www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cineva Priceput La Mixere/ Adaptoare?


Recommended Posts

Buna seara!

Acum cateva luni mi-a fost furat power-supply-ul de la mixer la un concert si de atunci stau pe tusa..Am gasit cateva poze pe internet dupa ce am tot cautat cuvinte cheie, sunt chiar cele atasate ma jos. Tot ce stiu despre acest adaptor este puterea lui aceasta fiind AC POWER 100~120V; 220~240V, 50/60Hz

Daca stiti ce fel de adaptor este sau si mai bine, de unde pot achiziona unul/ vinde cineva, anunati-ma.

Astept raspunsurile voastre, o seara faina! Cheers !

post-21772-0-75215200-1391121944_thumb.jpg

post-21772-0-98318000-1391121946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ar trebui sa specifici despre ce mixer e vorba. Ce-ai povestit tu acolo, respectiv tensiunea de intrare si frecventa nu inseamna nimic. Importante sunt tensiunea de iesire (V), intensitatea (A), precum si sensul curentului (continuu sau alternativ +/- sau ~).

 

Daca afli astea, poti gasi usor unul compatibil si ii pot adapta mufa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu ma prea pricep la electronica, sincer sa fiu, astea sunt doate detaliile despre adaptor. Nu stii cumva cum se numeste mufa de intrare in mixer de la adaptor? Cea cu 3 pin-uri.. Presupun ca aceste adaptoare sunt universale, nu? Nu cred ca trebuie asa multe detalii despre adaptoare, decat sa stim ce putere dau, sa nu ne prajeasca sculele, dar totusi repet, nu ma pricep la electronica asa ca sunt in stare doar sa dau cu presupusul, nu sa imi tin punctul de vedere. Uite aici niste detalii de pe site-ul produsului daca te ajuta..

MODELCONNECT 502HUM AND NOISE-127dB Mic Pre Equivalent Input Noise/ -95dBu Residual NoiseMAXIMUM INPUT LEVELMIC IN+10dBuLINE IN+20dBu2TK IN+20dBuMAXIMUM OUTPUT LEVEL+22dBuMONO INPUT CHANNEL GAIN50dB Variable (-50~0dB)/ (-40dB~ +10dB)LEVEL METERSDual 4-Segment LEDCLIP INDICATORTurns on at approx +16dBuFREQUENCY RESPONSE20Hz-20kHz ±1dBWEIGHT: (KG/LB)1.64kg / 0.66kg (3.62lbs / 1.46lbs)MAXIMUM HEADPHONE OUTPUT LEVEL>150mw @ 32 ohmsINPUT CHANNEL EQHigh (±15dB) 12kHz Shelving/ Low (±15dB) 80Hz ShelvingAC POWER100~120V; 220~240V, 50/60HzTHD<0.0025% @ +14dBuDIMENSIONS (H X W X D)253mm x 77mm x 226 mm/ (9.96" x 3.03" x 8.90")/ 486mm x 267mm x 240 mm/ (19.13" x 10.51" x 9.45")

 

In primul rand ar trebui sa specifici despre ce mixer e vorba. Ce-ai povestit tu acolo, respectiv tensiunea de intrare si frecventa nu inseamna nimic. Importante sunt tensiunea de iesire (V), intensitatea (A), precum si sensul curentului (continuu sau alternativ +/- sau ~).

 

Daca afli astea, poti gasi usor unul compatibil si ii pot adapta mufa.

Sam, este vorba de un Wharfedale pro Connect 502.
Link to comment
Share on other sites

daca e vorba de acest mixer :

 

 

http://musicgearforless.com/CONNECT_502

 

atunci trebuie un adaptor dedicat , scrie clar pe spate : wharfedale power supply only...

 

-parerea mea ca se alimenteaza cu mufa cu 3 pini cam asa: 18v-0-18v de la un traf de putere mica , trebuie doar verificat de un electronist dispunerea pinului center al mufei de pe mixer.....

-e clar ca mixerul are sursa stabilizata in interior si nu-i trebuie decit o infasurare dubla de alternativ de la un traf exterior ..care poate fi cumparat de la magazin piese electronice , cred ca si mufa se gaseste tot pe acolo..

