www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalele Lui Edy


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

Bine ai reusit sa le inghesui. Place la mine :D

 

 Asta ii versiunea 1.2, prima versiune avea potentiometrii direct lipiti pe placa iar TL074 si unele rezistente (care le aveam pe stoc acasa) erau SMD. Desi a functionat, ceva nu mi-a placut la el. 

 Am facut cablajul in asa fel incat toate firele sa fie la marginea placii. Placa nu incape decat cu cablajul in jos, insa a fost calculata sa intre la fix. De pe placa am o singura iesire de masa care vine legata la carcasa potentiometrului de volum (implicit la carcasa), acolo vin legate toate cele (switch-ul de voicing, alimentarea, etc...). Piesele incap in carcasa doar intr-o ordine bine stabilita. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

EP Booster:

 

 Pedala originala are in interior doua switch-uri: +3dB si bright. Switch-urile le-am pus pe carcasa si fiecare are un mod in plus: pe centru sunt off, in sus mod-ul original si jos mod-ul in plus. Acuma sincer, cel putin la volum mic, nu prea se aude diferenta.

 

dpbgw7.jpg

 

wgx0ro.jpg

 

 

Chestia care apare in poza legata de booster ii o jucarie pe care o folosesc la prototipuri si breadboard. 

 

fd61i0.jpg

 

10f3mkp.jpg

 

deut1u.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Plictiseala. Casa intoarsa pe dos asa ca nu am putut continua un proiect de durata (controller MIDI pt. o unitate de rack), am realizat doar o placa de comanda cu relee. Am reusit insa sa pun in carcasa un proiect de mai sus, si anume Catalinbread Katzenkonig. Simpatica pedala, desi eram reticent (practic am facut-o ca sa contribui si io cu ceva pe un forum international de pedalisti) nu-mi pare rau ca am facut-o. Ii aia din stanga, aia din dreapta ii un Triple Wreck.

 Tot nu am skill-uri de chitarist, plus camera nu-i profi. Mai mult, in stanga am un birou si in dreapta un pat, trebuie sa ridic griff-u' ca sa incap intre ele, in plus daca ma aplec ca sa apas pe switch-uri o fac incomod peste chitara. Scule folosite:

 

1 - Chitara Hohner ST-59 Professional. Asa scrie pe griff, da' corpu' ii un telecaster (tot Hohner) greu ca dracu'. Folosesc doar doza din bridge (stock), un humbucker periculos.

2 - Head-ul ii o jucarie pe lampi facuta de FiveseveN. Practic ii o statie de maxim 5W cu trafo-urile de la un radio sovietic, are 2 lampi sovietice NOS 6N2P-EV in preamp si finalu' ii un 6P14P-V NOS sovietic. Preamp-u' ii schema de la Soldano, in video ii canalu' de clean.

3 - Cabinetu' ii facut de userul Airhead si am bagat in el un Celestion Seventy 80.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.