www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier - Recomandari Pentru Cheite Si Bridge


Serban G.
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am un Squier Affinity din 2007 (Crafted in Indonezia) si este prima mea chitara.

I-am facut setup si acum este exact cum imi doream eu, cu toate astea vreau sa ii fac un upgrade.

 

1. Vreau sa ii schimb cheitele pentru ca cele de acum au niste probleme cu acordajul. Am gasit: Fender Locking Tuner CH si Schaller M6 Clamped Machines 6L BK care imi plac insa nu stiu daca se vor potrivi. Mentionez ca nu vreau sa umblu la dimensiunea gaurilor din neck, vreau sa mearga la fix. Am inteles ca imi trebuie de 9mm.

 

2. Vreau sa schimb bridge-ul cu unul standard cu tremolo dar sa aiba fine tuners ca la Floyd Rose. Exista asa ceva? Tot asa as vrea sa mearga fara modificari.

 

 

Multumesc!

post-6069-0-27462200-1392130292_thumb.jpg

post-6069-0-07019700-1392130306_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca vrei sa bagi atatia bani intr-un Affinity? Nu de alta dar dupa ce ii vei face upgrade-urile astea se va cere si un upgrade la doze (poate mai important decat cele de sus). Iar cand vei trage linie, vei ajunge la concluzia ca te-a costat cat nu face. Daca mai are si ceva uzura la taste si mai devreme sau mai tarziu impune si o retastare, mai bine stai linistit. Plus ca daca vrei vrea sa o vinzi, nu-ti va da nimeni atatia bani pe ea. Parerea mea...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sam: de ce?

 

@Serban G: tine minte ca orice chitara se poate dezacorda, nu doar din cauza cheitelor. de vina poate fi si bridge-ul (mai ales saddle-urile), si nut-ul.

am impresia ca aici poti gasi o gramada de componente mai neobisnuite, insa sunt sanse sa nu scapi fara modificari in corpul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

@sam: de ce?

 

Daca intrebarea e de ce am spus ca nu-si va recupera banii in eventualitatea unei vanzari, e simplu. Pentru ca daca va cumpara componentele noi, nu le va mai vinde niciodata la pret de noi. Si pentru ca e putin probabil ca altcineva sa-si doreasca cu ardoare un Affinity exact cu upgrade-urile alea si sa plateasca pentru asta pretul unui Affinity second + pretul componentelor respective + manopera (chiar daca si le schimba singur) + valoare sentimentala. Oricum a spus ca nu vrea sa o vanda, deci discutia nu-si are rostul.

 

@sam - Da man vreau sa bag, e prima mea chitara si tin la ea, nu vreau sa o vand.

Romania ...

 

Te inteleg perfect, prima mea electrica a fost un Bullet pe care ma gandeam la un moment dat sa-l fac avion. Citind insa pe ici pe colo si mai ales experimentand mai multe chitare de atunci, am ajuns la concluzia ca n-are niciun rost. Parerea mea este s-o tii asa cum e daca tot are valaoare sentimentala si sa-ti alegi o alta chitara ca baza pentru upgrade-uri de genul asta, cum ar fi un Fender mexican second sau o copie strat de calitate.

 

Observ insa ca esti destul de hotarat asa ca-ti doresc succes! :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca vrei sa bagi atatia bani intr-un Affinity? Nu de alta dar dupa ce ii vei face upgrade-urile astea se va cere si un upgrade la doze (poate mai important decat cele de sus). Iar cand vei trage linie, vei ajunge la concluzia ca te-a costat cat nu face. Daca mai are si ceva uzura la taste si mai devreme sau mai tarziu impune si o retastare, mai bine stai linistit. Plus ca daca vrei vrea sa o vinzi, nu-ti va da nimeni atatia bani pe ea. Parerea mea...

 

da, sa stea linistit, sunt o porcarie upgrade-urile pe squier affinity....

 

inca ce fara feeling si voicing, si deloc organic, suna la 0.29 vibrato-ul aici:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un Squier Affinity din 2007 (Crafted in Indonezia) si este prima mea chitara.

I-am facut setup si acum este exact cum imi doream eu, cu toate astea vreau sa ii fac un upgrade.

