www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Placi De Sunet


Crisan Darius_28146
 Share

Recommended Posts

Buna. Vreau sa incep si eu sa inregistrez, si imi trebuie pentru inceput o placa de sunet. Eu m-am gandit la modelul Focusrite Scarlet 2i2 ( http://www.soundcreation.ro/interfete-audio-prin-usb-pentru-inregistrari-cid51_3131/focusrite-scarlett-2i2-id8900.html ). Ce parere aveti ?

post-29715-0-22831000-1392919818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

in sensul ca nu o sa iti mearga cu orice casti. daca ai casti ieftine, nu o sa se auda suficient de tare.

e folosc o pereche de pioneer de 32 ohmi si se aude foarte tare. nu poti asculta la maxim.

cred ca si impedanta castilor conteaza.

 

in rest e ok, dar tot entry-level e.

oricum, la banii aia nu gasesti ceva mai bun.

Edited by produs de cluj
Link to comment
Share on other sites

in sensul ca nu o sa iti mearga cu orice casti. daca ai casti ieftine, nu o sa se auda suficient de tare.

e folosc o pereche de pioneer de 32 ohmi si se aude foarte tare. nu poti asculta la maxim.

cred ca si impedanta castilor conteaza.

 

in rest e ok, dar tot entry-level e.

oricum, la banii aia nu gasesti ceva mai bun.

Pai o iau doar pentru self-use; nu caut nimic profesionist. O folosesc doar pentru cantat acasa/inregistrat cover-uri & multele idei de compozitii proprii.

 

Post-Edit=plus ca nu prea as vrea sa depasesc bugetul ala, da' uite ce am gasit :D (http://www.soundcreation.ro/interfete-audio-prin-usb-pentru-inregistrari-cid51_3131/focusrite-scarlett-studio-id12325.html)

Edited by Crisan Darius_28146
Link to comment
Share on other sites

ai o groooaaaza de optiuni pe piata la momentul de fata :D adica, au inceput sa tot apara, ca ciupercile. pana si companiile care se ocupa de software au intrat in cursa.

asadar, tot ce trebuie sa stii este DE CE iti trebuie o placa de sunet externa, si sa intelegi de ce ai nevoie:

 

- vrei una, doua, cinci, o suta de canale de intrare? (in functie de cate instrumente vrei sa tragi)

-iti trebuie intrari cu preamp de microfon, tragi voce si instrumente acustice? banuiesc ca da. iti recomand o placa cu preampuri dotate cu phantom power

-vrei sa monitorizezi stereo sau surround? ai optiuni cu multiple iesiri analogice sau chiar digitale

-ai nevoie de interfata midi?

 

 

cam astea sunt, in opinia mea, chestii de care sa te legi. intr-adevar, daca ai buget limitat, si posibilitatile sunt limitate, asadar va trebui sa-ti faci o lista de prioritati :)

 

iti recomand cu incredere un produs second. nu merita sa dai o groaza de bani pe un astfel de produs nou, in conditiile in care pretul de revanzare va fi considerabil mai mic, daca vrei upgrade. si, in plus, poti gasi ceva mult mai dotat cu aceiasi bani pe care ii dai in magazin, eventual sa iti iei si o pereche de monitoare sau altceva folositor ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ai o groooaaaza de optiuni pe piata la momentul de fata :D adica, au inceput sa tot apara, ca ciupercile. pana si companiile care se ocupa de software au intrat in cursa.

asadar, tot ce trebuie sa stii este DE CE iti trebuie o placa de sunet externa, si sa intelegi de ce ai nevoie:

 

- vrei una, doua, cinci, o suta de canale de intrare? (in functie de cate instrumente vrei sa tragi)

-iti trebuie intrari cu preamp de microfon, tragi voce si instrumente acustice? banuiesc ca da. iti recomand o placa cu preampuri dotate cu phantom power

-vrei sa monitorizezi stereo sau surround? ai optiuni cu multiple iesiri analogice sau chiar digitale

-ai nevoie de interfata midi?

