www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Chitarã În Avion La Wizz-Air


ghesha
 Share

Recommended Posts

Bunã. Știu cã mai sunt topicuri de acest gen, le-am citit, și totuși am o întrebare, de asta și am deschis eu unul nou.

 

Cam într-o sãptãmânã am zbor din București spre Bari, cu Wizz-Air, și aș vrea sã-mi iau și chitara (acusticã). Am husã obișnuitã la ea.

 

Sunat eu la Wizz-Air (numai cã, fiind și vorbitor de rusã, și deoarece nu eram în țarã, sunat la cei din Kiev). Mi-au zis cã nu pot trece cu ea, dacã depãșește dimensiunile bagajului de mânã. Pãi, nu toate chitarele acustice depãșesc, și totuși unii trec cu ele? )

Ah da. La bagajul de mâinã mai am și rucsacul de la laptop, cu laptopul, bineînțeles. În reguli la Wizz scrie cã nu poți trece decât cu un bagaj de mânã.

 

E atât de strict totul? A avut cineva experiențã și a urcat cu chitara în avion?

 

Mulțumesc anticipat. Nu aș vrea s-o dau la bagaje sau sã plãtesc încã un loc.

Link to comment
Share on other sites

vad ca nu te intereseaza bagajul de cala sau un loc extra ca asta eram pregatit sa sugerez... e un risc sa nu te lase cu al doilea bagaj de mana in general, wizz air au devenit mai stricti cu chestia asta in ultima vreme (au fost topicuri aici cu oameni care isi aduceau chitara din SUA si i-au lasat, dar dupa ce au zis ca e fragil si era si vorba de Lufthansa)...

 

daca ai cum, intra in contact direct cu oamenii de la wizz de la aeroport, sau roaga un prieten sa intrebe la ei (la aceeasi cursa ar fi perfect, e posibil sa fie fix aceiasi oameni in echipajul de cabina din avionul tau), pentru ca din pacate se mai intampla ca ce scrie pe site sau ce auzi la call center sa nu corespunda cu ce se intampla la aeroport, si oamenii aia au decizia finala cu ce intra in avion si ce nu...

 

e greu sa iei chitara in avion :) vroiam si eu sa fac ceva de genul, dar am renuntat (tot cu wizz as fi mers)

Link to comment
Share on other sites

au un fel de "sablon"o rama,in care trebuie sa intre bagajul de mana,am fost de fata(Roma)valiza a intrat ,dar rotiile nu,si ce credeti ca a facut colegul meu?a rupt rotiile in fata omului care facea figuri.problema rezolvata...tot ce e mai mare,nu mai e bagaj de mana si se plateste in plus

Link to comment
Share on other sites

La Wizz e strict, pentru ca ei din asta traiesc. Cunosc personal caz cand pentru depasire de cativa centimetri la bagaj de mana au impus sa se plateasca suprataxa ca fiind bagaj de cala neanuntat (adica mai scump decat in mod normal). Solutia legala este sa ai un hard case si sa il dai la bagaj de cala, sau exista o categorie speciala "instrumente muzica", unde le arunca mai cu grija cica, dar daca nu ai vreo chitara super scumpa e mai simplu sa cumperi una la destinatie, sau eventual sa inchiriezi una de la vreun magazin de specialitate de acolo.

Link to comment
Share on other sites

nu prea lua in calcul cala. modul de manipulare a bagajelor si temperaturile pe acolo sunt f aiurea. daca totusi vrei asa, ia un case serios, gen flight case din aluminiu, nu jucarie de aia de carton cum sunt case-urile normale. trebuie sa se inchida cat mai bine, sa protejeze cat mai bine si sa fie cat mai gros.

 

si eu sunt de parere ca daca nu o iei in avion, fie cumperi una la destinatie, fie ti-o trimite cineva prin curier, dar nu cu avionul

Link to comment
Share on other sites

@ ramurel: ROFLMFAO :)))))))

@ghesha: daca prevezi mai multe/frecvente/suficiente deplasari da genu', in the future, poate ar trebui sa investesti (o data si bine) intr-un hardcase tzapan, rated for Air(line) Transport ... adicatelea "ATA aproved", pre limba noastra ... E scump, dar merita (+, continutul este asigurat "din oficiu"). :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am avut experienta cu Lufthansa, revenind din Canada. Nu am putut lua tocul dreptunghiular al chitarii. Aproape ii convinsesem, dar dupa schimbarea de la Frankfurt, urma un avion mai mititel. Asa ca m-au refuzat. Am luat insa electrica impaturita in tot felul de panze, neavand o husa la indemana. Nu prea voiau sa ma lase nici fara husa... Tocul e inca in To, ma asteapta...

Cred ca poti risca "la mana" numai daca e in husa si ii convingi ca instrumentul e unic, foarte scump, etc... Sau platesti un loc in plus. Era o japoneza cu violoncelul pe loc in plus, si in cutie de aluminiu. La cala e foarte riscant indiferent ce zic ei. Si Steve Vai a patit-o.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.