www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Mufa Cabinet


Airhead
 Share

Recommended Posts

[...] va rog sa ma ajutati cu o recomandare pentru aceasta piesa, si daca imi puteti indica si site-ul de unde sa o cumpar, ar fi si mai bine.[.]

Dan

 

 

Seriosule, citeste mai atent posturile la care raspunzi. Eu l-am citit pe al tau si nu vad recomandarea ceruta de OP.

 

BTW, Airhead, de ce nu esti multumit de mufa?

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

prietenul meu Seriosul, chiar crezi ca nu stiu cum trebuie sa arate un head si un cabinet si cum se leaga intre ele ? :nay:

 

 

deci, repet sa fie clar, mai ales pentru Seriosul: am cabinetul, este functional, am cabluri si tot restul de arsenal necesar, am nevoie de o mufa jack mama de 6,3 mm de o calitate superioara. Pentru asta am nevoie de recomandarea voastra, nu inteleg ce este atat de greu de priceput.

 

singurul care a fost la subiect a fost 57 :respect:

Link to comment
Share on other sites

din ce am inteles ca ti-a zis seriosul, daca ai joc la mufa, este posibil sa fie si de la jackul tata. vezi ca unele au 6,35 mm diametru, altele au 6,3 mm. cateodata exista incompatibilitati si de forma varfului, unele mufe tind sa fie respinse.

pt difuzor, ca sa fii safe, ar fi buna o mufa cu blocare - ti a dat link 57. exista si switchcraft simpla, cu autoblocare, tot pe thomann.

n -ai precizat daca vrei mufa simpla sau de aceea care trebuie sa faca contacte suplimentare. poti sa te uiti la mufa pe care o ai deja - ai putea sa-i apleci parghia spre interior daca e simpla, sau sa-i translatezi contactele in sus o pozitie daca e mufa amp style.

daca vrei simpla, metalica, cauta una cu parghia de metal solida - nu de aceea de un leu, doi, ci de peste 10 lei.

daca folosesti cabinetul doar pt tine, mai bine iiti iei un set mama-tata de tip speak-on, special gandite pt cabinete ca sa poata fi montate / demontate in timpul functionarii ampului, in cazuri de urgenta. ideea este ca acestea nu fac scurtcircuit la montare - demontare cum fac cele jack.

in final, daca vrei sa fie safe, nu cumpara mufe no-name. cauta hicon, neutril, switchcraft etc

pt hicon ai dealer in ro (liveaudio.ro), neutrik au mai multe magazine online in ro. switcraft la thomann.

poti lua si de la tme.eu - acolo poti da sortare dupa diametru / 6.3 sau 6.35

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

merci Sorin, un asemenea raspuns cautam. :yay:

cablul de la head la cabinet este unul Fender special pentru cabinet. in head intra perfect, in cabinet parca are un pic de joc. am sa caut pe net si revin cu link-uri pentru selectia finala.

 

cand te referi la mufa metalica, te referi la asa ceva ?

post-15744-0-37165300-1390896272_thumb.jpg

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

da. vezi ca cea din poza e stereo. cumva e mai ok pt ca tija suplimentara face legatura pe axul jackului mai fest. daca ai asa, ii inclini tija mai lunga spre interior.

la modeleul acesta, cele ieftine sunt nenorocire. filetul nu prinde bine si daca strangi mai tare o sa se invarta in gol.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

merci Sorin, un asemenea raspuns cautam. :yay:

cablul de la head la cabinet este unul Fender special pentru cabinet. in head intra perfect, in cabinet parca are un pic de joc. am sa caut pe net si revin cu link-uri pentru selectia finala.

 

cand te referi la mufa metalica, te referi la asa ceva ?

Modelul din imagine e muci,astept un pm cu adresa,trimit eu o mufa adevarata,mufa e gratis,o trimit cu curier,plătești tu transportul,nu trimit prin posta de lene și pt ca ma lasa nervii la ghișeu.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

momentan am una mono capsulata

am gasit asa ceva in Brasov

http://www.soundstil.ro/cabluri-si-conectica/conectori/nj3fp6c.html

sau asa ceav

http://www.soundstil.ro/cabluri-si-conectica/conectori/nl4mp.html

 

pe pagina respectiva sunt mai multe variante, poate ma ajuti cu variantele cele mai bune - jack mama si tata

 

Modelul din imagine e muci,astept un pm cu adresa,trimit eu o mufa adevarata,mufa e gratis,o trimit cu curier,plătești tu transportul,nu trimit prin posta de lene și pt ca ma lasa nervii la ghișeu.

 

Mare domn, ca de obicei. :respect:

am trimis adresa pe PM.

multumesc mult de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

merci Sorin, un asemenea raspuns cautam. :yay:

cablul de la head la cabinet este unul Fender special pentru cabinet. in head intra perfect, in cabinet parca are un pic de joc. am sa caut pe net si revin cu link-uri pentru selectia finala.

 

cand te referi la mufa metalica, te referi la asa ceva ?

De 2 ani am asa ceva in cabinet si pana in prezent nu mi-a creat probleme. 2 lei de la mikado Edited by Velicu Radu
Link to comment
Share on other sites

"Am un cabinet home-made si nu sunt foarte multumit de mufa din spate."- in ce sens?: forma, culoare, functionalitate, fiabilitate...

Cu tot caracterul general al formularii, ti-am oferit variantele din cele doua link-uri. Pe viitor se impun precizari pertinente asa cum intr-un "final glorios" ai procedat.

Logica elementara(varsta,38)ti-ar fi dictat sa-ti comanzi/cumperi conexiunea ce asigura blocarea sistemului(motiv ptr.care era suficient sa aprofundezi informatiile primite din cele doua link-uri).

