www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

6N2P Vs Ecc83 (12Ax7) - Alimentare Filamente Pe Acelasi Soclu


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Pentru cei interesati. O modalitate de a alege intre tuburile de preamp URSS si cele Europene. Aceasta modalitate se poate aplica global sau pentru fiecare tub de preamp si defazor in parte. La tuburile URSS pinul 9 este legat la un ecran intern intre cele doua triode care este recomandat sa fie pus la masa.

 

post-733-0-67521200-1392889402_thumb.png

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Poti pune 6h2p in loc de ecc83 DAR apar doua probleme

1 6h2p este mult mai zgomotoasa in CA decit ecc83,zgomotul depinde foarte mult de circuitul de masa

 

2 6h2p are tensiunea de izolatie filament-catod de 100V! ecc83 de 200V,poti folosi 6h2p doar daca ridici potentialul filamentelor fata de catod,altfel tubul care ataca corectorul de ton( o trioda e folosita ca repetor catodic) o sa aiba viata scurta,poti observa asta si singur V2 din ampul tau e cea mai calda din cele 3 tuburi ecc83,acea e cea mai chinuita,are cam 165..170V in catod,V2 e bine sa fie ecc83,altfel te cam complici.

 

Poti pune V1,V3 ,6H2P.V2 ECC83.Parca ai o clona de JCM800

 

Eu am facut destul de multe ampuri cu 6h2p ,ca sa nu am zgomot sau alte probleme,am alimentat filamentele in CC si am ridicat potentialul filamentului fata de catod cu o tensiune astfel incit sa nu depasesc cei 100V din catod.

Dan Sandulescu,ValeChitara,au ampuri cu 6h2p in preuri,sunt bine merci ,ampurile au peste 3 ani,sunt cintate intensiv,nu au nici o problema.

Acum depinde si de gustul fiecaruia,ca sound.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o problema ca il duc la modificat amplificatorul . filamentele la 6n2p-ev le punem in cc.

V3 recent a fost schimbat e un 6n3p.

Am avut probleme cu el acuma "murea sunetul" si am crezut ca sunt din cauza eccurilor ca doar ele sunt uzate restul sunt noi. Dar s-a rezolvat treaba era un condensator dus.

Multumesc pentru raspuns

Link to comment
Share on other sites

Va rog sa nu ne indepartam de la subiect. Topicul a fost deschis pentru un anumit subiect (cel din primul post). Si pentru a raspunde punctual:

 

1. 6n2p am folosit, pot spune ca are zgomot cam la acelasi nivel cu ECC83/12AX7 - pinul 9 trebuie legat la masa pentru ca, spre deosebire de ECC83, el este legat la un ecran intern intre cele doua triode

2. Se poate alimenta fara probleme si in AC si in DC - daca se alimenteaza in AC este de preferat fie infasurarea de filamente sa aiba priza mediana legata la masa, fie sa se realizeze o asemenea priza cu 2 rezistente de 100 de ohm sau cu un trimmer cu wiperul legat la masa care se regleaza pentru zgomotul cel mai mic (la.."ureche").

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Riot Devices

 

PS: o sa moderez acest topic prin acunderea informatiilor nerelevante pentru subiect.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.