www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Musician's Friend.


djentleman
 Share

Recommended Posts

E cam complicata treaba cu MF, nu prea te lasa sa platesti cu cont PP de Romania, eu am avut problema asta la un moment dat, dupa am apelat cu incredere la ebay si nu au mai fost probleme. Daca vrei sa vb da-mi PM sau suna-ma. Gasesti nr telefon la anunturile mele de vanzare de la Mica Publicitate.

Link to comment
Share on other sites

plus ca mai nou (cam de jumatate de an) nu prea mai ai cum sa rezolvi cu vama.

s-au desfiintat birourile locale de vama, vamuirea se face doar la biroul central din bucuresti de vama, avand ca si criterii valoarea de factura/dovada plata sau catalogul lor, dupa care iti trimite direct la oficiul postal obiectul, cu nota de plata. nu mai ai ce comenta/negocia, nu mai ai ce-i face.

ramane doar varianta cu declarare ca si cadou, dar asta nu practica comerciantii, si si acolo ai mari sanse sa te taxeze cu vama si tva, adica peste 25-29% din valoarea produsului, dupa catalog, unde il incadreaza dupa cum il duce capul pe functionar...daca nu il duce capul bine, ia-te si judeca-te cu institutia statului, daca intelegi ce vreau sa spun ;)

probabil s-a terminat si era atlasshipping

 

asa ca inca din 2013 s-a cam marcat sfarsitul achizitiilor din US sau alte tari din afara ue, la preturi mai mici, pentru ca transportul cam de oriunde din afara incepe de la 150$ iar tva si vama insumeaza cel putin 27-29% din valoarea produsului. deci nu prea mai e afacere sa iei de afara, decat daca iei ceva ultra-rar, vintage sau foarte scump, pentru ca la instrumente de cateva mii de euro inca e o diferenta intre pretul de afara si pretul de la noi/ue, si poate iesi putin mai ieftin cu tot cu toate taxele.

 

dar dupa cum spunea si blackthorn, MF si multi altii din US sunt batuti in cap si foarte reticenti cand vine vorba de plata si de tratatrea cu cumparatori romani...plus ca mai toti au politici care ii impiedica sa vanda in afara US anumite produse, in general fix alea care prezinta interes pentru majoritatea clientilor saraci europeni/africani/asiatici, ca gibson/fender samd

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

plus ca mai nou (cam de jumatate de an) nu prea mai ai cum sa rezolvi cu vama.

s-au desfiintat birourile locale da vama, vamuirea se face doar la biroul central din bucuresti de vama, avand ca si criterii valoarea de factura/dovada plata sau catalogul lor, dupa care iti trimite direct la oficiul postal obiectul, cu nota de plata. nu mai ai ce comenta/negocia, nu mai ai ce-i face.

ramane doar varianta cu declarare ca si cadou, dar asta nu practica comerciantii, si si acolo ai mari sanse sa te taxeze cu vama si tva, adica peste 25-29% din valoarea produsului, dupa catalog, unde il incadreaza dupa cum il duce capul pe functionar...daca nu il duce capul bine, ia-te si judeca-te cu institutia statului, daca intelegi ce vreau sa spun ;)

 

Esti 100% sigur de treaba asta? Voiam sa-mi aduc niste componente de chitara(mainly, toata chitara pe bucati, nu asamblata). Mi-o trimitea o persoana fizica ca si cadou. Mai ales ca nu vor fi componente de renume, sa o poata verifica ei.

Link to comment
Share on other sites

da, sunt sigur. a patit-o un prieten cu ceva obiectiv dslr acum vreo cateva saptamani...am cautat atunci si am gasit tot felul de discutii pe google despre asta...da-i un search...sau suna la vama.

 

ideea e ca nu mai ai niciun fel de control, depinzi 100% de vames...

oarecum e normal, pentru ca taxele alea sunt venit la stat si statul are tot interesul sa le colecteze, chestia cu rezolvatul cu vamesul fiind ceva pur romanesc. problema e ca sunt f mari taxele. la americani de exemplu toate taxele pt ceva de afara ajung la vreo 10%. nu-i o tragedie. dar in romania si cred in majoritatea statelor ue (cel putin uk/tarile nordice parca, etc) e crunt. ajungi cam la 1/3 din valoare, plus transport. la obiecte mici sau ieftine, chiar si pana in 1000-1500$ nu vad cum ar merita, daca le gasesti la noi... exista o limita maxima de valoare la care nu se taxeaza, cateva zeci de euro, nu stiu exact, deci daca se incadreaza acolo, e ok. sau daca ai varianta cu suna un prieten, poate scapi si asa. dar n-o sa afli decat cand iti vine postasul, cu sau fara nota de plata...

