www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Workshop Viotubeamp


viobio
 Share

Recommended Posts

A apucat cineva sa inregistreze?

 

Nu, doar pozele pe care le-a postat Vio mai devreme. Nici nu prea aveai cum. In ciuda efortului pe care l-a depus Vio sa fie un haos organizat, nu aveai cum sa inregistrezi si sa mai si intelegi ceva din inregistrarea aia. Erau 20 de oameni care in mare parte nu se cunosteau intre ei, fiecare voia alt amp, alt volum, alta chitara, n-avea niciun rost o inregistrare.

 

Ce merita inregistrat dupa parerea mea a fost jam-ul baietilor de dupa (George Patranoiu & friends) care chiar a fost spectaculos pentru amatorii genului. Oamenii chiar cantau din placere, se bucurau de asta si rezultatul se vedea. Mie mi-a placut ca si moment artistic :respect:

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate 3 (JCM800, SLO, OR15) au sunat beton.

OR15 suna foarte bine atat pe crunch mai usor cat si saturat la maxim. Canalul de clean e util mai degraba in sensul de canal de crunch/ritm, cu cel original setat pentru lead. (prototipul Electromagnetica de 15W mi s-a parut ca suna apropiat de OR15)

JCM800 e clasicul one-trick-pony: suna tare si decupat, amp de rock prin excelenta. Cel mai pe gustul meu.

SLO100 a fost desigur starul: sunet modern, cu o groaza de gain disponibil pe canalul de lead. Canalul de clean/crunch e foarte reusit, mi s-ar parea o idee buna o varianta cu un singur canal a lui SLO100.

 

Multumesc, Vio, pentru ocazia de a proba ampurile!

Link to comment
Share on other sites

Toate 3 (JCM800, SLO, OR15) au sunat beton.

OR15 suna foarte bine atat pe crunch mai usor cat si saturat la maxim. Canalul de clean e util mai degraba in sensul de canal de crunch/ritm, cu cel original setat pentru lead. (prototipul Electromagnetica de 15W mi s-a parut ca suna apropiat de OR15)

JCM800 e clasicul one-trick-pony: suna tare si decupat, amp de rock prin excelenta. Cel mai pe gustul meu.

SLO100 a fost desigur starul: sunet modern, cu o groaza de gain disponibil pe canalul de lead. Canalul de clean/crunch e foarte reusit, mi s-ar parea o idee buna o varianta cu un singur canal a lui SLO100.

 

Multumesc, Vio, pentru ocazia de a proba ampurile!

Dan Sandulescu are un SLO100 monocanal,erea bãiatul cu tricoul rosu si chitara Hammer albã.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

pai ca recenzie atunci: mi s-a parut ca a sunat foarte misto amp-ul, iar pe langa chestiile uzuale, ca avea ton "cald", "carnos", etc. cel mai mult mi-a placut faptul ca ai reusit sa separi canalele foaaaarte bine ca si redare. La modul ca intre Rhythm si Lead era o diferenta imensa, fiecare fiind extrem de bine conceput pentru ceea ce spunea ca face -> ritm sau lead. Din ce am reglat pe acolo chiar mi-am dat seama ca poti avea sunetul a 2 amp-uri diferite doar folosind alea 2 canale. Si inca o chestie foarte foarte tare a fost reglajul de Contour, de mi-ai zis atunci ca inchide sau deschide tonul, eu nici nu ma deranjam sa dau de el, pt. ca la alte amp-uri nici nu prea e evident, nici nu-mi prea plac modificarile aduse de el, insa la al tau cand ai rotit de el mi-a luat capu' :D e foarte misto, cu Contour si cele 2 canale scoti din amp-ul asta cam orice. Parerea mea :drinka:

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.