www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Idee Banala... Functioneaza?


katurev
 Share

Recommended Posts

Din cate stiu eu daca cant cu chitara bass pe un amp de electrica nu face deloc bine la difuzor si se va duce naiba intr-un final... dar daca cant la casti? Difuzorul, teoretic, nu este utilizat ( sau faptul ca transmite sunetul la casti inseamna ca il foloseste? .

 

Tot in acest topic cer cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unui amplificator (combo) pentru bass. Am luat un bass foarte ieftin de la un prieten... bass`ul nou-noutz, a costat 700 de lei nou; tipul i-a cerut mamei lui care munceste in Spania sa ii cumpere o chitara ( una acustica, se subintelegea ) si dansa... tocmai un bass electric fara amp fara nimic a nimerit... si cum baiatul fiind la inceput cu muzica.. el nu intelege ca si bass`ul este de fapt important si frumos.. asa ca il tinea degeaba in pod.. nici macar in casa, sa arate bine langa perete ceva... si l-am luat eu. Acum ca v-am spus si povestea lui...

 

As vrea si eu sa cumpar un amp... chiar daca ar functiona ideea de mai sus.. o sa am nev si eu sa cant "tare", poate la un jam mic cu prietenii.. sau doar ca sa ma simt eu bine. Nu am cerinte mari... vreau ceva mic ... nici 2-3W ... 10-15 asa, poate mai mult putin, dar nu cred ca e cazul in raza bugetului meu.. vreau ceva mic,dar cat de cat calitativ.. sa se auda bine pe clean. Nu ma pricep nici eu prea bine, asa ca nu stiu exact cum sa cer detalii sau cum sa ma exprim. Am mai vazut pe magazinele online niste combo`uri de bass pe la 2.5-3 mil, harley benton majoritatea.. cam pe aici se afla si produsul care il caut eu, sa zic asa. Evident.. cand o sa am banii, deocamdata am dat tot pe bass, sper sa gasesc o oferta aici pe forum, la mica publicitate, tot cu aceeasi bani, poate prind ceva mai bun. Cam asta ar fi ideea de baza.. in momentul cand am banii sa prind o oferta bunicica aici pe forum, daca nu.. sunt nevoit sa cumpar un harley benton la aprox 3 mil din magazin. Foarte important: inainte sa imi spuneti ca acele harley benton la 3 mil. sunt petarde.. nu o sa imi fac deloc treaba cu ele.. le vand in pierdere.. etc etc... tine-ti cont ca vorbiti cu un om care canta pe un squier de 500 ron in magazin (250-300 maxim sh ) + un fender mustang 1, de care sunt extrem de multumit, recunosc ca am ajuns la concluzia ca se poate si mai bine.. dar cum bugetul nu permite, si eu imi fac treaba cu ele asa cum sunt.. nu am de ce sa nu fiu multumit. Totusi sper sa nu cumpar nou din magazin sa gasesc ceva aici... dar daca e nevoie..

 

Ah.. ca de obicei am scris un roman intreg. Nu il mai recitesc pentru greseli sau sa vad daca nu are sens vreo propozitie... am incredere in mine :)). Daca ma puteti ajuta cu orice sfat pentru situatia in care ma aflu.. poate a-ti trecut prin ceva asemanator. Sa vedem "gramaticienii" de pe forum.. care sunt f. multi, cum gasesc greseli de exprimare, virgule lipsa etc.. dar de fiecare data.. dupa ce si-au spus "of-ul" au lasat si un comentariu, o parere la situatia in cauza.. poate sarim peste acea parte cu critica de data asta baieti.. :D

 

Multumesc ca ati citit... acum ma minunez cat de mult am scris.. :))

P.S. Inca nu vad pot spune daca bass`ul este precision bass sau jazz bass... inca nu il am posesie.

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu daca cant cu chitara bass pe un amp de electrica nu face deloc bine la difuzor si se va duce naiba intr-un final... dar daca cant la casti? Difuzorul, teoretic, nu este utilizat ( sau faptul ca transmite sunetul la casti inseamna ca il foloseste? .

 

In general nu este folosit difuzorul daca asculti la casti, sincer nu stiu ce sa zic legat de "obosirea" difuzorului.

In cazu' meu ii invers, folosesc un combo de bas (Hartke B30) pentru chitara electrica, pe clean suna bine (nu are decat reglaje de ton) si efecte mi-am facut eu.

