www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Budget Guitar


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Exact asta am facut cu jm30 meu. Mi s-a pus pata pe el si l-am luat,nu regret. Acum vreau ceva,un model heavy(humbucker desigur). Am gasit acele modele (destroyer) si acele washburn-uri care-mi plac. Maine o sa fac un test intr-un music shop cu cateva chitari/chitare.

Sincer,nu cred ca lemnul afecteaza prea mult sunetul.(Aici,totul e subiectiv)

Multumesc pentru suport. :)

 

De la Dean ai Dean Vendetta (XM, XMT) si Evo super ieftine, Dean evo 1000, Cadillac sau Vendetta 2.0, 3.0, 4.0 sunt din ce in ce mai scumpe. Mai poti gasi si modele ML iefine (150-200 euro) ca aici:

 

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/chitare-electrice/dean-ml-xm-solid-wood-mohogany.html

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/chitare-electrice/dean-ml-xm-solid-wood-trans-black.html

 

in cazul in care vrei forme mai excentrice :D

 

@ceilalti: chiar trebuie peste tot sa sara unu' cu "lemnu' e important" in gura imediat? am inteles, e adevar fundamental, demn de scris in marmura. Acum gata. Imi rezerv dreptul de a cauta/imi construi chitare din materiale excentrice, de multe ori anorganice, gen porcaria asta:

 

 

facuta din aluminiu plus un aliaj folosit la navetele spatiale si avioanele militare, care suna groaznic si abia se poate canta pe ea de cat de "ne-lemnoasa" e. Acum e satisfacuta lumea?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(1) De fapt ar suna chiar mai bine...ca doar sunetul se propaga mai repede prin corpuri cu densitate mare, no?

Electricele se fac din lemn solid din comoditate si pentru ca niste firme mari au apucat sa le faca asa: n-au avut imaginatie??? Fender s-a gandit: hey, ce dracu: Acusticele sunt din lemn, de ce nu si electricele? Atunci cand a facut "broadcasterul"...

 

(2) Problema pe care voi nu o intelegeti este ca lemnul conteaza intr-o foarte (3) mica masura: Atunci cand doza se misca odata cu el...teoretic doza ideala trebuie sa fie fixa(logic).

(4)Deci un material mai dens decat lemnul e bun, dar stai! daca e mai dens, e mai greu!!! nu merge, revenim la comoditate.

 

 

Dar oamenii au mai facut chitare foarte apreciate de profi..eee na?din ce? se poate? Danelectro, Supro Dual-tone...foarte stralucite. Din tonewood? mnu..una placaj, alta fibra de sticla.

(5)De fapt marmura ar fi cel mai bun tonewood;

Dar lemnul are viata, chitarele e si ele suflete.

 

 

(6)Taman la volum mic s-ar auzi daca o percepi, cu un full stack forjat in spate se aude si un Harley Benton bine. Asta daca mai auzi ceva la volumul ala.

 

 

 

(7)Exact ca-n dragoste, sa nu cumva sa alegi cu cap!

(8)Si apropos de chestia asta: observ ca oamenii n-au imaginatie: se plafoneaza la tonuri "ancestrale".

 

(1) Pai cine defineste mai "bine", de ce neaparat transmisia rapida a sunetului genereaza un sunet mai bun. Si iarasi ceea e bun pentru tine, s-ar putea sa nu fie bun pentru mine. Poate mie imi plac portocalele, iar tu nu le suporti. Eo chestie subiectiva.

 

 

(2) Asta e aroganta. Tu nu ai de unde sa stii ce inteleg si ce nu inteleg eu

 

(3) Iarasi "mica" un termen relativ. Ceea mic pentru cineva, poate fi mare pentru altcineva.

 

(4) Concluzia asta e construita pe ipoteze care nu au fost stabilite de comun acord, deci din punctul meu de vedere nu au valoare

 

(5) idem

 

(6) Daca in urechile tale in Harley Benton pe un stack forjat sau nu, se aude la fel ca un instrument de 1k, permite-mi sa ma indoiesc in finetea auzului tau.

 

(7) Aroganata. Ai extras din context. Am zis in situatia asta, la 100 de euro nu conteaza, la fel ca in "dragoste" pentru o aventura de o noapte nu te intereseaza daca e buna la suflet sau stie sa gateasca, nu?. Daca ma intreba de un instrument scump cu care are "planuri seriose" (live, inregistrari), nu ii ziceam asta.

 

(8) Ba au, dar pentru ca nu s-a gasit un raport optim intre sunet, calitate si pret mai bun ca la lemn, inca se merge pe lemn. Poate fibra de carbon o sa schimbe chestia asta (a se vedea Majesty). Eu sunt deschis la sunete noi. Dar pe de alta parte si oamenii au fost deschisi la diverse forme de masini si totusi au prin masinile cu 4 roti si 4/5 usi mare parte cu anumite forme, chestiile dubioase nu au avut succes sau au fost foarte scumpe. La fel e si la chitari. Daca te consideri in stare sa inventezi ceva mai ieftin, comod si calitativ ca lemnul, go for it, eu o sa fiu primul care o s-o cumpere.

