www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lectie Gratuita Bass - Invatarea Notelor Pe Grif


zamolxed
 Share

Recommended Posts

Salut!

In aceasta lectie iti arat un exercitiu foarte simplu cu ajutorul caruia poti invata rapid localizarea notelor oriunde pe grif.

http://music-academy.ro/lesson.php?id=8

Acum multi ani, din intamplare, am ajuns intr-o situatie muzicala care intr-un final s-a dovedit a fi peste nivelul meu de pregatire. Faptul ca aveam probleme in gasirea rapida a notelor in registrul inalt mi-a dus interpretarea si starea mea de bine pe apa sambetei in doar cateva secunde. A urmat o serie de greseli care au generat alte greseli, mintea mea ramanand tot timpul in urma mainilor care nu mai aveau nici un control.

Intregul fiasco a fost o lovitura foarte serioasa pentru Ego-ul meu, si mi-am jurat in acea zi ca o sa fac tot posibilul ca pe viitor sa nu mai ajung intr-o situatie similara.

Poate ca cel mai eficient mod prin care putem evolua este sa ne analizam cu atentie greselile din trecut si sa incercam sa gasim solutii pentru ele. Asadar exercitiul pe care ti-l arat in aceasta lectie este unul din multele variante de rezolvare a problemelor legate de invatarea notelor pe tastiera basului.

Exercitiul presupune identificarea unei singure note in toate locurile posibile de pe grif, mai intai in urcare, apoi in coborare.

  • Vei invata sa memorezi notele pe grif
  • Iti vei imbunatati coordonarea dintre privire si mana
  • vei putea folosi acest concept in foarte multe linii de bass

 

Adrian Ciuplea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.