www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Delay Cu Pt 2399


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

Mi-am facut (inca) un delay dupa schema Mad Professor cu PT2399, dupa aceasta schema:

post-23591-0-84572700-1393944762_thumb.gif

 

Am considerat ca suna suficient de decent ca sa ii fac si o cutie mai lucrata. Asa ca am facut o față, post-23591-0-75744900-1393945123_thumb.jpg am printat-o pe o cutie din aluminiu si am corodat-o.

A iesit ce se vede mai jos. Sunt multumit. Nu-s grozave pozele, le-am facut cu telefonul, dar se poate face o idee.

 

post-23591-0-88289400-1393945153_thumb.jpgpost-23591-0-21910600-1393945166_thumb.jpgpost-23591-0-19804000-1393945169_thumb.jpg

 

Super fain !! I like it !! :)

Link to comment
Share on other sites

PT2399 am luat la 2,2 RON de pe mivarom.ro (doar ca trebuie sa ai comanda de piese de minim 25 lei)

 

Corodarea am facut-o cu clorura ferica cu continut cupric, adica reziduu de la solutia cu care corodam placutele de cablaj. Timpul de coroziune e empiric. Adica am tot scos cutia din baia de corodat, am spalat-o cu apa curata, ca sa vad nivelul la care s-a ajuns, pana am fost multumit de rezultat. Initial a iesit foarte fin, dar apoi a inceput sa se vada ca solutia ataca si suprafata acoperita. Asa a iesit vintage. Daca o lasi doar putin iese foarte curat.

Dupa ce a fost gata, cu un smirghel fin am dat jos cerneala ramasa. A iesit ceea ce se vede.

 

Placa sta fixa in cutie, putin stransa catre margini. Intre ea si pot-metre am pus un strat izolator din vinilin. Pe fundul cutiei (nu apare in poze) este un strat de burete, care tine fix montajul cand e inchisa cutia.

 

Sample nu, decamdata. De altfel e doar un delay, nu schimba sound-ul.

Link to comment
Share on other sites

Cum ai aplicat fata pe placa? Este metoda pnp cu fieru' de calcat sau este ceva autocolant?

 

Personal am incercat sa corodez o carcasa, rezultatul a fost relativ ok dar am avut urmatoarele probleme:

 

1 - din cauza faptului ca am folosit clorura ferica "noua" reactia a fost destul de violenta, s-a degajat multa caldura si s-a sters modelul pe care l-am facut cu un marker

2 - am incercat sa aplic desenul pe placa prin metoda pnp, dar cum carcasa este din aluminiu (disipa temperatura) nu am reusit.

 

Edit: pentru fixare foloseam potentiometrii, erau lipiti direct pe verso-ul placii si prinsi de carcasa.

Edited by edy_wheazel
Link to comment
Share on other sites

Clorura ferica o poti lungi cu apa pana cand iti convine, faci test pe o bucata de aluminiu si vezi cat de violent reactioneaza.

Teoretic aluminiul se poate coroda si cu sulfat de cupru, care se pare ca e mai calm, dar personal nu am incercat.

 

Cu marker am acoperit si eu cateva puncte unde nu s-a lipit cerneala, dar a fost mancat imediat.

 

Imaginea am printat-o pe o coala lucioasa dintr-o revista de reclame si am aplicat-o pe cutie cu fierul de calcat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Sal. Ce potmetre ai pus? 50k lin? de unde l-ai cumparat dar reglorul de 78lo5

 

Eu as face acest delay numai ca nu gasesc piese nici la mivarom nici la adelaida...

http://tagboardeffects.blogspot.ro/2012/02/i-thought-delay-freaks-may-like-this.html

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.