www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Achizitie Pian Digital


patrick_vlad
 Share

Recommended Posts

Hello,

 

Vesnica intrebare "Dar eu ce-mi iau de banii astia?" revine. :D

 

Am un buget care se invarte in jurul sumei de 2000lei si ma gandeam sa imi cumpar un pian digital (sunt incepator, vreau sa invat).

 

Am primit cateva sfaturi pana acum:

NU Casio (no offence)

DA Korg si Roland (cea din urma nu prea se incadreaza in buget)

Intre da si nu Yamaha (mi s-a spus ca produsele mai low-level de la ei nu prea imita chiar asa de bine pianul, in comparatie cu Korg si Roland)

 

Facand putin research pe internet am dat de pianul digital Korg SP170 (s). Cumparat de nou sare putin bugetul (2200-2400lei), dar sh se incadreaza in buget (il vindea cineva pe forum cu 2000lei).

 

Ma intereseaza ceva cat de cat bun, care sa imite cat mai bine sunetul pianului si sa nu depaseasca 2500lei nou (cu speranta ca poate fi adus inapoi in cadrul bugetului daca il cumpar sh).

 

Voi ce parere aveti? Recomandati altceva? Daca da, ce si de ce?

 

Va multumesc,

Vlad

Link to comment
Share on other sites

am ramas surprins de ce ai zis pentru ca eu am avut vreo8-9 Yamaha-uri, chiar si entry-level si cel mai mult mi-au placut pt. imitatia de pian, nu neaparat celelalte efecte, care si ele erau foarte bune. Nu stiu ce sa-ti zic. Daca spui ca esti incepator, eu chiar iti recomand un Yamaha PSR E-423, face minuni si e mai mult decat iti trebuie deja, chiar pentru multi ani. Nu pune botu' la toti lautarii care se vaita ca fara una de 2000 de euro pe care sa incarci sarbe si manele (cu toate ca poti si pe asta :lol:), nu iese treaba :) Mie mi s-a parut pe langa extrem de versatila, si geniala in ceea ce priveste calitatea reproducerii instrumentelor (si am ascultat/cantat la multe alte modele inainte).

Link to comment
Share on other sites

de ce NU Casio ?

Seria Privia de la Casio este una extrem de reusita, si chiar peste modelele similare (a se citi din acelasi segment de pret) de la celelalte firme concurente.

Sugestia mea este ca inainte de a cadea prada parerilor preconcepute despre marca, sa mergi intr-un magazin, si sa le incerci. Eu chinui pianul de 30 ani, si desi nici un pian electric / digital nu-mi pare a avea o claviatura satisfacatoare (comparativ cu un pian adevarat), Casio nu mi-au parut nici o clipa a fi "jucarii" (vorbim aici de seria Privia, nu de celebrele "orgi").

 

Ah, si am uitat un factor foarte important : felul in care sunt percepute instrumentele este subiectiv - adica degeaba cauti pareri pe un forum, daca nu mergi tu personal sa incerci instrumentele - s-ar putea sa te alegi cu ceva care sa nu ti se potriveasca. Lasa preconceptiile deoparte, si ia magazinele de muzica la picior, si incearca tot ce poti. Altfel, pe forum fiecare isi va da cu parerea referitor la actiunea clapelor (factor subiectiv, pentru ca unuia ii plac clapele mai grele - gen Yamaha, iar altuia poate ii plac clape mai usoare - gen pian vienez), sau referitor la sunet (alt factor subiectiv - nu am intalnit doi oameni pana acum care sa cada de acord in ce priveste sunetul unui pian - ba suna prea "deschis", ba suna prea "infundat", ba se aude prea mult ciocanelul, etc). Iar toate lucrurile astea nu inseamna ca unul are dreptate iar celalalt se insala, ci doar ca vorba "cate bordeie atatea obiceie" se aplica si aici.

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

de ce NU Casio ?

Seria Privia de la Casio este una extrem de reusita, si chiar peste modelele similare (a se citi din acelasi segment de pret) de la celelalte firme concurente.

Sugestia mea este ca inainte de a cadea prada parerilor preconcepute despre marca, sa mergi intr-un magazin, si sa le incerci. Eu chinui pianul de 30 ani, si desi nici un pian electric / digital nu-mi pare a avea o claviatura satisfacatoare (comparativ cu un pian adevarat), Casio nu mi-au parut nici o clipa a fi "jucarii" (vorbim aici de seria Privia, nu de celebrele "orgi").

 

Ah, si am uitat un factor foarte important : felul in care sunt percepute instrumentele este subiectiv - adica degeaba cauti pareri pe un forum, daca nu mergi tu personal sa incerci instrumentele - s-ar putea sa te alegi cu ceva care sa nu ti se potriveasca. Lasa preconceptiile deoparte, si ia magazinele de muzica la picior, si incearca tot ce poti. Altfel, pe forum fiecare isi va da cu parerea referitor la actiunea clapelor (factor subiectiv, pentru ca unuia ii plac clapele mai grele - gen Yamaha, iar altuia poate ii plac clape mai usoare - gen pian vienez), sau referitor la sunet (alt factor subiectiv - nu am intalnit doi oameni pana acum care sa cada de acord in ce priveste sunetul unui pian - ba suna prea "deschis", ba suna prea "infundat", ba se aude prea mult ciocanelul, etc). Iar toate lucrurile astea nu inseamna ca unul are dreptate iar celalalt se insala, ci doar ca vorba "cate bordeie atatea obiceie" se aplica si aici.

