www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Invatare Chitara


Dragos Dobre
 Share

Recommended Posts

Hey! Ma aflu intr-un impas destul de nasol (zic eu)... cant la chitara de vreun an singurel acasa insa stagnez ingrozitor. Ca idee de invatare, iau o melodie care imi place cum suna si incerc sa invat din tabulaturi/ Youtube... insa invat 1-2 parti din ea si dupa ma incurc/ blochez groaznic la o parte si raman acolo cu melodia 5 luni dupa care o "parasesc". Am ajuns sa stiu cateva parti din n melodii si cu atat am ramas, ceea ce ma deranjeaza ingrozitor.

 

V-as ruga daca puteti sa-mi oferiti vreun sfat, sau vreun tutorial/manual online sa iau totul pas cu pas pt. a nu a mai stagna... si pt. a invata progresiv.

 

Ca echipament am un Epiphone Les Paul Standard Plus si un Fender Mustang v2. As aprecia foarte mult daca m-ar putea ajuta cineva. Din pacate, nu prea am timp sa ma duc sa fac cursuri (am facut mai demult cateva cu un profesor lipsit de interes) si as incerca sa invat acasa.

 

Multumesc!

Edited by Dragos Dobre
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa inveti de la Justin Sandercoe. Cum a spus si Bogdan Liviu, este progresiv si are lectii bine structurate, pentru incepatori, intermediari, avansati, etc.

 

Pe langa asta, trebuie sa si exersezi foarte mult lucrurile de baza ( acorduri simple, cu barre, 2-3 game pentatonice ) si dupa treci la invatat melodii.

 

Stiu, e greu, dar rezultatele vor fi pe masura :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact ca tine am fost si sunt si eu... stiu un milion de inceputuri, riffuri si refrene la melodii.. dar nimic complet si ma oftica si pe mine acest lucru. Dar am fost acum aproape un an la un profesor vreo 6 luni si m-a ajutat enorm... in 6 luni am invatat cat nu invatam niciodata poate singur acasa, deocamdata numai ma duc din motive financiare si mai ales ca am examenul de bac si admitere fac anul asta... eu recomand sa mergi la un profesor.. nu toti sunt cum ai zis tu.. al meu era cel mai tare.. nu m-as duce la alt profesor pentru nimic in lume.. :)), sa cauti pe net metode de chitara ( pdf`uri )... si sa le urmezi.. toate lectiile din ele, dar si lectiile lui justin sunt foarte faine. Mie personal imi place mult de tip. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate că tu şi alegi melodii care te depăşesc tehnic şi ritmic. Depinde şi de procesul prin care tu înveţi o piesă. (dacă te chinui pe câte o măsură prea mult de la început, dacă te uiţi şi la televizor în timp ce repeţi, dacă repeţi azi da, mâine nu... şi tot aşa).

 

Dacă nu ai bani de prof în tgv, postează aici o piesă pe care ţi-ai ales-o şi cum o repeţi-înveţi.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt. raspunsuri! Am hotarat sa urmez tutorialul lui Justin (de la partea intermediara)... sper sa ajute.

 

@Ciocanel Nu este vorba de bani, ci de timpul pe care nu prea il am. Incerc sa lucrez de 2-3 ori pe zi in sesiuni de 20-30 minute.

 

Si, sincer sa fiu, am incercat si varianta cu profesorul si nu am fost multumit. Domnul respectiv avea un super talent la chitara, insa ca profesor lasa mult de dorit.

 

Ma pun pe treaba si sper sa ajung undeva in cateva luni. Incerc cu niste game, sa le inteleg/invat bine si poate reusesc sa scot si niste solo-uri bazate pe ele.

 

Inca o data, multumesc tuturor... apreciez enorm ajutorul oferit :)

 

LE: Legat de ce m-ai intrebat (Ciocanel), ultima melodie pe care am incercat-o a fost Fade to Black si mi-au iesit doar intro-ul, primul solo al lui Kirk si o mica parte de "zdranganeala".

 

Ma OMOARA bend-urile (care la mine suna in proportie de 99% precum pisicile batute) si palm muting-ul care daca-l fac cum trebuie imi scapa alte note.

Edited by Dragos Dobre
Link to comment
Share on other sites

Incearca si cu Guitar Aerobics. E o carte doar de tehnica cu exercitii de jazz/blues/rock/metal. Te invata si doar tehnicile de baza, dar le si integreaza in lick-uri specifice fiecarui gen muzical. La fiecare exercitiu ai fisier audio, sa stii ce trebuie sa canti. Din cartea asta am mancat bend-uri pe paine.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt. raspunsuri! Am hotarat sa urmez tutorialul lui Justin (de la partea intermediara)... sper sa ajute.

 

@Ciocanel Nu este vorba de bani, ci de timpul pe care nu prea il am. Incerc sa lucrez de 2-3 ori pe zi in sesiuni de 20-30 minute.

