www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rog Ajutor Pentru Un Proiect Linux/networking


Borsec
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Nu stiu daca am postat unde trebuie, sper sa nu deranjez.

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema, nu ma pricep aproape deloc la linux.

 

Vreau sa fac o aplicatie care sa permite unor statii linux sa comunice (de exemplu sa isi dea ping/telnet, etc intre ele) prin internet, ele avand IPuri private, date de provider (RDS, Romtelecom, etc, de exemplu 10.0.0.1 si 192.168.1.2)

 

Cum as putea sa fac mai usor si mai ieftin (sunt dispus sa platesc) chestia asta ?

Cineva mi-a sugerat VPN (?)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

man fii mai specific, i.e. realizează un requirement list și exemple de utilizare. În mare parte nu am înțeles exact ce vrea să facă programul și condițiile cum va fi utilizat, dacă îl utilizezi prin consolă sau cu interfață grafică

 

Dacă îmi permite timpul o să încerc să te ajut, în funcție de asta o să mă gândesc la arhitectura lui și în ce limbaj să-l realizez.

 

eg: server/client, server-client/server-client etc. Ping e o chestie, si telnet e altceva, pentru asta nici nu ai nevoie de un program special, reușesti asta direct din bash, cu telnet sau ssh daca ai open ssh instalat etc și te loghezi direct la mașina server.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.