Link to comment
Share on other sites

Zice ca :"...use only the supplied Wharfedale Pro authorised power supply. ..."

 

Adica cumperi numai de la firma lor ...( asa fac toti nesimtitii astia ...ca sa cumperi accesorii numai de la ei ...dar ...nu vad nici o oferta ..deci neseriozitate ..firma de rahat )

 

In alte specificatii am gasit :

 

AC POWER 100~120V; 220~240V, 50/60Hz ...

 

adica legi scula direct la retea ..??? .asa scriu ei in specificatii parca ar fi scrisa de handicapati ..

 

 

Cred ca maxim 0,5A ..dar ce voltaj ??? poate fi de la 9V ;12V sau 15V AC ( curent alternativ ..adica un transformator de la 220 la ->????) ..presupun ca 9V .

Dispunerea contactelor nu o stiu .,..trebuie sa verifice un electronist ....asa mufa am si eu mixerul meu ALESIS . o fi vre-un standard de conectere la pini ..

 

Nu cred ca este traf cu priza mediana .ptr un amarat de mixer ce consuma maxim 100mA .....dar cine stie ?din motive de economie /simplificare montaj ...

 

18V-o-18V ???? = > =+25V/-25V ----50V ..pai integratele sunt alimentate doar cu max =15/-15 V

Probabil 1x9V sau eventual 2x9V ...[ 9v AC ===>12V DC ]

Scrie ca Phantom power se produce 48V cu sursa interna in comutatie din mixer ...deci nu se ia 50V de la traf .

intrebi aici pe undeva :

http://www.wharfedal...63/Default.aspx

info_wharfedale_pro@iagmacao.com

poaste raspunde cineva ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mi-a venit ceva asemanator la reparat ,cu acelasi tip de mufa .. cum sa fie 1x 9v daca mufa are 3 pini..

 

-e cum am spus 2x 15v sau 2x 18 v sa poata stabiliza din 25v continuu.. iar fantom-power e facut prin dublare de tensiune in interior ..

 

-dar , este numai o parere de-a mea

Link to comment
Share on other sites

Cum ti-a spus si karpi, incearca cu un email la producator sau si mai bine la niste dealeri care inca il comercializeaza. S-ar putea sa fie mai amabili decat producatorul care parca vad ca iti va raspunde sec sa cumperi adaptorul original care va fi mai scump decat mixerul.

Din ce-am cautat pe net in viteza, la noi nu-l mai vinde nimeni. Se gasea aici, dar nu-l mai au.

Il gasesti pe-afara in schimb:

http://musicgearforless.com/CONNECT_502

http://www.astounded.com/wharfedale-pro-connect-502-micro-mixer-5-channel-mixing-desk.html

si tot asa...

 

Da si tu cateva email-uri ca nu strica, poate dai de vreun baiat saritor care te scoate din impas. Pana la urma cauta si unul second de vanzare si roaga vanzatorul sa iti masoare tensiunea de iesire. Daca te zbati un pic, tre' sa-i dai de urma.

Link to comment
Share on other sites

incearca sa dai de userul OVERDRIVE ! el a mai reparat mixere, unele chiar foarte pretentioase !!! stiu ca se pricepe si la surse de alimentare. mufa de genul asta se gaseste la magazinul CONEX ELECTRONIC pe strada Maica Domnului din Bucuresti si la Magazinul CHARMA CONECT(www.charma.ro/‎) din Bucuresti

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Multam fain de ponturi, o sa mai continui sa caut si sa contactez persoane pricepute. Sunt nesimtiti la faza cu "...use only the supplied Wharfedale Pro authorised power supply. ..." Am sunat si la garantie si mi s-a spus ca asta nu intra in garantie si ca oricum nu se mai comercializeaza acest tip de mixer. Am un prieten care se ocupa cu electronice si am sa-i arat din ce-ati scris voi pe aici poate-poate ma poate ajuta cu ceva. Daca mai e cineva care are idei despre asta, impartasiti-o si cu mine :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.