 

Si, sincer sa fiu, am incercat si varianta cu profesorul si nu am fost multumit. Domnul respectiv avea un super talent la chitara, insa ca profesor lasa mult de dorit.

 

Ma pun pe treaba si sper sa ajung undeva in cateva luni. Incerc cu niste game, sa le inteleg/invat bine si poate reusesc sa scot si niste solo-uri bazate pe ele.

 

Inca o data, multumesc tuturor... apreciez enorm ajutorul oferit :)

 

LE: Legat de ce m-ai intrebat (Ciocanel), ultima melodie pe care am incercat-o a fost Fade to Black si mi-au iesit doar intro-ul, primul solo al lui Kirk si o mica parte de "zdranganeala".

 

Ma OMOARA bend-urile (care la mine suna in proportie de 99% precum pisicile batute) si palm muting-ul care daca-l fac cum trebuie imi scapa alte note.

 

 

De 'iesit' o sa-ti iasa mereu cate o parte ratacita din cate-o melodie d-asta... populara... dar daca nu e nevoie sa 'inveti' ceva din ea, inseamna ca nu progresezi, la modul - nu ai din ce sa progresezi. Stai pe partile alea de nu-ti ies mai multe zile.

 

ca metoda de invatat - ia totul cate 2-4 masuri pe rand (in functie de fraza) si fa asa http://www.bulletproofmusician.com/why-the-progress-in-the-practice-room-seems-to-disappear-overnight/

(cu metoda asta eu, personal, retin mult mai repede)

ca tehnica - stai pe benduri individual... adica fa-ti 15 minute pe zi sa stai numai pe benduri. ciupeste mai intai nota pe care o tintesti normal, apoi fa bendul respectiv. Poti incerca si cu un tuner daca nu ai ureche formata inca. there's no shame. (ex: bend de la A la B pe coard B, ia mai intai nota (fretuita) pe tasta 12, apoi fa bendul de un ton de la tasta 10.)

 

pe solo-uri, la viteza mica, foarte mica, repeta frazele cu saispezecimi si 32imi, apoi cresti foarte usor tempo-ul (exista functia de loop phrase in guitar pro care ajuta exact pentru asta). nu-i rusine daca inveti doar 4-6 masuri pe zi si stai o luna-doua pe cate un solo sa iasa la viteza. mai ales la nivelul asta.

 

Inca o chestie la benduri - cu corzi mai groase de 10 ies mai usor pentru ca e mai stabila intonatia. (de forta nu se pune problema ca aia se dezvolta).

 

ideea e sa nu te deziluzionezi ca progresezi incet, pentru ca e normal... n-am vazut pe nimeni sa faca benduri ca lumea nici dupa un an si nici doi.

'Mana' se formeaza abia dupa 5 ani... Creieru abia dupa 10 :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cand te apuci de o melodie....trebuie sa stai pe ea sa o tocesti pana iti iese perfect...indiferent daca te plictisesti sau ajungi sa o urasti...O inveti pana iti pica mana...dupa ce vezi ca sti sa o canti binisor.. faci o pauza de doua saptamani maxim sa spunem si apoi o canti iar ....O sa vezi ce diferenta e :) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand te apuci de o melodie....trebuie sa stai pe ea sa o tocesti pana iti iese perfect...indiferent daca te plictisesti sau ajungi sa o urasti...O inveti pana iti pica mana...dupa ce vezi ca sti sa o canti binisor.. faci o pauza de doua saptamani maxim sa spunem si apoi o canti iar ....O sa vezi ce diferenta e :) .

 

Asta cred ca e aproape cea mai proasta metoda de invatat. Din aproape toate motivele: daca esti la inceput o sa-ti alegi un cantec nepotrivit, n-o sa poti estima cand o stii "perfect", daca o urasti, o lasi dracului, samd. Ideea cu pauza insa e buna. Ca paranteza, cred ca daca as avea inregistrari cu piesele pe care "le stiam perfect" cand a inceput sa ma intereseza chitara, mi-as taia venele. Acum sunt destul de mandru sa zic ca-mi dau seama ca nu "fac" perfect nici o piesa.

 

 

 

 

Ma OMOARA bend-urile (care la mine suna in proportie de 99% precum pisicile batute) si palm muting-ul care daca-l fac cum trebuie imi scapa alte note.

 

La concret :) am trecut prin problema cu bendurile, cu rabdare, inveti sa le faci. No, dupa ce nimeresti nota mai mereu, apar intotdeauna alte provocari: bend + mute, bend + vibratto, bend facut suficient de bine incat sa poti reveni si sa ai in continuare sustain, bend + slide off, samd.

 

Ai (sau ma rog, cel putin eu am!) nevoie fie de o metoda, fie de un profesor care sa-ti ridice problemele in ordinea fireasca. Fara, tind sa ma arunc aiurea la cine stie ce nu pot face, si dupa aia ma blochez. Fireste, de la un punct incolo incepi sa te mai prinzi si singur.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.