 

Și totuși spui că există chitare, doze, sunete etc. "bune". Apropos, care-s "cele mai bune doze"?

 

 

Păi poate binevoiești să citești și din urmă, doamne ferește, poate înveți ceva. Sau măcar eviți să-ți pierzi timpul plictisindu-ne cu aceleași povești pe care le rumegă toți.

Tu esti arogant, si vorbesti si tu de pe pozitii de forta de atot-cunoscator, nu are rost sa imi pierd timpul. Tu nu vrei o discutie, tu vrei un schimb de replici in urma carora sa ti se dea dreptate. E aberant sa imi ceri sa recitesc tot forumul ca sa nu te plictisesc pe tine cu povestile pe care toti (prostii, ai uitat sa specifici) le rumega.

 

 

Daca asta e comunitatea rgc, si asta e stilul in care se discuta ("e asa cum zic eu sau esti prost") atunci ma retrag din discutiile tehnice. Daca in loc de schimb de experienta si idei exista un grup care le stie pe toate si restul sunt prosti, atunci nu mai vad sensul sa postez pe aici decat la rubrica de anunturi.

 

Nu va obositi sa imi raspundeti, aveti dreptate, aveti urechea cea mai fina, si stiti exact cum se propaga sunetul, restul e prosti.

Edited by mettal86
Link to comment
Share on other sites

mettal86, nu mai fi copil: spui că un universal "mai bine" nu există, fiind strict ceva ce ține de preferințele fiecăruia, apoi spui că altceva e mai bun decât Harley Benton.

Ma ia un amuzament teribil cum vad ca-l luati la misto pe 57 ca insista la o comunicare cat mai exacta si in trei minute apar probleme pentru ca nu se face diferenta intre "x ruleaza" si "imi place mai mult cum suna x pentru scopul y".

 

Mai ales ca vorbim de oameni care aud imediat o coarda acordata vag imprecis sau un bend nesigur :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... pentru ca nu se face diferenta intre "x ruleaza" si "imi place mai mult cum suna x pentru scopul y".

Comunicarea nu are cum se fie exacta atata timp cat nu se discuta in termenii "preciziei" care se invoca .

Daca se discuta despre sunete ,inseamna ca aceste dialoguri trebuiesc sa fie insotite de analize spectrale care si acelea ar trebui facute in anumite conditii ca sa aiba relevanta .

Altfel, ce aude fiecare nu cred ca poate deveni subiectul vreunei discutii .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

metalicule....de fapt e ca si cum mie mi-ar placea portocalele si tie nici macar nu-ti place ideea, chiar daca n-ai gustat niciodata.

Ipoteza nu trebuie sa fie de comun acord pentru ca e general valabila.

permite-mi sa ma indoiesc in finetea auzului tau.

nu, nu-ti permit. Nu e vina mea ca nu stii sa interpretezi ce citesti, dar repet: am zis ca s-ar auzi bine, nu mai bine sau egal cu altceva.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

stiu Harley-ul de care zici :) e un HBMS620TR. Eu iti recomand dintre cele 3, cu cea mai mare siguranta, mergi pe Washburn. Nici nu era nevoie sa-mi spui ca ti-a placut :) Doar atat, testeaza ACEA chitara in sine sa nu aiba vreo chestie. Eu tot ce-ti spun e la nivel general, intre modele, nu intre exemplarele individuale de prin magazine. Sunt curios sa-mi zici cum si ce o sa alegi, eu iti urez multa bafta sa nu ai ghinion :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La chitarile ieftine controlul calitatii e mai slab, astfel exista diferente mari intre instantele ale aceluiasi model, de aceea iti recomand sa le iei dintr-un magazin fizic, unde sunt expuse si pot fi probate. Am intalnit instrumente ieftine si decente (vorbesc de grif, sunetul e slab la toate, pentru ca lemnul e slab), dar trebuie gasit acel instrument. Daca iei de pe internet e loterie cu sanse 1/10 sa prinzi un instrument decent.

La bugetul asta, mai degraba cauti ceva sh, care nou a fost in categoria 200-250E. Daca esti fixat pe forma asta, o sa fie mai greu, caci sunt mai rare.

 

LE: Acum am vazut ca stai in Belgia. Incearca niste site-uri de produse sh de la ei. Eu am gasit pe un site olandez (marktplaats.nl) multe chestii legate de muzica la preturi mai mici decat in Romania.

 

Maine ma duc s-o iau (washburn xmstd2_prd)

Si da,m-am hotarat sa-mi iau washburn-ul. Am s-o controlez si maine in shop.

In general am o problema cu gatul,dar la asta era un gat destul de subtire iar freturile erau bine finisate.

 

Multumesc pentru ajutor baieti!

 

Revin cu poze si un soundtest.

Edited by Axel Goia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Saptamana trecuta(joi) mi-am cumparat un Jackson JS11 si sincer....nu e chiar cum scrie pe ea, crafted with quality in China.

