www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalele Lui Edy


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

Am facut recent pedala, rezultatele sunt bune. Scuze pentru calitatea pozelor, cu prima ocazie o sa fac poze mai bune.

Tin sa specific faptul ca nici schema nici cablajul nu sunt gandite de mine, sunt preluate de pe un forum, singura chestie personala este realizarea. Toate detaliile in atasament.

 

30t49bq.jpg

 

2qirc4i.jpg

 

Triple Wreck.rar

Edited by edy_wheazel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

BB Preamp cu Mini Bomb Booster incorporat. Defapt ar putea fi "Micro Bomb" deoarece ii facut in mare parte cu SMD-uri, n-am gasit J201 ci doar un verisor de-al lui SMD.

Pe carcasa sunt lipite stickere ce se dezlipesc usor si nu lasa urme, sunt puse pt. a se obisnui posesorul cu ele, nu m-am gandit sa fac o poza inainte sa le lipesc.

 

 

post-29294-0-38310400-1399900324_thumb.jpg

post-29294-0-04313600-1399900334_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

MXR GT-OD

Nu are switch deoarece intra intr-un rack, insa se poate pune lejer, cu atat mai mult cu cat LED-ul este comandat printr-un tranzistor, nu direct.

Nu are zgomot aproape deloc (potentiometrii sunt pusi direct pe cablaj si oricum nu-i o pedala hi-gain), cand i-am dat drumu' aveam impresia ca nu functioneaza.

Switch-u' ii pt. Zakk Wylde mod, cumva "infunda" semnalu', n-am mai avut timp sa tatonez valorile de acolo, am terminat pedala la fix cat sa-i fac poze si sa i-o dau fericitului posesor.

Schema ii cam ciudata, adica am gasit-o sub denumirea de "MXR Zakk Wylde" dar fara switch. Desi am avut acces si la pedala originala (modata) mi-a fost extraordinar de lene s-o desfac. Comparativ cu originalu' are mai putin gain (asa am vrut, da' se poate modifica) si alte subtilitati pe care nu le inteleg in limbaju' chitaristic.

Schema si layout-ul sunt facute in Orcad.

 

 

post-29294-0-95925000-1407783634_thumb.jpg

post-29294-0-09446000-1407783646_thumb.jpg

post-29294-0-80983700-1407783655_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Apropos, un sfat: daca folositi charge pump la pedale ( ICL7660, TC1044, MAX1044, etc...) ii musai sa aiba terminatia SCPA (sa inceapa cu "S"), altfel fluiera pedala mai ceva ca un cioban la stana.

 

Sau folosesti un mic controller SMPS pentru a obtine ori dublare de tensiune ori tensiune simetrica ;) - ala lucreaza pe la 68KHz... probabil o sa deranjezi destul de tare pisicile,cainii si sobolanii :D (un avantaj neasteptat)

Edited by AnalogSound
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca imprastie si soarecii (care au mai rezistat pana acum la decibeli) imi fac si eu si las pedala in priza :D. Cablajul pt un klon e gata, timp nu prea e ... nu ti-a ramas cumva?

 

 Coincidenta, fix Centaur am mesterit si io:

 

KLON CENTAUR (reloaded)

 

 Primu' Centaur ce l-am facut nu era tocmai ok: fluiera, avea probleme la reglaju' tonului si valorile folosite nu erau cele mai fericite. 

 Asta ii versiunea Silver Pony de la DIY stompbox, insa cablajul de la madbean. Ii chiar ok, vedeti pe youtube comparatiile cu originalul.

 Pedala asta ii nasol s-o bagi intr-o carcasa gen 1590B, da' fiind a doua varianta m-am invatat minte si stiam cum sa pozitiozez potentiometrii. Daca vreti s-o faceti recomand o carcasa mai mare, gen 1590BB.

 

ejwzk0.jpg

 

 Nu stiu de ce cablajul a iesit asa naspa in poza, in realitate arata bine. Am tatonat niste condensatori pe verso:

 

2saxix1.jpg

 

 Carcasa am folosit-o cea gravata de la prima varianta, am lustruit-o, vopsit-o si am lacuit-o.

 

jqsxzs.jpg

 

 

 

dmqt93.jpg

 

 Primele doua pleaca la viitorul proprietar zilele astea dupa niste teste mai serioase:

 

5mflsh.jpg

Edited by edy_wheazel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 ZVEX BOX OF ROCK (breadboard)

 

 Desi am realizat initial pedala pe cablaj dupa un proiect de pe net s-a dovedit pe cat de simpla pe atat de paradoxala: orice faceam pe tranzistoru' 1 aveam zero volti. Am eliminat toate variantele si problema persista. Dupa 3 crize de nervi si un pachet de tigari fumat l-am pus pe breadboard sa-i testez fiecare etaj in parte. Normal ca functioneaza, asa ca ii voi concepe eu cablajul, spre nerabdarea viitorului beneficiar. Voi reveni cu poze.

 

2a9ntli.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.