www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

solo pauza:D


Alin N
 Share

Recommended Posts

de ceva timp am inceput sa lucrez la o mel in gp si cand ajung la solo pun cateva note si suna aiurea

iam dato unui tip a zis ca imi pune el solo da din parti

ati putea sa ma ajutati?sau sa puneti voi un solo?:)

are gaura unde a fo solou lu ala:)

titlu nare nicio leg ca lam scris cu okii inkisi:D

 

 

ps:stiu cai najpa da sunt incepator:D

asdad2.gp4

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu te grabi sa compui. O melodie nu se face in doua secunde. Gandestete la note prima data in minte sau cu chitara in mana. Gandeste fiecare bucatica. Ca degeaba faci melodia daca te grabesti sa o termini. Si iti trebuie si teorie muzicala neaparat.

Link to comment
Share on other sites

cand compui doar compui si lasi sa vina muzica , nu faci nici un fel de smecherii tehnice , comjbinatii permutatii aceea nu mai este compozitie ci o facatura artificiala ...nu gandesti ci lasi creierul sa compuna , in momentul cand incepi sa " gandesti " e fals totul , mecanic fara feeling...

 

daca tu " auzi muzica" si poti sa o reproduci , doar de atat ai nevoie ...teorie fac alti care nu compun , ca si comentatori de fotbal , de pe tusa asi dau cu parerea si .....

 

trebuie sa compui cat mai mult si sa te dezvolti cu incetul apoi e mai usor ...pana ai inspiratie

 

ce format e melodia....nu am cu ce sa o deschid...

Link to comment
Share on other sites

cand compui doar compui si lasi sa vina muzica , nu faci nici un fel de smecherii tehnice , comjbinatii permutatii aceea nu mai este compozitie ci o facatura artificiala ...nu gandesti ci lasi creierul sa compuna , in momentul cand incepi sa " gandesti " e fals totul , mecanic fara feeling...

 

daca tu " auzi muzica" si poti sa o reproduci , doar de atat ai nevoie ...teorie fac alti care nu compun , ca si comentatori de fotbal , de pe tusa asi dau cu parerea si .....

 

trebuie sa compui cat mai mult si sa te dezvolti cu incetul apoi e mai usor ...pana ai inspiratie

 

ce format e melodia....nu am cu ce sa o deschid...

 

Are perfecta dreptate lasi creierul tau sa faca totul el o sa asimileze toate sunetele si tehnicile pe care le ai in melodi. Tot ce trebuie sa stii e teoria ca dupa aia si sa asculti cateva solouri in care sa recunosti tehnicile si o sa vezi cum iti vine soloul cand compui. Creierul nostru e un lucru ciudat daca il lasi liberi face totul fara un efort comandat de noi. Toto ce trebuie sa faci e sa asculti chitaristi(eventual sa te uiti la video lesons de Michel Angelo, Joe Stariani, Paul Gilbert (sunt cateva siyou to be) si sa te uiti atent si sa intelegi ce fac ei acolo(cand e un AH, un tremolo, un bend, un sweep etc.) si dupaia iti va veni usor sa compui si cele mai mici lucruri vor suna mai bine.

Melodia e pt guitar pro 4 and up.

Uite o melodie care a fost compusa prima parte liber si a doua fara sa ma gandesc pur si simplu puneam note(la solo ma refer)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

ms pt sfaturi :) o sa tin cont de ele :( intre timp am incercat sa fac un solo pacolo dar cum nu prea stiu multa teorie....adica fac cursuri de chitara la palatu' culturii si e varza!!parca preda in reluare :)) acum am inceput sami caut un prof particular sa avansez mai repede...

mel postata de obogz nu am putut sa o deskid pt ca am gp4 :) in curand sper sa fac rost de un gp5

 

ps:sry pt intarzierea replyului da am fo' plecat in weekend si nu am avut acces la net B)asdad2.gp4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.