Fretbuzz,fretbuzz si iar fretbuzz.

Dozele insa sunt ok.

Am incercat sa ridic putin actiunea poate scap de buzz dar nu a dat roade,pe mijloc freturile sunt infipte ok in lemn dar pe capete..lasa de dorit.

Am slabit foarte putin truss-rod-ul si am scapat de buzz dar cu prima ocazie trebuie sa merg undeva sa rezolve problema freturilor.(apropo..imi recomandati pe cineva?)

Sincer..nu recomand..poate ca am avut eu ghinion..

Edited by jonathan_cl
Link to comment
Share on other sites

Am o clona de stratocaster are a costat de 2 ori mai putin dar freturile sunt de 1000 de ori mai frumos lucrate.

Culmea,la Jackson daca pui o rigla sau ceva drept pe freturi constati ca sunt la acelasi nivel insa cu setupul din fabrica bazaiau ambele mi-uri.

Chiar nu stiu ce sa fac.

O sa ma gandesc serios.

Link to comment
Share on other sites

daca e de setup se rezolva in 5 minute. Daca insa chiar e adevarat ce spui si sunt putin iesite/umflate tastele pe la margini ... nasol. Nici nu mai sta pe ganduri ca apoi trece timpul si scad dramatic sansele sa mai rezolvi ceva la magazin, Da-o inapoi cat inca ai dreptul si gata, nici nu discuti cu ei daca are defect de fabricatie. Si refuzi si incercarea lor de a o drege cu superglue/banda adeziva/pilituri si alte prostii (mai in gluma sau mai in serios, s-ar oferi si sa o dea putin cu vaselina, doar doar sa nu ti-o primeasca inapoi, ci sa ti-o "repare" in schimb).

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Saptamana trecuta(joi) mi-am cumparat un Jackson JS11 si sincer....nu e chiar cum scrie pe ea, crafted with quality in China.

Fretbuzz,fretbuzz si iar fretbuzz.

Dozele insa sunt ok.

Am incercat sa ridic putin actiunea poate scap de buzz dar nu a dat roade,pe mijloc freturile sunt infipte ok in lemn dar pe capete..lasa de dorit.

Am slabit foarte putin truss-rod-ul si am scapat de buzz dar cu prima ocazie trebuie sa merg undeva sa rezolve problema freturilor.(apropo..imi recomandati pe cineva?)

Sincer..nu recomand..poate ca am avut eu ghinion..

 

 

schimbă corzile mai întăi, am pațit-o și pe chitări mai interesante. Am dat câte 35 lei pe un două seturi Dunlop Jazz parcă, și imi produc din varii motive fretbuzz la vreo 2 corzi. Am trecut pe rotosound rotoblues și nu am avut probleme cu buzz-ul deloc. Acum, s-ar putea să nu fie viabilă pentru tine această soluție. YMMV.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Claar. De ce n-as fi? Sunetul a fost obtinut cu un amp home made de 35w si speaker de 12",intr-o carcasa de peavy. A fost facut/modificat de taica-miu

 

Interfata

 

http://www.thomann.de/gb/behringer_u_phoria_um2.htm

 

Pedala

http://www.thomann.de/gb/digitech_bad_monkey.htm

 

Mic:

http://www.thomann.de/gb/audio_technica_mb_2k.htm

 

Setul meu:>

What do you think?

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Revin asupra afirmatiilor despre Jackson JS-11.

Dupa o mica retusare a unui fretwire si inlocuirea corzilor,reglare truss rod,actiune si intonatie a devenit o chitara pe care imi e greu sa o mai las din mana:))

Are sustain destul,doze bune,nu are zgomot si gatul subtire pica super in mana mea. Inlocuirea corzilor cu unele de calitate a insemnat o IMENSA diferenta in calitatea sunetului.

In concluzie,este o chitara buna pentru banii platiti DAR este de preferat sa o probati inainte sa o cumparati.

 

:rock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guys, washburn-ul meu suna bine fara schimare de fretwire...

Consider ca la orice chitara, dupa ce o cumperi trebuie sa-i schimbi corzile sa ajustezi action-ul si sa reglezi truss rod-ul.

Setupul de fabrica e slab ba chiar, nu exista la unele chitari de serie.

De ex washburnul meu nu era excelent din punctul asta de vedere. Acum suna beton.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu a zis nimeni ca s-a schimbat vreun fretwire.

Retusarea a constat intr-o slefuire cu un jmirghel foarte fin al unui fretwire care era pilit cam grosolan din fabrica.

Atat.

Succes in zdranganirea Washburn-ului tau...

 

Scuza-ma,nu citisem bine.

:D

Nu mai sari asa,e pur si simplu parerea mea.

Oricum de craciun Primesc un Dean,asa ca nu o sa-mi mai fac griji cu chitarile low cost de pana in 300 de euro.

Atunci,aveam pur si simplu nevoie de o chitara ieftina si cu niste doze cu output mare.(Si s-a dovedit o afacere buna)

Scuza-ma inca odata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.