 

 

cam astea sunt, in opinia mea, chestii de care sa te legi. intr-adevar, daca ai buget limitat, si posibilitatile sunt limitate, asadar va trebui sa-ti faci o lista de prioritati :)

 

iti recomand cu incredere un produs second. nu merita sa dai o groaza de bani pe un astfel de produs nou, in conditiile in care pretul de revanzare va fi considerabil mai mic, daca vrei upgrade. si, in plus, poti gasi ceva mult mai dotat cu aceiasi bani pe care ii dai in magazin, eventual sa iti iei si o pereche de monitoare sau altceva folositor ;)

Am nevoie de max 2-3 canale. Chitara, voce sau chitara. non-comitent. Nu am nevoie de monitorizare surround, folosesc niste boxe de PC bunicele, nu am nevoie de mai mult. Ca si VST m-am gandit la Cubase.

Link to comment
Share on other sites

CernoBill are dreptate, nu se renteaza nou...cauta pe RGC sau pe site-ul/forumul de la Soundcreation si sigur gasesti un deal bun, sau pe ebay.de...eu mi-am cumparat cu vreo 600 de ron Scarlet 8i6 si sunt mega multumit. 2i2-ul erau vreo 2 placi la vanzare nu demult pe aici...

Link to comment
Share on other sites

CernoBill are dreptate, nu se renteaza nou...cauta pe RGC sau pe site-ul/forumul de la Soundcreation si sigur gasesti un deal bun, sau pe ebay.de...eu mi-am cumparat cu vreo 600 de ron Scarlet 8i6 si sunt mega multumit. 2i2-ul erau vreo 2 placi la vanzare nu demult pe aici...

Oricum, daca prind la oferta sh, o sa profit :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Vreau sa pun si eu aici unele lucruri ce ma gandesc ca pot fi de folos cuiva, candva.

Eu folosesc interfata audio USB Behringer UCG102. Aceasta interfata vine cu 3 tipuri de combouri (software): GUITAR COMBO I (suna spre AC VOX), GUITAR COMBO II (suna spre Fender) si GUITAR COMBO III (suna spre Marshal Plexi) insa are serial number doar pentru un singur combo (se poate activa doar un combo, celelalte doua putand fi folosite ca demo-uri). Se poate opta si cere pe email celor de la Native Intruments serial number-ul pentru care anume combo doriti sa il activati

 

http://www.native-instruments.com/index.php?id=bcombo&L=1 

 

Personal sunt multumit: 1. de cum se aude si 2. de faptul ca are o latenta de 5 ms care este OK. (ma refer pt. mine).

Banuiesc ca latenta este mica datorita simplitatii arhitecturii interfetei software (ce este doar un combo ce mai are fuzz, distors, delay si reverb.

Este important sa am o latenta mica pentru ca daca ar fi peste (10 - 13) ms parca incepe sa influenteze feeling-ul, simtirea si reactia la interpretare.

Edited by Leeview
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca latenta este mica datorita simplitatii arhitecturii interfetei software

E un fel de variantă light a lui Guitar Rig. Important e să meargă bine driverul ASIO, că apoi procesezi cu ce vrei. Sunt variante care consumă mai puține resurse și decât Guitar Combos.

 

daca ar fi peste (10 - 13) ms parca incepe sa influenteze feeling-ul

În 13 - 5 = 8 ms sunetul parcurge 2,75 m. Dacă te dai cu 3 m mai departe de difuzoare "influențează feeling-ul"?

Link to comment
Share on other sites

E un fel de variantă light a lui Guitar Rig. Important e să meargă bine driverul ASIO, că apoi procesezi cu ce vrei. Sunt variante care consumă mai puține resurse și decât Guitar Combos.

Ma intereseaza daca imi poti recomanda cateva sa verific cum merg pe computerul meu.
Multumesc anticipat !

 

 

În 13 - 5 = 8 ms sunetul parcurge 2,75 m. Dacă te dai cu 3 m mai departe de difuzoare "influențează feeling-ul"?