 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/15896-atenție-schimbarea-procesului-vamal-la-coletele-externe-primite-prin-poșta-română/

 

ceea ce unii vorbesc foarte senin unii, referitor la trimiterea unei facturi contrafacute de catre destinatar cu o valoare mai mica, la BSI e foarte riscant, pentru ca e infractiune (fals in acte/evaziune etc), e un document care se arhiveaza la ei si nu stii niciodata cine si cand verifica aceste documente si poate te trezesti cu procurorul la usa...practic ori te faci ca ploua, si speri sa te incadreze favorabil tie in catalog, sau sa scapi pe barba functionarului, fie ai/exista factura si atunci aia e, n-ai ce-i face.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare aberant. Mai ales ca ei n-au de unde sa stie valoarea produselor...era o firma super misto care iti facea Stratocasteru din cap pana in picioare, cum voiai tu pt 900$. Oh well, asta e. Scuzati de off-topic!

 

Si daca ai aduce din ue, depinde tara din care o aduci ? ma refer la taxe.

 

Daca o aduci din UE is 0 taxe. Am adus doze din UK si am platit vreo 20 de lei transport :)

Link to comment
Share on other sites

de aia exista catalog, pt cazul in care nu au de unde altundeva sa ia valoarea. problema e ca si catologul ala e destul de indoielnic, lasa loc de interpretare, iar tu ca destinatar nu prea ai ce-i face, pentru ca nu te intreaba nimeni ce si cum, nu iti cer lamuriri. ei tac si fac, mai ales ca tot sistemul asta a fost gandit sa eficientizeze colectarea taxelor, deci cuvanul de ordine e "taxeaza!". daca nu iti convine, judeca-te cu ei/statul, dar asta nu prea e o optiune de luat in calcul, consuma prea mult timp, bani si nervi...ce sa-i faci, asta e tendinta in tara asta, sa iti ia banii, sa te taxeze fara sa stea la discutii, bine sau rau, nu conteaza, ca e descurajant oricum pentru contribuabil sa conteste, datorita costurilor, birocratiei samd.

la fel se intampla si cu anaf, in atributiile careia au trecut si colectarea contributiilor pt sanatate, pensii etc. nu mai stau la discutii si te executa silit.

totul pt ca nu are statul bani, fiindca se fura la greu si tinerii isi baga picioarele si pleaca. e un cerc vicios prin care tara asta se duce de rapa. daca ar fi destepti ar stabili taxe mai mici, atat tva cat si vamale si altele (sanatate, pensii etc) incat oamenii sa si le poata permite fara sa recurga la evaziune, si sa si ramana cu ceva in buzunar. dar nu au capacitatea sa realizeze asta, si prin urmare le debiteaza mintile tot felul de masuri care mai tare descurajeaza omul cinstit sa ramana cinstit.

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am patit-o cand mi-am adus un PRS second hand din US, era bine ingrijit, dar nu nou si era si model vechi (2002). Au cautat pe internet modelul si mi-au cerut taxe vamale si TVA echivalent a 3000 si ceva de lire, ca asa a gasit el pe internet. Pana la urma am rezolvat-o altfel, dar in nici un caz ieftin. De atunci prefer sa cumpar din Europa, diferentele nu sunt mari (daca pui si taxele) si daca ai rabdare poti gasi si aici dealuri bune.

Link to comment
Share on other sites

pai de unde stiau ei modelul? ma rog, nu stiu daca se ajunge la chestii de astea extreme cu search pe net, cert e ca ei trebuie sa aiba o dovada cu baza la care au aplicat taxarea...ceva pe hartie, si aia rezulta din factura/catalog.

cand erau vamesii era lejer pt ca-i durea in paispe. daca nu era factura (aici e problema, ca aproape toti comerciantii inregistrati nu risca sa nu factureze sau sa declare valoare mai mica pt ca sunt verificati de autoritatile lor si risca sa fie trasi la raspundere) in cel mai bun caz ciupeau o mita daca te citeau ca esti bun de plata. aia mai scrupulosi se uitau in catalog, dar puteai sa clarifici si de multe ori te lasau in pace sau plateai asa de forma. ca doar ca munceau, ca nu, tot leafa aia o luau...acuma le sufla in ceafa autoritatile, asa ca taxeaza tot ce pot, ca de nu probabil se apreciaza ca nu dau randament si isi pierd locul de munca, sau probabil ca sunt si motivati de sefi...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Habar n-am de unde stiau, o mai fi vazut de curand vreunul care semana si probabil ca a facut legatura, faza e ca a venit cu modelul printat (asta se intampla la Otopeni in vama) si mi-a zis ca ala e. A gasit inclusiv culoarea, asa ca si-a facut bine temele. Nu cred ca avea intentia neaparat sa ma taxeze la suma intreaga, incerca sa ma faca sa vin cu paypal-ul sa ii demonstrez ca e mai putin de atat, ceea ce am si facut, doar ca nu la cat se astepta el. Spre norocul meu americanul nu pusese nici o valoare pe colet sau in colet, l-am rugat sa imi trimita factura scanata. Oricum faza e ca am platit taxe si TVA pentru valoarea de 900$ si mi-a spus si asa ca e prea putin, mi-a spus ca daca nu vin cu o valoare decenta imi ia pretul cel mai mic de pe ebay ca baza de calcul si aia e. La momentul ala era 1400$, deci eu zic ca am facut bine in acel context. Stiu ca era posibil sa ies si mai ieftin, dar trebuia sa fac acolo un scandal urias si am preferat sa platesc si sa imi las loc de buna ziua si pt data viitoare.