 

1. Vreau sa ii schimb cheitele pentru ca cele de acum au niste probleme cu acordajul. Am gasit: Fender Locking Tuner CH si Schaller M6 Clamped Machines 6L BK care imi plac insa nu stiu daca se vor potrivi. Mentionez ca nu vreau sa umblu la dimensiunea gaurilor din neck, vreau sa mearga la fix. Am inteles ca imi trebuie de 9mm.

 

2. Vreau sa schimb bridge-ul cu unul standard cu tremolo dar sa aiba fine tuners ca la Floyd Rose. Exista asa ceva? Tot asa as vrea sa mearga fara modificari.

 

 

Multumesc!

 

Iti bagi urmatoarele

 

Trem cu steel block

String trees roller sau graphtech

Un set de locking tuners

Nut de os sau grafit.

Doze gasesti pe forum

 

 

Cam atat,zic ca n-are sens sa bagi chiar asa, sunt decente cheitele alea si tremu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am aceasi chitara ca si tine, doar ca dintr-un set, pickguard negru HSS, nu stiu daca sunt aceleasi cheite, e facuta tot in Indo, si e 2013 parca.

 

Momentan pe ea sunt corzi de 0.09 si nu se dezacordeaza si cant cu pana de 1.5mm-5mm si dau tare in corzi, la benduri la fel.

 

Sunt tutoriale cum sa-ti montezi corzile sa ajute si cum sa calibrezi tremolo.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

@sam: de ce?

 

@Serban G: tine minte ca orice chitara se poate dezacorda, nu doar din cauza cheitelor. de vina poate fi si bridge-ul (mai ales saddle-urile), si nut-ul.

am impresia ca aici poti gasi o gramada de componente mai neobisnuite, insa sunt sanse sa nu scapi fara modificari in corpul chitarei.

Totul este "mecanica " simplas ...foarte logic .

 

Corzile nu se pot dezacorda nici din cauza cheilor nici din cauza calusului si nici din cauza pragusului .

In caz de "fixed bridge" se dezacordeaza de la bend-uri ,,,se intinde materialul ( coarda ) plus in timp imbastrraneste coarda

se intinde mult l;ucru ce se compenseaza din calusul reglabil pana cand nu se mai poatrer apoi se schimknba coardas se regleaza din nou calusul si reincepe "viata corzii" ...adica incet incet se intinde si ....se tot repeta faza...

in caz de utilizare vibrator pe langa bend-uri interevine

 

- se agata coarda in pragus dupa un "bombdive" si rezulta un ton mai inalt ( otzara mai fals in functie de ....)

in pragus ...rezolvare ..pragus cu role( coarda aluneca pe role si nu ramane agatata ) sau macar din materia grafitat sau se pune ulei grafitat in ghidajele in pragusul simplu .

 

- la un bombdive se slabeste tensiunea corzilor si daca nu ai "menghina , cheie cu doua orificii ,sau autolocking ...'"infasurararile" corzi pe cheie se "misca ca apoi la "revenire " sa se reasaseze pe cheie din care fapt tonul va fi ,de obicei .,mai coborat ..

( cea mai buna rezoilvare ptr chitsarele fara menghina sa montezi chei ce au doua orificii de fixat coarda de expouse una deasupra la 90 grade, este suficient sa introduci coarda prin cele doua orificii si sa ai doar una sau doua "spire" infasurate pe cheie =.> coarda este prinsa foarte bine , neavand multe "spire "acestea la "reaesezare " dupa bombdive se reaseaza in aceiasi pozitie => nu se schimba inaltimea tonului . )

 

-calusul ( sadle) este reglabil ptr a asigura "intonatia" ( octava corecta ) la vibratoarele tip "bridge" nu au efect asupra mentinerea acordajului la utlizarea vibratorului ... .role nu prea au a face cu acordajul acestea doar prelungesc viata corzilor ca sa reziste mai mult timp la indoitura de 90 grade ce apoi se si solicita cu "vibrarea " .. Nu prea "alunecas coarda pe rola de la "sadle " deoarece tot cortpul vibratorului impreuna cu calusul se misca impreuna 99% doar se indoaie coarda si nu alkuneca prin rola .,

 

in consecinta ptr ca acordajul sa reziste la "vibrare " :

 

nut cu role ar fi OK si chei cu doua orificii de fixarea corzii .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am aceasi chitara ca si tine, doar ca dintr-un set, pickguard negru HSS, nu stiu daca sunt aceleasi cheite, e facuta tot in Indo, si e 2013 parca.