Link to comment
Share on other sites

Cateva idei:

-chitara este instrument de medii, basul este instrument full range. Amplificatoarele aferente sunt fiecare proiectate pentru instrumentul respectiv. Daca bagi un bas intr-un amp de chitara o sa sune prost in primul rand datorita etajului de preamplificare care nu este potrivit, deci nu ai cum sa-l pacalesti daca asculti la casti

-ca sa auzi frecvente joase ai nevoie de doua chestii: putere si incinta acustica mare. Daca incerci sa asculti bas la o cutiuta mica de 15 wati, din corzile joase ale basului auzi doar overtone-uri, adica armonici. Deci practic canti la bas dar nu auzi basul. Indiferent de marca, ai nevoie de minim 50-60 wati ca sa zici ca canti la bas, chiar daca vrei sa canti in dormitor

-asta este un forum de chitaristi, nu de basisti. Ca urmare, vor veni sa ma contrazica si sa spuna ca merge daca iti place tie, ca ce suna prost pentru unul suna bine pentru altul, etc. Eu cant la bas de peste 10 ani, am facut tot felul de experimente si ti-am scris de ce ai nevoie ca sa faci o treaba serioasa

Edited by 24fret
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu

Și cum ai ajuns să știi aceste lucruri? Citindu-le aici, în diversele thread-uri în care a apărut întrebarea, n-aveai cum, pentru că de fiecare dată s-a combătut mitul cu stricatul difuzoarelor.

 

faptul ca transmite sunetul la casti inseamna ca il foloseste?

Se mișcă difuzorul? Nu? Atunci cum îl folosește?

 

vreau ceva mic ... nici 2-3W ... 10-15 asa, poate mai mult putin

De unde ai scos aceste cifre?

 

sa se auda bine pe clean

În cazul ăsta mai bagă măcar un 0 la puterile de mai sus.

 

Nu il mai recitesc pentru greseli sau sa vad daca nu are sens vreo propozitie... am incredere in mine

Bad call.

 

Dacă n-ai bani, folosește-ți Mustang-ul, preferabil pe căști (bune). Cu timpul îți vei da seama de ce-ți trebuie, de cât trebuie investit în echipament de bas și chitară etc. Iar dacă vrei jam, duceți-vă la o sală echipată sau împrumutați/închiriați ce vă trebuie.

Încă un amplificator de jucărie nu te va ajuta cu nimic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Coane, tind sa zic ca e o idee proasta.

 

Nu sunt basist, dar fireste c-am pus mana pe dracie. Si la sala, si acasa (prietena studiaza). Stii cum e, daca ai armonia-n cap poti face ceva din bas sa se lege, chiar daca nu e linia cantecului.

Cum spuneam, din cauza prietenei, am acasa un combo mic, de 20W. Care este ok pentru studiat bas - de unul singur, sau, probabil, cu backing track in el, n-am incercat. Pentru jam nu prea merge - la maxim nu-l aud daca am dat ampul de chitara la un nivel suficient de mare ca sa-mi astupe sunetul "rece" al corzilor. Nu zic ca nu merge deloc, dar... e nasol. Nu prea ma pot folosi de el ca sa ma ajute la cantat - fie n-aud bine ce fac eu cu chitara, fie nu-l aud pe el.

 

Daca vrei sa studiezi la casti, zic ca ti-e mult mai usor si mai ieftin sa vari basul in interfata-computer, DI box, samd si sa-l scoti in casti sau subwoofer.

 

Parerea mea de ne-basist care are un combo de 20W la indemana e ca nu e o scula utila pentru jam, mai ales daca ai restrictii bugetare. Pentru studiu, tu stabilesti in functie de buget, personal urasc sa studiez cu casca-n cap.

 

Vezi ce-au scris doospatru si cin'sapte mai sus, pare sa aiba miez :)

 

LE. Habar n-am ce ampuri au pe la sala, nu m-a interesat, dar erau ditai draciile, cu ditai difuzoarele.

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Exact cum spune si leopold mor sa cant cu casti in/pe urechi...

 

Imi place jucaria recomandata de Bogdan... cred ca chiar asta o sa ramana...

 

N-am mai vrut sa spun si planurile mele de viitor.. dar daca e nevoie.. as vrea sa imi iau un amp.. doar asa, sa invat sa cant pe el, urmatorii 3-4 ani ( atat mai dureaza pana inchei de tot cu scoala ), apoi presupunand ca stiu sa cant, cat de cat, vreau sa imi cumpar scule bune si sa ma alatur/infiintez o trupa ca bassist.. poate chitarist, depinde de situatie. In fine, astea sunt doar planuri de-ale mele.. realizabile sau nu.. vom vedea. De aceea nu vreau de acum ceva de 150W... ca nu am nevoie acum. O sa am nevoie atunci.

