www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Optiune dificila


Guest fluffyone
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Astept doar pareri pertinente intr-o problema serioasa. Am optiunea de a cumpara un amplificator care ma satisface (Fender Bassman 150 sau Ampeg BA115) sau de a opta pentru o solutie custom incluzand : Tube preamp + eq + final + un Cab de firma sau un cab facut la comanda. Varianta cu cabul de firma costa cel mai mult, dupa care vine amplificatorul de serie dupa care varianta cu cab la comanda.

 

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

tu stii cel mai bine ce criterii sunt esentiale in optiune si ce criterii sunt mai putin importante.fa un clasament vezi " pe ce tre sa te bazezi" in alegere si it vei da raspunsul.noi nu stim aceste criterii.oricat de avizata ar fi persoana datele problemei sunt putine pt un verdict convenabil tie.

 

io de ex , din afara problemei, as zice sa alegi unul din combourile respective( si m-am bazat pe criterii precum usurintza in transport la cantari mai mare decta in cazul unui head + cab, costuri mia mici decat in varianta head +cab, si faptul ca sunt "de firma" combourile). atat pot eu sa-ti spun din ce ai prezentat mai sus. sunt pertinent?

 

daia zic ca tu tre sa ti le cantaresti si sa vezi ce e mai bine pt tine, adika care varianta intruneste mai multe criterii si mai importante.sal.bafta in alegere.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cred ca o sa-mi cumpar un Sansamp inainte de toate pentru ca am ascultat si mi-a placut si e mult mai comod decat cu un cub mare. De care sansamp recomandati? Pedala mica, pedala cu preseturi, varianta de rack?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Rackul ar fi inca o solutie si desi as putea sa mi-l iau, nu stiu daca merita diferenta de vreo 200$ (dublarea pretului) intre el si pedala simpla sau cea cu preseturi. E vreo diferenta la sunet?

Ce ziceti, merita? Eu m-am cam orientat spre pedala cu preseturi..

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti RBI (var de rack). Mi se pare un avantaj f mare sa poti regla independent volumul de DI fata de cel de auditie. Adica iti faci pe scena ce volum vrei si reglezi indepentent ce trimiti in mixer. Plus control medii. Dezavantaje: nu e programabil. Nu cint la bas dar mai toti basistii pe care i-am vazut cinta cu un singur ton, asa ca nu stiu cit e de importanta sa ai programe.

 

Dupa parerea mea e cea mai buna solutie. Am si folosit varianta simpla de pedala, si suna excelent, iar DI ul merita toti banii. asta, un amp de putere tot de rack si o boxa si ti-ai rezolvat toate problemele. E o solutie mult mai "profesionala" decit bassman sau ampeg. (desi si astea suna excelent) Din cite imi aduc aminte DI ul de la ampeg nu suna grozav, iar la Fender nici nu se pune problema. Cred ca la bas flexibilitatea e mult mai importanta decit la chitara, mai ales ca inteleg din alte posturi ca vrei sa activezi si ca muzician "profesionist"

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

:blushing: Da.. cat se poate. :)

 

Apoi.. finali am de unde desi puteti sa-mi recomandati si un poweramp mai ieftinut asa, dar un cab misto de unde si la ce bani? Eu tot spre un cab de bassman m-am orientat sau un cab de Ampeg.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.