 

Momentan pe ea sunt corzi de 0.09 si nu se dezacordeaza si cant cu pana de 1.5mm-5mm si dau tare in corzi, la benduri la fel.

 

Sunt tutoriale cum sa-ti montezi corzile sa ajute si cum sa calibrezi tremolo.

 

Intamplator stiu chitara de la Deenman si tot intamplator e un exemplar reusit. Si spun asta pentru ca in momentul de fata am trei Squier-uri dintre care doua sunt Affinity si de-a lungul timpului mi-au trecut prin mana peste zece. Nu sunt doua la fel. Sunt diferente mari intre ani diferiti si probabil fabrici diferite sau China/Indonezia. Am Affinity pe care abia-l dezacordezi folosind tremolo si tragand de bend-uri si am avut Affinity care dupa cateva piese trebuia acordat. Si in general folosesc aceleasi corzi deci as elimina problema asta.

Cu alte cuvinte, depinde cum ti-e norocul cand o cumperi. Insa categoric Squier nu a fost constant in ultimii 15 ani in ceea ce priveste calitatea aceluiasi model (Affinity). Si cand spun asta ma bazez pe faptul ca cel mai vechi Affinity testat de mine era din 2000 si cel mai nou din 2012.

Link to comment
Share on other sites

Intamplator stiu chitara de la Deenman si tot intamplator e un exemplar reusit. Si spun asta pentru ca in momentul de fata am trei Squier-uri dintre care doua sunt Affinity si de-a lungul timpului mi-au trecut prin mana peste zece. Nu sunt doua la fel. Sunt diferente mari intre ani diferiti si probabil fabrici diferite sau China/Indonezia. Am Affinity pe care abia-l dezacordezi folosind tremolo si tragand de bend-uri si am avut Affinity care dupa cateva piese trebuia acordat. Si in general folosesc aceleasi corzi deci as elimina problema asta.

Cu alte cuvinte, depinde cum ti-e norocul cand o cumperi. Insa categoric Squier nu a fost constant in ultimii 15 ani in ceea ce priveste calitatea aceluiasi model (Affinity). Si cand spun asta ma bazez pe faptul ca cel mai vechi Affinity testat de mine era din 2000 si cel mai nou din 2012.

 

Exact ...! Nu sunt doua la fel .....cand cumperi trebuie sa alegi cu grije ....fiind ieftine nu mentin "reteta" si folosesc ce material se nimereste .

Am vazut Squier foarte OK si am vazut si foarte proaste ..

 

 

Sfat ptr UPGRADE un Squier .....

 

Cumperi un Strat USA adevarat demontezi si muti toate cele pe corpul de Squier . ..gat , doze . etc ...

 

.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit toata discutia, multumesc pentru detalii!

  1. O sa schimb corzile
  2. La cheite am sa aleg: http://www.magazinuldemuzica.ro/Kluson-MK6LB-Machineheads-BK-_-62548.html - Kluson MK6LB Machineheads BK
  3. La bridge astept o oferta de saddle-uri buna pe forum (gen http://forums.rgc.ro/topic/91973-schimb-fender-vintage-stamped-saddles/); daca nu-mi place dupa, merg pe un bridge nou, cu toate ca asta mi se pare solid!

 

Faptul ca insist pe Squier este ca eu cred ca poti sa faci o chitara buna din orice.

 

Prefer sa experimentez foarte mult pe modele low-cost pentru a avea experienta si a observa exact cum evolueaza sunetul de la o chitara la alta.

Spre exemplu luna trecuta am testat la un lutier o chitara Fender David Gilmour #0004 si mi s-a parut senzatie, dar cred ca si amplificatorul la care am cantat facea diferenta.