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Exact cum spune si leopold mor sa cant cu casti in/pe urechi...

 

Imi place jucaria recomandata de Bogdan... cred ca chiar asta o sa ramana...

 

Leopold banuieste c-ai inteles fix pe dos ce-a zis. Leopold are in casa dracia mica pentru ca-si permite sa zica: pana mea, cateva sute de lei, le trecem la categoria moft. Basul prietenei lui Leopold iese ba prin jucarica respectiva, ba prin DI box, ba prin AmPlug bass si ajunge in diverse alte sisteme de amplificare.

 

Leopold, daca ar fi in locul tau, ar baga probabil banii aia intr-un sistem audio bunicel, fie 2.1, fie 5.1, in orice caz cu subwoofer, pe care poti asculta muzica, exersa la bas, vedea filme si juca si pac-pac.

 

Gata, nu mai vorbesc la persoana a III-a. Banul tau, tu stii. Pe mine ma enerveaza destul de mult faptul ca nu reusim sa-l folosim ca atare pentru jam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sistem.. pentru ca vreau sa ies si cu el din casa... dar am inteles de la tine ca cu 15-20W nu te auzeai la jam.. daca dadeai chitara mai incet nu se auzea cum trebuie ea.. Sincer nu stiu ce sa zic.. eu am acel mustang I cu 20W ( reali.. sper ) ... si il folosesc la maxim 30-40% .. nu cred ca am sarit niciodata de 50% din volum.. de cand il am. Acum iti dai seama.. ca tu ai testat pe pielea ta, si sti mai bine.

 

Dar tu unde faci jam? Ca daca faci intr-o sala adevarata mare... se paote sa nu se auda.. eu cum fac jam in camera mea sau a vreunui prieten, camera de 3 pe 4 sau 4pe 4... nu stiu .. chiar imi e greu sa cred ca 15-20W nu sunt de ajuns. :-??

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sistem.. pentru ca vreau sa ies si cu el din casa... dar am inteles de la tine ca cu 15-20W nu te auzeai la jam.. daca dadeai chitara mai incet nu se auzea cum trebuie ea.. Sincer nu stiu ce sa zic.. eu am acel mustang I cu 20W ( reali.. sper ) ... si il folosesc la maxim 30-40% .. nu cred ca am sarit niciodata de 50% din volum.. de cand il am. Acum iti dai seama.. ca tu ai testat pe pielea ta, si sti mai bine.

 

Dar tu unde faci jam? Ca daca faci intr-o sala adevarata mare... se paote sa nu se auda.. eu cum fac jam in camera mea sau a vreunui prieten, camera de 3 pe 4 sau 4pe 4... nu stiu .. chiar imi e greu sa cred ca 15-20W nu sunt de ajuns. :-??

 

Cu ampul respetiv am jamat fie in camera de apartament, fie in camera de casa. Cu chitara intr-un 22W cu ditai difuzorul (niciodata trecut cu volumul de 3, ca vine politia) de obicei. Ce vreau eu s-aud este ce fac eu (respectiv cat am dus bendul, cum fac vibratto-ul, cum am accentuat acordul sau cum am facut mute-ul, samd), si timpii pe care mi-i da basul. Cu ampul cel mic n-am reusit sa le aud pe ambele. La sala bateria o auzi oricum, chiar daca esti surd, si basul la fel, se simte la plaman; ramane doar sa te pozitionezi corect fata de amp sa te auzi tu. Personal, nu ma pot lauda cu mare simt muzical, daca n-aud ritmul o masura-doua e destul de probabil s-o iau pe langa.

 

Insa nu pricep de ce nu incerci o dracie din aia mica. Fie gasesti pe cineva sa vina cu ea la tine, fie te duci cu sculele tale la magazin. Si te convingi daca-ti convine.

Link to comment
Share on other sites

Cauta Ibanez SW15. Are putere mica, dar macar are difuzor mai mare fata da toate pocnitorile astea mici si suna mai bine. Nu are cine stie ce putere, daca te pui langa un amp de chitara de 15 w sigur te acopera. Dar pentru studiu si mici jam-uri cu prietenii merge perfect. Il am de cand a aparut modelul, il folosesc acasa, in apartament sta volumul numai pe la 3, altfel e prea tare. Cand sunt la casa sta pe la 5,6 acolo mi se pare ca suna cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.