www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marimea Corzilor(Nu Coardelor)


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Salutare si bun venit pe forum!

 

In general, pentru metal cu cat sunt mai groase cu atat sunt mai bune. Personal nu imi plac cele Elixir - consider ca nu isi merita pretul si acel strat protector modifica tonul intr-un mod deloc placut; parca devine mai infundat, nu prea stiu cum sa descriu exact. Merita incercate odata ca sa iti faci o idee, dar ca la orice tine de muzica, pana nu incerci singur, nu o sa stii exact care e marca ta favorita.

Link to comment
Share on other sites

Dacă ai ţinut neapărat să specific "corzi" şi nu "coarde", te pot îndruma aici, presupunând că te referi la cele din jurul ringului de box, şi nu la grinzi. Diametrul unei corzi trebuie să fie de cel puţin 4 cm.

De cumpărat găseşti aici. Nu ştiu să-ţi spun ce producător e mai bun. Un forum de profil te-ar putea lămuri mai bine.

 

COÁRDĂ2 corzi f. 1) Grindă de susținere a tavanului la o casă țărănească. 2) pl. Cele trei frânghii întinse pe laturile ringului de box. [G.-D. corzii; Sil. coar-dă] /<lat. chorda

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da prietene. Cum spui tu.

Jargon:"coarda":cu*va,prostituata,tarfa. ;)

 

Multumesc oricum!Deci,ce brand-uri imi recomandati?

 

 

Si ca sa nu mai deschid alt topic: se poate canta doar cu head-ul?

Gen: http://m.musicstore.de/fr_FR/BEF/Guitares/T-tes-d-amplis-transistors/Behringer-VT100FXH-Head-100-Watts-2-Channels/art-GIT0019994-000

 

Link to comment
Share on other sites

Esti cam acid pentru cineva care are nevoie de informatii.

 

Pentru corzi incearca rotosound de la mcmusic...sau d'addario de la senia/muzica. Cam astea au cel mai bun raport calitate/pret.

Daca esti incepator ia de 09 poate chiar si 08. Altfel o sa te rupa la degete.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Esti cam acid pentru cineva care are nevoie de informatii.

 

Pentru corzi incearca rotosound de la mcmusic...sau d'addario de la senia/muzica. Cam astea au cel mai bun raport calitate/pret.

Daca esti incepator ia de 09 poate chiar si 08. Altfel o sa te rupa la degete.

 

Personal as vota impotriva rotosound-urilor. Imi place si mie cum se aud - in primele doua ore. Se corodeaza rapid si sunt absolut singurele corzi pe care-am reusit sa le rup cantand.

Parerea mea - e vorba de Rotosound yellows.

Link to comment
Share on other sites

Eu imi iau FireStone tot timpul de 0.09 , si sunt multumit de ele,drept ii ca,costa si 50 de lei dar te tin :D

 

Nu-i bai pretul,sa se auda bine. Atat imi trebuie :)

 

Esti cam acid pentru cineva care are nevoie de informatii.

 

Pentru corzi incearca rotosound de la mcmusic...sau d'addario de la senia/muzica. Cam astea au cel mai bun raport calitate/pret.

Daca esti incepator ia de 09 poate chiar si 08. Altfel o sa te rupa la degete.

 

Mda...personalitatea...ce sa zic.:))

Cat despre degete,sunt facute praf de ceva timp...ma cam dor,dar na,asta e.

Multumesc.

 

 

 

 

Da, cu conditia sa-i mai pui o chitara si o boxa.

 

 

Terapeute, esti in urma cu linia unui subiect, si implicit a glumelor.

 

...ca de obicei.

 

Am un amp micut(frontman) si vreau ceva mai mare.:>

Adica,si cu frontman-ul pot trezi vecinii dar na,parca nu ma simt bine stiind ca am o cutie de pantofi c-o boxa-n ea.

Ce cab/boxa (ieftina) imi recomandati?

Btw. Nu locuiesc in Romania. Am vazut cateva chestii (sh) in Ro.dar nu am cum sa cumpar..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut

Am o chitara yamaha rgx 121z si vreau sa ii schimb corzile.pana acum nu au fost schimbate,dar nu stiu de care sa imi iau. Nu as vrea sa schimb dimensiunea lor vreau exact ca cele stock

Am cautat pe net dar nu am gasit dimensiunea celor originale,deci nu stiu ce sa comand.

Ma gandeam sa iau 9_42.

As putea sa pun si 9_46?

Din cate am inteles daca pun de 10 mai trebuie reglata chitara dupa montare si nu prea ma pricep

Sau pot pune si 10?

thanks

Link to comment
Share on other sites

@6ths3ns3: Sa stii ca reglarea unei chitare (daca e vorba doar de strans/slabit suruburi) nu presupune cunostinte de astrofizica si nu e nici chirurgie pe creier. Sunt trei suruburi si-un surub carora daca le intelegi utilitatea si functionalitatea chiar nu e nimic complicat. Ba mai mult, te ajuta sa te imprietenesti cu propriul instrument.

http://download.yamaha.com/search/product/?language=en&site=europe.yamaha.com&category_id=16124&product_id=106963

 

Nu stiu cu ce corzi vine chitara ta din fabrica, dar in principiu niste mini-reglaje cam trebuie sa faci dupa fiecare schimbare a corzilor, chiar daca pui acelasi model/producator de corzi.

 

Bafta!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grosimea corzilor este o optiune personala, poti sa pui ce vrei, nu inseamna ca daca o chitara vine din fabrica cu grosimea X, nu-i poti pune si altceva. Intr-adevar, din ce-am rasfoit si eu cateva link-uri nu prea reiese cu ce vine echipata de fabrica, caz in care orice ai pune e posibil sa nu nimeresti grosimile initiale.

 

Deci da, e ok sa iei 009-042, 009-046 sau orice altceva :) Trebuie doar sa te decizi daca vrei mai subtiri sau mai groase in functie de cat te tin degetele sa tragi de ele.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

email am trimis de acum 2 sapt la yamaha. inca nu am primit nici un rasp.magazinul din RO de unde am cumparat chitara mi_a spus ca sunt de 9 sau 10.nici ei nu stiu sigur.

am cumparat 2 buc una de 9-42 si una 9-46.vad cum e cu ele si dupa aia incerc si de 10,ca sa vad cu care ma impac mai bine.am luat marca dunlop , sper sa fie ok.

bft.

Link to comment
Share on other sites

Daca chiatra ara gat de calitate poti pune orice fel de corzi ,Daca gatul este relativ "subtire" si este din lemn prost etc ..pui corzi de 0,09  ca sa nu "traga tare " .

 

Cel mai frumos suna chitara cu 0,11  dar depinde de ce fel de muzica vrei sa canti dar  cum am scris  trebuie o chitara buna ce ce rezista la 0,11 .Cu un vibrator de calitate nu este necesar sa  faci bend si vibrato din deget.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.