 

Exact diferentele astea subtile de sunet ma intereseaza!

 

Mai tarziu cand o sa investesc intr-o chitara vreau sa stiu exact daca suna bine sau nu si daca merita banii, sunt multe copii si facaturi pe piata si e greu sa sesizezi diferentele (ce putin pentru mine).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sunt dator cu un update, mi-ati dat multe sfaturi si am tinut cont de majoritatea.

 

In momentul de fata am reusit urmatoarele:

 

1. upgrade de chei la FENDER LOCKING TUNER SCH - a trebuit sa dau gauri noi pentru piciorusele de sustinere.

2. upgrade la string retainere Pair of Roller String Trees Black Finish

3. upgrade la bridge (placuta si saddle-uri) Vintage Black Tremolo

4. string-uri noi evident

5. curatat fret-uri si fingerboard evident

6. am dat cu lubrifiant pe bridge si nut

7. am schimbat placuta din spate de la neck cu una mai groasa un pic

 

FAILURI

 

1. Block sustainer-ul pentru bridge GFS Solid Steel Tremolo Block nu se potriveste pe corpul de Squier care este mai suplu. Ma asteptam sa nu se potriveasca fix dar credeam ca e nevoie de mici ajustari, din pacate trebuie marita cavitatea si scurtat - prea multa bataie de cap.

2. Nu am avut tupeu sa inlocuiesc pragusul de la nut cu cel nou pentru ca nu am inca cu ce sa masor adancimea stringurilor

3. Saddle-urile de la GRAPH TECH PS-8000-F0 STRINGSAVER GT8FO nu se potrivesc pentru ca au 11mm si mie imi trebuie de 10mm - inca nu am subler sa masor exact.

 

 

Prioritatea mea este sa rezolv cu blocul de sustain al tremoloului si cu saddle-urile! Abia dupa asta o sa trec la componenta electrica.

 

Sunetul acustic al chitarii a devenit mult mai bright, sta in tune chiar si dupa folosirea tremoloului, am perfect pitch pe toate string-urile, G-ul mai oscileaza ...

Pana acum sunt multumit!

 

 

post-6069-0-35694200-1400862988_thumb.jpg

post-6069-0-10886800-1400863005_thumb.jpg

post-6069-0-73242100-1400863016_thumb.jpg

post-6069-0-03875000-1400863030_thumb.jpg

post-6069-0-04793400-1400863039_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ieri noapte am reusit sa instalez noile doze. Cineva de pe forum aici mi-a sugerat AxeRUs si initial ignorasem oferta lor.

 

Am instalat http://www.axesrus.co.uk/Axesrus-TT73s-Single-Coil-Sized-Humbu-p/stt.htm

Sunt socat de diferenta pe 'clean', inca nu mi-am revenit :))

 

Mai am de gasit un bridge cu lamele, cel pe care l-am instalat nu imi mai place pentru ca nu pot sa fac dive bombs (cel cu 6 suruburi de prindere)

 

 

PS: o sa revin mai incolo cu niste recording-uri cu diferenta dintre dozele vechi si cele noi

post-6069-0-26434200-1411737050_thumb.jpg

post-6069-0-70919900-1411737063_thumb.jpg

post-6069-0-23108100-1411737070_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Pava, nu dozele au fost ok, pickguard-ul in schimb de pe un Fender difera de cel Squier standard. Trebuie sa mai dau niste gauri in body.

Pick-up-urile asa sunt ele, par mai subtiri.

 

Din poza nu se vede dar si restul componentelor sunt noi:

 

Pickguard (cu toate ca e mai penal decat cel de la Squier)

Pots - Full sized 500k CTS

Caps - 0.022 Orange Drops

Pickups - Axesrus TT73 Single Coil Sized Humbuckers.
Resistance = 12.5k (+/- 10%)
Inductance = 8.88h
Wiring = Green - Live, Black & Silver - Ground, Red & white - Coil Tap (Joined for normal operation)
Magnets = Alnico V
Pole Style = Curved Blades
Wire = .42 Gauge Polysol
Covers = Non-Removable Face Plate
Hookup Wire - Highly Insulated 4 Core, Coil Tappable
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.