 
Corect :yay: , stiam acest aspect si chiar am vrut sa punctez acelasi lucru dand urmatoarele calcule ca exemplu: la 5ms este ca si cum am fi mai departe de difuzor cu 1.72m, la 10ms cu 3.43m, la 13ms cu 4.46m, la 15ms cu 5.15m si deci "daca" si in calculatorul meu latenta este raportata corect ar trebui sa fie cum am calculat aici.
Dupa ce am observat ca peste (10 - 13)ms "latenta raportata de computer" influențează feeling-ul atunci urmatoarea idee a fost ca aceasta "poate" nu este raportata chiar corect (adica in realitate "ar fi" mai mare), insa neputand verifica latenta reala si gandindu-ma ca pana la urma este important nu cat este ci pe unde este acceptabila am zis mai pe scurt asa cum am observat, iar in cazul acesta - pentru computerul meu + Behringer UCG 102 - la 5 ms sunt foarte multumit, iar la (7-10)ms satisfacator (latenta raportata de computerul meu)
 
In caz ca ajuta - opinii:
Edited by Leeview
Link to comment
Share on other sites

Post-Edit=plus ca nu prea as vrea sa depasesc bugetul ala, da' uite ce am gasit biggrin.png (http://www.soundcreation.ro/interfete-audio-prin-usb-pentru-inregistrari-cid51_3131/focusrite-scarlett-studio-id12325.html)

 

 

Căștile sunt acceptabile, nu știu microfonul, însă ține cont ca e condenser, nu e foarte potrivit pentru captarea cabinetului tău, doar dacă ai vrea să folosești o acustică și/sau voce...

Luate separat placa aia audio externă ala s-ar potrivi la fel de bine și la bani mai puțini cu, de exemplu, un Samson SR850.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Am observat ca interfata Behringer UCG102 merita ecranata pentru a elimina o parte din acel fasait/zgomot suparator ce apare la un volum + distors/efect mai puternic (carcasa fiind din plastic permite ca interfata sa primeasca interferente ce apoi sunt procesate si amplificate si ele, ceea ce este total de nedorit).

Desi orice aplicatie are acel gate pt. eliminarea zgomotului de fond, se observa ca peste anumite valori gate-ul incepe sa taie si din sunetul chitarii si incepe sa se simta neplacut atunci cand si sunetul instrumentului este taiat spre sfarsitul notei in zona unde incepe sa scada intesitatea acesteia, deci si sunetul instrumentului va fi taiat dintr-o data in loc sa se stinga usor/placut.

Prin urmare m-am gandit sa verific influenta interferentelor si eliminarea acestora si am facut urmatorul experiment. Este foarte usor de facut, fara a interveni in interiorul interfetei.

 

1. Se ia o cutie de metal in care sa poata intra interfata si se deformeaza usor (cu un patent) marginile cutiei si ale capacului acesteia prin departarea laterala a acestora corespunzator in zonele pe unde vor trece cablurile de conectare (atentie sa nu apara margini taioase, sa nu va intepati / taiati / etc., deci sa nu va vatamati in vreun fel voi sau cablurile ce vor trece pe acolo, deci atentie ca modelarea cutiei sa fie facuta "corespunzator". 

2. Se asigura sa fie un contact electric bun intre cutie si masa interfetei.

Contactul electric al cutiei cu masa interfetei se poate face, de exemplu,  printr-un fir lipit pe cutie si prins ferm la soclul/masa mufei jack ("!", in general cutiile sunt lacuite si trebuie inainte frecat cu un smirghel, apoi lipit firul pe cutie,  prins la soclul/masa mufei jack si verificat ca face contact electric bun)

3. Se regleaza volumul si switch-ul de LO/HI si se inchide in cutie avand grija la modul cum sunt asezate cablurile.

De acum se va scapa de o parte din acel fasait suparator ce aparea la un volum + distors/efect mai puternic, datorita interferentelor externe. 

 

Merita facut, de atunci eu o folosesc numai ecranata (depinde si in functie de ce fel de interferente sunt in zona unde este folosita).

Spor!

 

Scuze daca este un pic off topic insa m-am gandit ca ajuta sa se aiba in vedere la alegerea unei interfete ce probleme ar fi daca este carcasa de plastic, si cum se poate verifica si chiar remedia din acest dezavantaj

Edited by Leeview
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.