www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trofeul Club A


Pava
 Share

Recommended Posts

Nu e secret, dar nici foarte promovat.. Pe langa asta, nici mare chestie nu e.. Avand in vedere ca sloganul concursului este "premiu pentru noutatea/originalitatea proiectului muzical", inseamna ca trupele de hard-rock, heavy metal old-school etc. ar fi dezavantajate din start, iar trupele ce abordeaza un gen mai "fresh" ar sta mai bine, dar privind topul, reiese ca nu e chiar asa, probabil originalitatea asta se raporteaza la trupe si piese din cadrul concursului. Dar nici asa nu e. Deci random.

Chiar martea trecuta am cantat cu trupa acolo si ultima piesa din program a fost una hardcore, cu versuri in romana, explicite, ce-i drept, ceea ce in cadrul concursului nu am mai intalnit. Original, zic. Bineinteles ca piesa asta a primit de la juriu cel mai mic punctaj din seara respectiva :)

Dar trecand peste toate astea, cum au zis si colegii de mai sus, concursul este o ocazie foarte buna sa asculti trupe noi ^_^

 

btw, aste e piesa respectiva

Edited by crichton
Link to comment
Share on other sites

Secret nu este iar ca promovare se bazeaza foarte mult pe word of mouth si pe comunicarea online din ce mi-am dat seama. Daca era atat de secret nu s-ar fi inscris peste 50 de trupe in concurs, unele venind chiar de la o distanta semnificativa fata de Bucuresti, cum ar fi 1 sau 2 trupe din Constanta.

 

Cat despre punctaje, orice juriu este subiectiv si va judeca o piesa si prin perspectiva popriilor preferinte. Din cate stiu jurizarea la piese are 2 componente: originalitatea si calitatea instrumentistilor. Intamplator saptamana trecuta eram acolo si v-am auzit live. Lasand stilul deoparte (pentru ca nu este unul pe care il "inghit" prea usor), din punctul meu de vedere este posibil sa fi fost depunctati la componenta de tehnica muzicala. V-am auzit de cateva ori live pana acum si, desi mi se pare ca ati crescut din punctul asta de vedere, inca aveti destule momente cand iesiti din ritm, mai gresiti acordurile sau nu sunati legat. Nu v-am urmarit indeaproape, dar din cate stiu v-ati schimbat componenta de curand si probabil aveti nevoie de mai mult timp ca sa va legati. Am auzit trupe care suna mult mai legat si sunt mult mai fluente in piese.

 

Nu o lua ca pe o critica, nu am nici pretentia ca ma pricep cine stie ce. Daca vrei, poti lua in considerare comentariul meu ca pe un feedback de la un spectator care stie cat de cat cum e cu timpii, metronomul si armoniile

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu ma fi inteles gresit, nu ma plang ca am fost depunctati pe nedrept sau ceva, stiu foarte bine ca mai avem mult de lucru si nu contest nicicum, eu ma refeream strict la piesa la care am dat link.

Pe langa asta, daca e sa o luam la corectitudinea interpretarii si originalitate, nu pot sa inteleg cum trupa OpenMind(cei care au cantat primii) au fost punctati cu mult sub trupa care a iesit pe primul loc, desi au fost mult mai buni - tehnica, compozitii, interpretare..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles exact ce vroiai sa spui. Si da, sunt de acord cu comentariul referitor la OpenMind. Eu personal nu inteleg nici plasarea lor sub Agora e exemplu. Am auzit ambele trupe live iar OpenMind sunt mai buni din punctul meu de vedere. Vorbind strict tehnic pentru ca este cam greu sa compari genuri diferite.

 

Cat despre piesa voastra ti-am spus de ce cred ca ati fost depunctati. Asta, plus ce ziceam mai devreme, punctajele depind si de preferintele personale ale juriului. Ori ai vazut si tu ca majoritatea erau mai in varsta, deci probabilitatea sa fie deschisi la genuri mai hard este destul de redusa daca ma intrebi pe mine. Pe de alta parte, hardcore nu este neaparat ceva original, chit ca este cu versuri in romana. Asa cum nici ska nu este (apropos de Agora).

 

Trupe ca Agora, Sketch, Just Another Lie sunt usor de inteles si usor de digerat si daca mai suna si cat de cat legat este mai usor pentru juriu sa treaca cu vederea eventualele greseli tehnice. Cel putin asta este explicatia pe care am gasit-o pentru clasamentul de anul asta.

 

Oricum, din punctul meu de vedere important in concursuri de genul asta nu este neaparat sa castigi. Important este ca ai ocazia de a-ti forma experienta pe scena si a-ti expune muzica unui public pe care altfel poate nu l-ai prinde la un concert de-al tau, unde lumea vine sa asculte un anumit gen de muzica. Ai ocazia de a-ti atrage fani noi si de a fi auzit poate de cineva care sa te invite sa canti la un alt concert. It's more about networking :)

Link to comment
Share on other sites

Pe langa asta, daca e sa o luam la corectitudinea interpretarii si originalitate, nu pot sa inteleg cum trupa OpenMind(cei care au cantat primii) au fost punctati cu mult sub trupa care a iesit pe primul loc, desi au fost mult mai buni - tehnica, compozitii, interpretare..

 

Salut, am fost si io in seara cu pricina acolo. Desi in 80-90% din cazuri plec in fiecare marti dezamagit din club a ( prea multi epigoni, cam nimic original din pacate ), martea trecuta a fost destul de ok. Nici hardcore-ul vostru nu e original, don't get me wrong, cantati bine, insa am mai auzit "discul asta" de multe ori, dupa cum am mai auzit si "discul celorlalti" de si mai multe ori . Ca tot veni vorba de prima trupa...pai au fost corect cotati sub cei de la Sketch. De data asta juriul si-a facut bine treaba. Desi au cantat in romana - lucru rarisim ! - versurile celor de la Open Mind m-au lasat rece. Same old bullshit de protest social caldicel gen : " nu poti sa dormi, nu poti sa visezi nu poti sa crezi, bla bla bla "...din nou nimic original. Sper ca nu mi-am atras antipatii majore, dar astea sunt impresiile mele despre trofeul club A : in mare parte : trupe lipsite de originalitate! Dar este de salutat existenta unui concurs de gen...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.