www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Cd-160Se, Chitara Pt. Folk Si Tehnica Pt. 12 Corzi.


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

Nu am cantat pe ea insa ma batea gandul la un moment dat sa iau si eu una si m-am documentat destul de mult. Concluzia la care am ajuns eu (fara sa fi pus mana pe ea) e ca e o chitara decenta pentru banii astia, dar care totusi nu exceleaza prin nimic. Urma sa ma duc sa o si probez dar intre timp am directionat banii catre o electrica.

 

Gasesti si aici niste review-uri: http://www.musicians...electric-guitar

 

Nu cred ca vei gasi aici pe forum atatia oameni care au cantat pe CD-160SE cate review-uri vei gasi pe net. Acum ca vrei tu neaparat parerea conationalilor tai... :) Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca toti ce care canta folk, inclusiv marii artisti, au griful ceva mai lat, exact cum spuneti. Sunetul e specific intr-o oarecare masura, adica din punctul meu de vedere, nu poti canta Folk cu o chitara care suna intepat, merge ceva cu sunet cald. Deci, in concluzie, fara Ibanez, orice fara ibanez. De la Takamine nu stiu ce sa zic, nu prea gasesti ceva bun, decat de la 30 de milioane, eu pot dispune de maximum 20 de milioane ... acum nu stiu ce sa zic ... Ma gandeam la acest Fender 160SE, dar daca nu iese cu nimic in evidenta la banii astia, renunt si astept propuneri mai bune .

Link to comment
Share on other sites

Sunetul "intepat" sau "cald" poate fi din cauza tipului de corzi.

De asemenea, chitarele cu fata de cedru suna mai cald. Cele cu corpul de palisandru "rosewood" au mai multe overtonuri iar cele cu corp de mahon au sunetul mai putin bogat in armonici. Cele cu corpul de artar au sunetul"intepat" dar, tonul chitarei depinde de foarte multi factori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cunosc factorii respectivi, de exemplu o chitara poate sa sune cald abia peste ceva ani, dupa se usuca lemnul, daca nu ma insel . Daca o luam asa, singura chitara accesibila si din cedru (pentru sunet cald), ar fii un Fender 230SCE, nu stiu ce sa zic ...

Edited by Vlad :)
Link to comment
Share on other sites

O alternativa pana in 2000 ron ar fi si asta, desi nu e pe stoc momentan: http://www.mcmusic.r...rat-eg345c.html

 

Cum ti-am spus si eu caut un 12 strings de ceva timp si am tot studiat piata. Daca iei in calcul si variantele second, poti arunca o privire si aici: http://mercador.ro/o...zi-ID1pQPt.html

 

E un model care nu se fabrica de cativa ani si care iarasi nu e nemaipomenit conform recenziilor pe care le-am citit. Oricum ar trebui vazuta si testata insa din pacate (pentru mine) e la Cluj.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Mai strange ceva atunci: http://www.mcmusic.ro/chitare/electro-acustice/takamine-eg523sc-12-chitara-electro-acustica-12-corzi-acordor-incorporat-eg523sc-12.html

 

Sau daca nu te grabesti foarte tare vaneaza promotii la MCmusic :) Desi sincer sa fiu nu stiu cand sau daca vor face promotii la double-six-uri. Desi din cate am observat se mai intampla la ultimul exemplar din stoc, mai ales daca e scos din fabricatie, cand se schimba gama, etc.

Link to comment
Share on other sites

Abea acum m-am uitat sa vad ce fel de chitara este CD160.... si am vazut ca e cu 12 corzi.

La chitarele cu 12 corzi, pentru cantat fingerstyle, se aplica aceeasi regula, griful trebuie sa fie mai lat, sunt 12 strings si cu grif de 46mm la nut.

Mai importanta este insa distanta intre corzi la bridge, pentru a putea canta ciupit pe 12string trebuie ca distanta intre corzi la bridge sa fie suficient de mare pentru a incapea degetele intre ele.

Link to comment
Share on other sites

Daca e lichidare de stoc, nu prea se merita sa cumperi ultima chitara, care a stat in magazin, atarnata in raft si etc, no ... o sa ma gandesc ... sau fac cum am zis intr-un alt topic; Cumpar un takamine G406S si ii pun o doza activa, de exemplu asta http://www.mcmusic.r...ara-tri-ax.html si cred ca iese ceva fain de tot ...

Edited by Vlad :)
Link to comment
Share on other sites

O sa ma gandesc la propunere, acum ma gandeam ca eu nu prea o sa cant amplificat si nici de 12 corzi nu am nevoie, deci cel mai bine ar merge o acustica buna cu 6 corzi, iar in incheiere va mai cer un ultim sfat; Ce ar merge mai bine, intre un Takamine G406S si Yamaha FG730S ?

 

PS : Imi cer scuze ca am sarit asa de la una la ala, dar nu vreau sa mai dschid noi topicuri aiurea. Merci fain de tot la toti, pentru ajutor, sa fiti sanatosi !

Edited by Vlad :)
Link to comment
Share on other sites

Si asta e adevarat ca daca e ultima teoretic au ocolit-o sau refuzat-o toti, dar n-as generaliza. Merita oricum testata mai ales daca reducerea e considerabila..

 

Pai si renunti la 12 corzi in favoarea lui G406S+doza? Nu stiu ce sa zic desi de sunat ar trebui sa sune bine.

 

Edit: Am vazut ultimul tau post dupa al meu. Cu privire la celelalte nu ma pot pronunta. Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am probat si CD160E12 si CD160SE12 si niciuna nu impresioneaza prin nimic. Nu-s rele, dar parca nu sunt de banii astia. In schimb, am probat LAG cu 12, ala cel mai ieftin si Takamine-ul de mai sus, tot cu 12. Superbe. Totusi, as inclina spre Takamine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am probat si CD160E12 si CD160SE12 si niciuna nu impresioneaza prin nimic. Nu-s rele, dar parca nu sunt de banii astia. In schimb, am probat LAG cu 12, ala cel mai ieftin si Takamine-ul de mai sus, tot cu 12. Superbe. Totusi, as inclina spre Takamine.

 

Care Takamine de mai sus, ca sunt mai multe cu 12?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.