Ce model din seria Privia recomandati? Stiu ca e subiectiv, dar incerc sa vad si parerea generala, atata timp cat nu am experienta in domeniul pianelor. :D Si la magazine imi e putin ciudat sa merg sa le testez (atata timp cat nu stiu sa cant) fara nimeni priceput (care iar este subiectiv) sau varianta doi sa imi recomande ei (care in general recomanda ce le convine lor - no offence exista si exceptii).

Yamaha ftw.

Ce model? De ce? :D

Edited by patrick_vlad
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun pe care ti-l poti permite. Dupa urechile mele, Yamaha au cel mai bun piano sound din cate am auzit [bine acum, nu vb de modelele de mii de dolari].

 

In plus Yamaha mai au un avantaj, fac si piane adevarate.

Mai sus cineva a amintit de yamaha p35 (noua se incadreaza in buget)

Am dat si peste un p85 despre care nu prea am auzit recenzii (nu se incadreaza noua in buget si sh trebuie fortat putin bugetul)

Prin research-urile facute am observat ca foarte multi recomanda yamaha p95 (nu o mai gasesc noua la vanzare, dar sh se incadreaza in buget -> fapt care ma mira deoarece p85-ul care banuiesc ca este un model anterior este mai scumpa)

Urmatorul model de yamaha este p105 din cate am vazut (nu se incadreaza noua in buget si n-am gasit-o pe nicaieri la vanzare sh)

 

Ce recomandati din primele 3 yamaha? Comparativ cu Korg SP170 cum se "claseaza"?

 

// Banuiesc ca daca as include si p105-ul in discutie el ar castiga dezbaterile.

Edited by patrick_vlad
Link to comment
Share on other sites

daca ar fi dupa mine as zice Clavinova sau YDP, dar sunt in afara bugetului tau.

 

Nu pot sa iti recomand nici unul din cele 3, cel mai bine incerci sa le probezi pe toate.

 

P35 are midi ports, daca e un criteriu, celelate nu stiu [P105 NU are]

 

LE: Baietii astia stiu ce vorbesc : http://forums.musicp...ies_P105_P35_P9

 

Also

The P35 and P105 are almost identical in terms of size and weight, it's 'under the bonnet' where the differences are, so to speak.

The P105 has 14 different voices, 4 more than the P35, the P105 has 128 note polyphony, which is much better than the 32 note polyphony of the P35 and the P105 has slightly larger 7w speakers compared to the 6w speakers of the P35.

The biggest difference is in sound quality - the P35 uses the normal AWM Sampling for the sounds, but the P105 utilises the more advanced "Pure CF Sound Engine"

Daca am citit bine, p85/95 sunt la fel ca 35

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi dupa mine as zice Clavinova sau YDP, dar sunt in afara bugetului tau.

 

Nu pot sa iti recomand nici unul din cele 3, cel mai bine incerci sa le probezi pe toate.

 

P35 are midi ports, daca e un criteriu, celelate nu stiu [P105 NU are]

 

LE: Baietii astia stiu ce vorbesc : http://forums.musicp...ies_P105_P35_P9

 

Also

 

Daca am citit bine, p85/95 sunt la fel ca 35

Ok, multumesc. Din cate vad, cu bugetul meu, de la yamaha cea mai ok achizitie ar fi un P95.

 

Pe voi ce va atrage mai mult:

1)Korg SP170

2)Yamaha P95

Edited by patrick_vlad
Link to comment
Share on other sites

ce ti-am recomandat si eu ceva mai sus, n-ai vazut? :)

 

:unsure: chiar nu vazusem... Am o mica "problema" cu orgile deoarecem nu prea am de gand sa folosesc tot ce pot face ele (ritmuri, nu stiu cate tipuri de efecte). Ma gandeam la ceva "mai dedicat" si care sa imite cat mai bine clasicul pian si stiam ca o orga e mai slab cotata in aceasta priviinta fata de un pian digital. Am reusit sa-mi fac un buget, cred eu, destul de ok pentru entry-level si vreau sa-mi iau un instrument care sa ma tina si sa nu mai trebuiasca sa-l schimb mai incolo, de aceea am si initiat acest topic.

 

PS: am gasit si un yamaha ydp 113 care se incadreaza in buget putin fortat(e un baiat din arad care si-a pus anuntul pe mai toate site-urile... stiti ceva de el? are de ceva timp anunturile si inca nu a reusit sa-l dea, pianul pare ok...).

 

So: YDP113 vs P95 vs SP170

Edited by patrick_vlad
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.