www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electronist Pentru A Dezvolta O Telecomanda De Volum Wireless


Ionut Maxim
 Share

Recommended Posts

As vrea sa intercalez intre iesirea principala de mixer (XLR) si intrarea in boxele active (XLR) un dispozitiv care sa-mi permita reglarea volumului de la distanta.

  • alimentare la 220V pentru receptor
  • tehnologie radio dar nu in spectru IR
  • 2 canale separate, daca poate suporta 4, cu atat mai frumos
  • buget: 200-300 RON

Ce-am gasit frumos si interesant: http://www.sound-logic.com/

 

Ce-as folosi eu, daca am sti cum sa pun cap la cap toate jucariile:

http://www.sibiul.ro/up-anunturi/-1-intrerupator-prize-cu-telecomanda-pentru-exterior-735684753.jpg, impulsurile primite de receptori (2/4) urmand a ajunge intr-un circuit care sa comande coborarea sau ridicarea de volum in functie de nr de apasari/durata apasarii.

 

As dori o estimare de timp si costuri, pentru inceput. Nu sunt zgarcit dar as depasi bugetul doar pentru o solutie la fel de eleganta ca cea amintita mai sus.

 

Ascult cu placere orice intrebare pertinenta, multumesc pentru atentie si interes si, daca nu sunt singurul care si-ar dori asa ceva, nu ezitati sa comentati pe topic, poate solicitarea mea devine un produs in serie si autorul e dispus sa 10% din veniturile ulterioare :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu recomand ce zice sorin, dar daca te hotarasti la metoda asta te pot ajuta eu cu niste sfaturi, niste firme(branduri) adecvate pentru aplicatie, ca sa nu dai o caruta de bani si servouri(sunt mai mult tipuri, cel din clip e marime standard). Ma gasesti si pe rhc. In aria asta sunt aeromodelist iesit la pensie. :)

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Seara buna,

 

@otringal - Iasi

 

@sorin65 - multumesc pentru sugestia de abordare, dar as prefera o solutie 100% electronica, fara componente mecanice (care pot sa introduca si brum daca nu sunt izolate cum trebuie de canalele audio).

 

@lefmir - multumesc frumos pentru deschidere, daca e cazul sigur o sa bat la usa

 

Ceea ce era totusi interesant (in masura in care pot gasi o telecomanda care incape intr-un buzunar de sacou) e sistemul de transmitere al comenzilor (banuiesc ca nu e vorba de mai multe canale de frecventa ci de codarea impulsurilor trimise in trenuri care sunt decodificate in receptor).

Edited by Ionut Maxim
Link to comment
Share on other sites

...sunt decodificate in receptor).

 

dupa receptor. si asta se face cu un microcontroler. altul trebuie in emitator. programarea lor depaseste de cateva ori bugetul tau. este adevarat, dupa aceea implementarea e f ieftina.

ps - cu variante de sus nu cred ca ai interferente... rc-ul e in banda de 2,4 ghz. servoul iti comanda un pot stereo - poti ecrana sistemul ca sa fii sigur. emitatorul radio il demontezi si-l pui in alta cutie mai mica, cu potentiometre normale, nu cu manse rc.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Io as face in felu' urmator:

- as comanda axurile potentiometrilor cu motoare pas cu pas, chiar recuperate din diverse electronice, sunt mai accesibile decat servomotoarele, trebuie doar gasita o varianta de legare la axul potentiometrului.

- pentru comanda as folosi o clona Arduino + un ULN(uri) pentru motoare.

- varianta cu IR ar fi mult mai usor de realizat doarece se poate folosi o telecomanda existenta + un receptor dedicat TSOP, pentru radio e nevoie de doua module dedicate (sunt module pe 433Mhz pt. Arduino), plus un microcontroller pe partea de emisie.

 

O varianta fara motoare sau alte piese mecanice ar fi cu AD5206 (potentiometru digital), da' nu am lucrat pana acum cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.