www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum se face?


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

ca tot suntem la sectia de bass...cei mai buni bassisti se afla in jazz

da, majoritatea vor tehnca si viteza (ca si mine de altfel)

e greu sa "auzi" muzica

11127[/snapback]

 

Da asa este, suntem la sectia de bass ... am uitat :)

Nu ma pot abtine sa nu amintesc ... Jaco Pastorius, John Patitucci, Stanley Clarke, Dave Holland, Ernie McDaniels ... Nicky Orta pe felia jazz-ului latin .... Victor Wooten care m-a surprins ascultand-ul la un show demonstrativ unde .... B):):(:) viteza, tehnica ce mai ... GENIAL ... totusi pe discurile scoase de el este f. cuminte si destul de rezervat la partea de tehnica ... muzica este f. placut de ascultat si facuta cu mult cap. Sunt clapar de felu' meu dar niciodata nu am desconsiderat bass-ul ca instrument, el este motorul unei piese (ritm) si poate devenii oricand la fel de melodic ca orice alt instrument. Asa ca bafta bass-istilor!

Link to comment
Share on other sites

Cum adica bass-ul nu e un instrument? :)

Doar pentru ca suna mai jos si are o evolutie ritmica nu inseamna ca nu e instrument. Ca doar n-o fi mixer sau statie ... Daca consideri tobele un instrument poti considera lejer si bass-ul. Ca nu iese in fata ca chitara solo sau vocea, e adevarat. Dar gandeste-te ca sunt pasaje in melodii in care iese in fata chitara ritm, sau clapa, sau toba, sau ... bass-ul.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica bass-ul nu e un instrument?  :)

 

11233[/snapback]

 

Am scris acolo ca NU DESCONSIDER bass-ul ca instrument ... si asta fiindca am citit in unele posturi de pe forum ca bass-ul nu ofera asa multa expresivitate ca alte instrumente ... eu consider ca ESTE LA FEL DE IMPORTANT SI NECESAR CA ORICARE ALT INSTRUMENT indiferent daca este cu 4 corzi sau 6 sau contrabass ... In preferintele mele din punctul de vedere al expresivitatii pe primul loc se afla instrumentele de suflat, apoi instrumentele cu coarde ... si pianul este f. expresiv ... totusi este un instrument temperat. Clapele (sintetizatoarele) imi ofera destul de multa libertate in privinta expresivitatii ... si asta datorita in principal chitaristilor a caror modalitate de a interperpreta la chitatra a influentat f. mult constructia clapelor. Daca as fi avut timp as fi invatat sa cant la toate instrumentele, toate au farmecul lor. Apoi nu degeaba mi-am cumparat la un moment dat un bass la care tocmai mi-am umflat degetele de curand :)

 

Cred ca te-ai aprins prea repede si asta fiindca iti iubesti instrumentul asa mult ... mai citeste o data ce am scris in postul acela si cred ca o se te bucure ... era un compliment :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest fluffyone

Ma gandeam ca ar fi bine sa amintesc ca am vazut uneori notatia incorecta pentru H major si minor ca fiind "Harmonic major si Harmonic minor"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Baragan

Cred ca am generat fara sa vreau niste discutii off topic aici si vreau sa-mi cer scuze inca o data ... profit totusi de asta sa spun un lucru poate interesant pentru unii. Am stat si m-am gandit la un moment dat ce m-a ajutat mai mult in toti anii astia sa inteleg ceva despre armonie, iar raspunsul a fost urmatorul ... la Rock batranesc - Elvis, la POP - Beatles, Pink Floyd mi-a deschis poate cel mai mult dragostea pentru armonie iar cand am reusit sa combin toate astea a inceput sa nu ma mai zgarie la urechi jazz-ul care mi-a deschis f. multe orizonturi. Gata! Spun asta fiindca f. multi incep sa scoata piese grele dupa primele 6 luni de cantat, mai ales gandindu-se la viteza ... parerea mea este ca cel mai greu este sa canti simplu.

 

Yesss - Beatles - good old times! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.