www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoarele Engl.


Mihnea M.
 Share

Recommended Posts

Ceva pareri pro/contra pentru Engl? :rock:

Bine concepute,am ceva scheme si ampurile sau preurile Engl sunt gindite cu capul ,minte nemteasca.

Pentru metale grele si foarte grele.

Ampul se alege dupa stilul muzical ,pentru a satisface un anumit sound,un om care cinta blues nu o sa aprecieze un amp high-gain ,cum un "gorgoroth" nu o sa aprecieze un Twin Reverb

:spidey::death::w00t:

Edited by viobio
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Am un screamer si pt classic rock, cu un prs americam este f tare. O chitara cu P90 se intelege bine cu el pt blues, chiar f bine - are un crunch excelent.

 

este un amp complet, dupa parerea mea, construit solid, versatil, dar ca orice scula, nu le poate face pe toate o data.

 

Totusi, se inscrie in categoria plug'n'play.

 

Mie imi place - asta e asa, o parere pe (foarte) scurt, nu o recenzie.

 

Am cantat si pe fireball si nu e rau deloc cu un 4x12 si o pedala de eq. rupe

 

Am amici care zic ca ENGL-urile se pied in mix, mie nu mi s-a intamplat....

Link to comment
Share on other sites

Am un screamer si pt classic rock, cu un prs americam este f tare. O chitara cu P90 se intelege bine cu el pt blues, chiar f bine - are un crunch excelent.

 

este un amp complet, dupa parerea mea, construit solid, versatil, dar ca orice scula, nu le poate face pe toate o data.

 

Totusi, se inscrie in categoria plug'n'play.

 

Mie imi place - asta e asa, o parere pe (foarte) scurt, nu o recenzie.

 

Am cantat si pe fireball si nu e rau deloc cu un 4x12 si o pedala de eq. rupe

 

Am amici care zic ca ENGL-urile se pied in mix, mie nu mi s-a intamplat....

Sunetul se pierde in mix din cauza pseudosunetistilor,orice om care poate roti/impinge un potentiometru se crede sunetist.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Amplificatoare proiectate si construite in Germania, cu piese de buna calitate.

Designul se bazeaza pe un sistem modularizat: preamp si poweramp, loop, power suplly.

Preampul este realizat cu 2 ECC83 si contine 4 etaje de amplificare: clean,crunch, soft lead, si heavy lead (cca 6 dB).

Preampul este identic pe aproape toate modelel Engl. Remarcabil designul pentru overdrive, fara cliping pe diode.

Power ampul este in general pushpull AB si difera in functie de puterea dorita si "sound".

Engl foloseste 6L6, EL34 sau 5881 pentru tuburile finale.

Bucla (loop) este realizata tot cu un ECC83 (remarcabil).

Sunetul este foarte bun, de la un clean placut pina la un high gain bine saturat (specific tuburilor).

Eu folosesc doua modele: E530 pe care il cuplez cu orice etaj final, si un E606-ironball.

Ultimul are un sunet foarte bun (specific tuburilor EL 84); preluat prin microfon in mixer suna teribil.

Fiabilitatea amplifurilor Engl este si ea remarcabila datorita componentelor utilizate si asamblarii ingrijite.

Link to comment
Share on other sites

Tu ce vrei să ne vinzi? :D

Ia zi, care dintre mirificele particularități "remarcabile" enumerate sunt valabile pentru 99% din toate head-urile pe lămpi? Cam toate.

Cât despre fiabilitate, a trebuit să repar și ENGL (speshul edition chiar), și Mesa, și Laboga și alte tot felul de lucruri asamblate îngrijit. Dacă-l abuzezi cu spor poți strica și hârlețul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dudu, corecta observatia cu soundul "tipic"german; provine din utilizarea preampului tipic Engl. Preampul E530 este utilizat aproape pe toate modelele Engl. 

Engl modifica sunetul global al diferitelor modele utilizind diferite tuburi in final.

Daca il compari cu Mesa, este clar ca ii lipseste gradul complex de saturatie tipic acestor amplificatoare.

Utilizarea unui overdrive front-end ii poate mari gradul de saturatie.

Am probat un Mesa TA15; suna extrem de apropiat cu Engl, mai putin pe HiGain unde gradul de saturatie este mai mare la Mesa.

Engl nu emuleaza sunetul altor amplificatoare; Horst Langer a creat sunetul Engl si nu il modifica niciodata.

Asta este si explicatia utilizarii aceluiasi preamp pe fiecare model. Asta mi-s si spus cind am vizitat fabrica in Koln.

Pe modelul pe care il folosesc (Ironball) singurul lucru care m-a dezamagit este reverbul digital care nu suna grozav (mai ales pe clean).

Altfel, amplificatorul se impaca bine atit cu Stratocasterul cit si cu PRS-ul. N-am probat inca doze active cu el, chiar sunt curios cum suna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La multi ani tuturor membrilor acestui site!

 

Interesanta evaluarea ta referitoare la canale.

Bun, canalul Clean este cel pe care-l apreciez si eu foarte mult; mult mai cald si mai "Fender" decit multe alte amplificatoare.

Canalul 3 (Soft Lead) este cel pe care il folosesc si eu cel mai mult; canalul 4 este deja prea distorsionat pentru gustul meu.

N-am probat niciodata AFD100, nu sunt un mare fan al amplificatoarelor Marshall, cu o exceptie: 1974X.

Marshall datorita utilizarii tuburilor EL 34 este intr-adevar un amplificator "bright" mai ales in break-up.

Sunetul Marshall ramine insa faimos pentru anumite genuri muzicale.

 

Eu prefer amplificatorul meu Bogner Duende 30 pentru scena (cu 2x12" Bogner).

Pentru studio folosesc ENGL Ironball 20 mai ales cu Power Soak pe 5W.

Si, recunosc, sunt un mare fan al Stratocasterului; folosesc foarte rar humbuckinguri (PRS).

Combinatia Strat + Ironball imi este extrem de convenabila ca si sunet.

Pentru ca in fond asta si incercam fiecare dintre noi; sa obtinem aceea "semnatura" sonora care sa ne reprezinte.

 

N.B.: Delay dupa reverb...hmmm, reverbul trebuie sa fie ultimul efect din lant.

Exceptie fac vechile amplifuri cu reverb urmat de tremolo (bias).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.