Link to comment
Share on other sites

la ce preturi se practica la noi pe forum, nu cred ca o sa gasesti preturi mai bune in alta parte. doar sa ai banii si sa astepti chitara dorita pe forum.

din US merita sa cumperi daca ai pe cineva care sa o aduca de acolo, altfel de risti cu tot felul de taxe si cheltuieli.

Mare adevar graiesti ! Urmaresc zeci de magazine on-line din UE si vreo doua forum-uri unde au de la used, ex-demo and new itemes si nu am gasit nicaieri preturile de pe RGC si cu toate astea se mai gasesc destui care sa comenteze .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

subscriu , asa ieftin nu iei nici din sua garantat :)) fara a lua in calcul transport si alte taxe locale

off topic PS: imi parea cunoscut numele apoi mi-am amintit: apropo de preturi si comentarii, mi-ai facut o oferta de 1300 euro la o chitara de 2700-2800 euro pret de magazin :)) ...asta e ca in bancul cu Iuda: " sa fiu eu doamne !?" :))) no hard feelings :P

Mare adevar graiesti ! Urmaresc zeci de magazine on-line din UE si vreo doua forum-uri unde au de la used, ex-demo and new itemes si nu am gasit nicaieri preturile de pe RGC si cu toate astea se mai gasesc destui care sa comenteze .

 

nu zic ca nu o fi asa maine sun la vama sa vad.

logic ar fi daca e cum zici ca birourile locale vamale sa se desfiinteze...ca doar ce mai vamuiesc daca tot se face la bucale?

S-a schimbat procedura

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Am pus un link.

Citeste acolo.

Plus

http://forum.softped...colete-externe/

 

Eu am fost de fata cand amicul meu si-a ridicat coletul gata vamuit, de la prioripost, pe care l-a putut lua dupa ce a platit toate taxele

Ce-i drept in rromania e posibil orice si ooate unele oficii locale nu s-au conformat

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

am citit pe fuga , doar primul paragraf, acolo spune clar ca se refera la BUcuresti

e trecu undeva ca petnru restu tarii e la fel?

eu am vb cu cine lucreaza in birou vamal judetean, deci cred ca omul ala stie ceva totusi :)

 

Aparent e doar pt bucuresti si ilfov, dar eu am fost de fata, deci nu vorbesc din auzite, cand au comis-o in mures, si vorbesc de posta nu curier gen ups,dhl samd

Link to comment
Share on other sites

M-am interesat mai bine si se pare ca nu e chiar asa de grav. Daca ti-o trimite ca si cadou si e chitara electrica no-name, nu au cum sa afle ce e. Am mai citit intr-un loc ca au trecut in catalogul ala chitari si suma maxima e de vreo 70 euro, dar pentru asta nu bag mana in foc. In schimb, la electronice unde vamesu poate estima valoarea, te taxeaza si la cadou.

Link to comment
Share on other sites

Offopic:

S-au smecherit si in prahova...am luat un colet saptamana asta, de mica valoare, din rusia trimis. Cred ca au o noua directiva, data la nivel national.

Discutia cu vamesa a fost cam asa:

ea - Ce valoare are?

eu - Pai mi l-a trimis un prieten, cadou; valoarea e scrisa acolo...

ea - Pai nu, ma intereseaza valoarea reala.

eu - Nu stiu, doamna...sunt 3 rahaturi ieftine, nu prea se gasesc la noi in tara

ea - Veniti cu factura de "peipăl" data viitoare, nu cu "nu stiu".

 

Am luat coletul si am plecat. Pentru 3 cose si 4 socluri sta sa ma f*ta la icre...nici nu stia ce-s alea; am incercat sa-i explic CA SUNT FABRICATE ACUM 50 DE ANI :P

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.