www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Riccardo - O Improvizatie De Miercuri Seara


Riccardo
 Share

Recommended Posts

Salut RGC-isti,

 

A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat pe aici. Din cate vad nu s-au schimbat multe, aceleasi dezbateri interminabile intre aceasi oameni :)).

 

In orice caz, iata mai jos o improvizatie de miercuri seara. Am tras 4 duble si am ales cea mai buna dintre ele.

 

Gear:

 

* Charvel Desolation Soloist DX1 FR (prima inregistrare de altfel cu jucaria asta care este absolut BESTIALA!);

* Interfata Audio Scarlett Focusrite i2i;

* Laptop.

 

Avand doze active, am trecut pe mod de intrare in interfata 'Line In' (unde in mod normal foloseam intrarea 'Instrument' care are dezavantajul ca este 'hot' si intra in clipping foarte repede).

Inregistrarea am facut pe 2 trackuri, unul cu efect si unul fara. Efectul era pentru monitorizare, iar dupa inregistrare am lucrat numai pe al 2 lea track, dry, pe care am facut efectele de la 0, incercand sa obtin un sunet cat mai potrivit in mix. Rezultatul este cel de mai jos.

 

http://www.youtube.com/attribution_link?a=ioSFSJn9TrQ&u=%2Fwatch%3Fv%3DO0W4QuYKDlI%26feature%3Dshare

 

Tehnica si mastering-ul sunt slabute, dar sper sa va placa ce am facut aici.

 

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Chitara asta nu-i buna , probabil pozitia tastelor nu-i OK ..sau are interfata ceva ? ai setat cumva pe undeva "vibrato" wet-100%.

 

Trebuie sa-ti cumperi alte scule ..

 

Pitch Correction

 

Cubase Studio 5 comes with a new tool for easy and automatic intonation control and scale correction.

 

http://www.steinberg.net/index.php?id=1869&L=1

 

Cred ca trebuie sa recitesti si unele din dezbaterile de pe rgc.ro

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are legatura cu corzile uzate. Intr-adevar esti dezacordat si cam canti pe-alaturi.

Mare grija la benduri. Inainte de a face un bend trebui sa stii daca vrei un bend de un semiton, ton, un ton jumate, pentru ca nu se potriveste oricare in context.

 

Descopera in ce gama/mod e backing trackul sau piesa si invata notele respective pe tot grifu, in felul asta poate nu o sa mai canti pe langa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.