www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Spatiu Studio


horia_panaitescu
 Share

Recommended Posts

De vanzare/inchiriere spatiu studio sau sali de repetitie cu o suprafata totala de 100mp (compartimentat) plus utilitati (hol, baie)

 

Spatiul are urmatoarele dotari:

 

-Aere conditionate

-Sistem incalzire

-Parchet

-mocheta

-mobilier(canapele, birouri, masa, dulapuri depozitare, rack-uri pt procesare)

-sistem alarma

-toaleta

post-9869-0-15421200-1392816281_thumb.jpgpost-9869-0-25850200-1392816257_thumb.jpgpost-9869-0-63105200-1392816245_thumb.jpgpost-9869-0-92601800-1392816228_thumb.jpgpost-9869-0-44872000-1392816215_thumb.jpgpost-9869-0-96045100-1392816192_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Ce sunt bune pentru repetitii???? POZELE??????

:))))))

 

Ideea este ca se face o mare confuzie intre antifonat si acustica.

Nu poti sa judeci un loc dupa poze si sa spui ca nu e bun pentru inregistrat atata timp cat nici nu ai ascultat un instrument in acustica lui sa vezi cum suna.

Si acustica unei scari de bloc poate suna interesant pe o inregistrare si nici ea nu este ANTIFONATA

Sau o sala de sport

Sau o toaleta :drum:

Aaaaaa gata cred ca mi-am dat seama de unde vin aceste concluzii! :confused:

NU ai vazut burete pe pereti! hahahahahahahaha! " Fara burete e pustiu" :w00t:

Buretele de cle mai multe ori strica!!!!! Il URAAAASC. :nay::death::death::death:

Eu il folosesc la spalat de vase nu in studio :D

 

Bafta tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Daca ar fi vorba doar de bureti-n-ar fi nimic (pe vremuri se foloseau si zeci de cofraje de 30 de oua atarnate de tavan...)si tot atenuau cat de cat REFLEXIILE (e un termen folosit in STIINTA INREGISTRARILOR...).Orice sala DE INREGISTRAT -adica studio- are in colturi montate dispozitive ce "absorb" frecventele f.joase...Nu vreau sa aprofundez problema cu

 

nisipul intre pereti falsi ca pe urma ar crede lumea ca ma pricep...Ar fi totusi o intrebare...OARE DE CE MONITOARELE DE LA MIXER SE MONTEAZA "LA O ANUMITA DISTANTA DE PERETE"

...?De altfel exista untopic special cu studiouri...poate..."neinteresant" Un link: http://www.google.ro/search?q=diy+audio+room/+studio+building&hl=ro&safe=off&biw=1024&bih=705&prmd=ivnsfd&source=univ&tbs=vid:1&tbo=u&sa=X&ei=mkeHTZGcF8fNswb6mLGsAw&ved=0CI0BEKsE

 

MULT SUCCES LA...REPETAT!

Edited by Emmi
Link to comment
Share on other sites

Hmmmmm cam multa bantuiala

 

 

Bun si daca eu din constructie "tai" colturile? Ce mai punem in colturi?

In orice studio profesional exista doua camere de lucru pe care nu le-ai mentionat.

Live room si Mixing Room.

Doua camere total diferite izolate intre ele cu tratament acustic diferit.

Daca ai fi observat bine din pozele studioului nostru ai fi observat cum sunt taiate colturile camerei de mixat. Acele colturi sunt taiate cu vata minerala si imbracate in material absorbant frumos.(mult mai eficient si aspectos fata de burete)

Se taie calturile deoarce acolo mixezi si acea camera trebuie sa fie neutra fara pic de caracter si reflexi etc.

Cand iti faci un studio intr-un apartament ai pereti paralei si automat reflexi paralele ceea ce este un dezastru pentru acustica ta, si atunci incepi sa cumperi bureti din ce in ce mai multi ca nu mai scapi de acele reflectii si ajungi la o camera din burete aproape anecoica, o camera care nu respira si in care te ia ameteala. Noi am construit acest studio intr-o hala de 100mp unde ne-am facut peretii cum am vrut noi si asa ca nu avem nici un perete paralel. :wee::wee::wee::wee::wee::wee:

In schimb Live Room ul poate sa aiba un caracter. Nu este nevoie sa tai colturile sau cum spui tu "orice ce studio- are in colturi montate dispozitive ce "absorb" frecventele f.joase"(doar cele foarte joase? cele joase nu?)

Nu stiu cata experienta ai in constructii de studiouri, in cate studiouri profesionale ai lucrat sau ai fost si cat cofraje de oua ai folosit in viata dar aceste deja contre pot ajunge la infinit si asta nu-mi place deloc desi este un specific al acestui forum si mai bine o lasam asa. Este pierdere de timp

Iti multumesc pentru pareri. :rock:

Sunt multi care au pareri despre un lucru dar ei nu l-au vazut atins sau testat niciodata.

Asa ca bafta si tie in tot ceea ce faci.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt.incurajari-sincer.Cand cantam la Intercontinental in sala Ronda. ..pe orga Hammond...se auzea CUMPLIT asa ca aveam FIECARE casti -ca in orice spectacol SERIOS( pe orice scena).E tot timpul de invatat "cate ceva"-nu-i nici o problema -literatura de pe vremuri (cartea "ACUSTICA SI MUZICA") e deja desueta fata de NET.Timpul rezolva totul-ar mai fi si o oarecare conditie....sa canti la ceva...

Si asta se rezolva....

Mult succes in toate!

P.S. Fotograful are talent.Sincer....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.