că cele două efecte, înseriate, produc zgomot de fond nedorit... Aha, am priceput acu' ! :P ]

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ok...ca sa clarific,acest crankle booster in pedala este pus inainte de ts9...astfel se pot obtine foarte usor 2 gainstageuri ,asa l-am conceput.

E vorba de utilitate live nu neparat de faptul ca ts9 nu se descurca singur cu gainul la maxim.

In alta ordine de idei am facut ceva dupa specificatiile clientului( imi place si mie combinatia),nu are rost sa despicam firul in 4.

Cu respect: Paul

Edited by PaulStrat
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Apropos, printr-o ironie sublimă, pe pagina producătorului titlul descrierii e "SPEAKER CRANKER IS NOT A BOOSTER, IT’S AN OVERDRIVE". Idee repetată încă de două ori pe aceeași pagină. Aparent nici EQD nu înțeleg scopul produsului lor. Așa le trebuie dacă nu stau pe RGC.

 

On a more serious note, în cazul efectelor duble de acest fel, unde pot fi utile ambele configurații (A→B și B→A), se poate schimba ordinea printr-un comutator (footswitch, slider, releu, CMOS etc.) 3PDT. Sau se poate aplica soluția adoptată de Visual Sound, cu intrări și ieșiri independente, cu o configurație implicită implementată prin jack-uri cu normalizare (ca într-un FX loop).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

 

On a more serious note, în cazul efectelor duble de acest fel, unde pot fi utile ambele configurații (A→B și B→A), se poate schimba ordinea printr-un comutator (footswitch, slider, releu, CMOS etc.) 3PDT.

 

Da, interesantă idee... Acuma, nu știu câtă importanță ar avea care-i prima [ în cazul în care funcționează ambele deodată ], ci mai mult să fie bypass printre ele [ sper ca m-am iecsprimat corect ]

 

Acuma, câta dezbaterea... m-a făcut și mai curios. Mie mi-a plăcut Speaker cranker asta , mi s-a parut interesantă, iar în plus și ideea de 2 în 1, cu TubeScreamer

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.