Link-urile, implicit exemplul cu Tw_ _ock, ti le-am dat ca sa vizualizezi back panel-ul (printr-un click pe foto)de la amp si cabinet si sa "tragi" concluzia ca aceste produse de calitate si cu un pret aferent, se conecteaza prin intermediul unor simple mufe jack(pretabile si la un cab.home made)

Daca ptr. o banala conexiune(de gen)soliciti ajutor(ce-i drept respectuos adresata), ma intreb cum ai fi procedat in cazul unei adevarate provocari? - e de altfel motivul ptr. care nu e nevoie sa ma numesti prietenul tau.

- @57 "te-a citit"(eu nu, mea culpa), motiv ptr. care a si replicat on topic

- colegii, @sorin65 cat si@viobio au ca intotdeauna interventiile cele mai potrivite, deontologic pertinent argumentate.

 

prietenul meu Seriosul, chiar crezi ca nu stiu cum trebuie sa arate un head si un cabinet si cum se leaga intre ele ? :nay:

 

 

deci, repet sa fie clar, mai ales pentru Seriosul: am cabinetul, este functional, am cabluri si tot restul de arsenal necesar, am nevoie de o mufa jack mama de 6,3 mm de o calitate superioara. Pentru asta am nevoie de recomandarea voastra, nu inteleg ce este atat de greu de priceput.

 

singurul care a fost la subiect a fost 57 :respect:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mufa sau Fise ..sau amandoua ...."mama" si " tata ".

 

Ptr contactoare de putere este nevoie de suprafata mare de contact si presiune suficient de mare in locul contactului ca sa reduci rezistenta rezistenta contactului ..

 

Deci ai nevoie de "mufe" de putere sau cel putin ce fac contact foarte bun ...( de vazut ca la sculele Hi Tech ai contacte aurite ca sa se reduca rezistenta )

 

Putere => Curent mare => cablu cu sectiune adecvata ca sa nu ai cadere de tensiune pe acesta ( adica pieredere de putere pe cablu ) ( 100W poti avea curent intre 3 si 6 Amperi ce sa circule printr-un singur punct de contact minuscul unde se atinge gatul jack-ului cu lamela mufei mama ))

Deci ,ai nevoie de cablu cu sectiune relativ mare =>> cablul gros se cositoreste mai "greoi" incalzesti mai tare contactele ...=> materialul izolant al "mufelor" trebuie sa reziste temperaturilor mari mai indelungate decat de ex. la un cablu de microfon .

 

deci ,=> este nevoie de mufa ce are izolatie ce nu se topeste si nu se deformeaza cand lipitesti cablul .

In afara de aceste considerente aceste mufe trebuie sa fie si mai solide din punct de vedere mecanic , sa reziste daca accidental se calca pe ele sau daca cineva se impiedica de cablul introdus in mufa boxei /amplifului .

 

Cam asta trebuie sa urmeresti ,,,in rest .....nu conteaza ce firma ...doar sa corespunda acestor cerinte ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare,

Am un cabinet home-made si nu sunt foarte multumit de mufa din spate.

Astfel, va rog sa ma ajutati cu o recomandare pentru aceasta piesa, si daca imi puteti indica si site-ul de unde sa o cumpar, ar fi si mai bine.

Multumesc anticipat.

Dan

te salut. din experienta proprie si din ce am vazut la colegul meu Rares Totu, pot sa-ti spun ca pt. un cabinet de chitara, ideal este conector de tip SPEAK-ON de calitate... iti faci un cablu solid cu un JACK TATA de calitate la un capat si cu SPEAK-ON la celalalt... si ai rezolvat cazul.

 

daca ai cumva mufa de tip speak-on si in amplificatorul de chitara(o optiune mai rar intalnita ce-i drept la amplifurile de chitara si des intalnita la cele de bas), atunci faci un cablu cu speak-on la ambele capete. important este ca cele doua fire din interiorul cablului sa fie din sarma cat mai groasa si mai de calitate...

 

pentru cabinet, recomand conector de tip jack din acest model:

http://www.neutrik.com/en/audio/plugs-and-jacks/locking-1/4-chassis-jacks/nj3fp6c-bag

 

pentru cabinet, recomand conector de tip speakon din aceasta serie:

http://www.neutrik.com/en/speakon/speakon-loudspeaker-connectors/speakon-chassis-connectors/stx-series/

 

pentru partea de JACK TATA, recomand modelul asta(ocupa mai putin spatiu si sunt mai putine sanse ca sa se "gatuie" cablul):

http://www.neutrik.com/en/audio/plugs-and-jacks/px-series/np2rx

 

daca alegi varianta cu speakon, atunci iti recomand, pentru cablu, aceasta serie:

http://www.neutrik.com/en/speakon/spx-series/

 

mai ales modelul asta: http://www.neutrik.com/en/speakon/spx-series/nl4frx

 

ca fapt divers... iti recomand in cazul in care apelezi la varianta unei mufe de tip speakon pentru boxa, sa nu o montezi direct pe panoul de lemn ! incearca sa montezi inainte o placa de tabla de metal destul de groasa(2 mm) pe care sa prinzi ulterior conectorul speakon de panou, cu ajutorul unor suruburi cu piulita si cu contrapiulita(ca sa elimini sansele de a se desprinde de la vibratii) !!!

 

bafta

 

P.S. firma CHARMA CONECT din Bucuresti are cam tot ce-ti trece prin cap in materie de conectoare audio de calitate ! eu de la ei cumpar cand am nevoie de lucruri de calitate. Ieftinelile nu sunt bune cand vine vorba de sunet serios !!!!!

 

http://www.charma.ro/

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.