www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Workshop Viotubeamp


viobio
 Share

Recommended Posts

Pe data de 09.02.2014 ,incepind cu ora 10,voi organiza un worksop ,evenimentul o sa aiba loc in sala de repetitii STUDIO37 din incinta S.C.ELECTROMAGNETICA S.A.

 

Cu aceasta ocazie o sa va prezint si prototipul amplificatorului de 18W ,acest amp este un proiect pentru ELECTROMAGNETICA,deci o sa se produca in serie.

 

Cine are chef poate proba ampurile care sunt in sala,o mare rugaminte ,daca sunt doritori de probe sa se inscrie pe o lista,sa existe o ordine pentru a preveni haosul,deschid eu lista

 

1

 

 

Se poate fuma la mine in atelier,e usa in usa cu sala de repetitii.

 

Va astept

post-7787-0-38873900-1390734501_thumb.jpg

post-7787-0-66993100-1390734509_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ma inscriu si eu pt probe!!! :) Vio, insa restul workshop-ului in ce va consta? Multumim, tare initiativa!

 

1 Razvan

 

Pai am scris clar.... ce poti face la un workshop?? Va prezint ampul de 18W si apoi cine are chef de probe poate proba ampurile din sala de repetitie,tu ce vrei sa faci la workshop??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nuuu, n-am vrut sa mi se ia in nume de rau, scuze daca a sunat aiurea :( Doar intrebam ca idee, eram curios in ce o sa constea workshop-ul (in afara stiu ce se face (na, de pe YouTube :P), iar la noi, n-am fost niciodata la unul de amp de chitara, la multe altele, de diverse echipamente audio da, dar nu de amp de chitara :) si de aia eram curios). Multam ca m-ai pus pe lista!!

Link to comment
Share on other sites

Pe data de 09.02.2014 ,incepind cu ora 10,voi organiza un worksop ,evenimentul o sa aiba loc in sala de repetitii STUDIO37 din incinta S.C.ELECTROMAGNETICA S.A.

 

Cu aceasta ocazie o sa va prezint si prototipul amplificatorului de 18W ,acest amp este un proiect pentru ELECTROMAGNETICA,deci o sa se produca in serie.

 

Cine are chef poate proba ampurile care sunt in sala,o mare rugaminte ,daca sunt doritori de probe sa se inscrie pe o lista,sa existe o ordine pentru a preveni haosul,deschid eu lista

 

1

 

 

Se poate fuma la mine in atelier,e usa in usa cu sala de repetitii.

Puteti veni fara chitari,avem destule la sala.

 

Va astept

Link to comment
Share on other sites

Puteti veni cu prieteni,sotii,amante,mame sub 30 de ani :w00t: , nu am spus ca e obligatoriu sa fie membru RCG.

 

 

Va rog sa-mi spuneti pe nume ,adica Vio,ma enerveaza apelativul Dl sau vorbitul la persoana II

 

 

Mare atentie la comportament,nu accept GOLANISME,daca unii au ceva de impartit sa o faca in alta parte,CINE NU ARE UN COMPORTAMENT DECENT ZBOARA DIN SALA INSTANT!!

 

CIND UN CHITARIST PROBEAZA CEVA AM RUGAMINTEA SA SE PASTREZE LINISTEA,RESPECTATI CA SA FITI RESPECTATI LA RINDUL VOSTRU.

 

:respect:

 

Berea e la racit!!

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca Vio nu pune accent si nu vrea sa traiasca din construitul ampurilor pe RGC, insa am si eu o intrebare, sau o propunere.

 

De ce nu se face mai multa publicitate/mai multe probe video-uri cu amplificatoarele?(stiu ca s-a facut cateva inregistrari printre care si cea cu clona de SLO100)

 

 

De exemplu eu sunt curios cum suna ultimul clona de Orange, arata foarte bine. Nu pot sa ajung la workshop deoarece sunt plecat intr-o delegatie toata luna februarie, si-n plus multe firme isi promoveaza produsele online. Evident stie toata lumea ca sunetul difera live fata de inregistrare insa iti poti face o parere,sa-ti induca un mic sentiment de curiozitate sa te faca sa vrei sa mergi sa-l auzi live, si eventual sa-l comanzi.

 

 

Este doar un sfat, din moment ce vine atata lume, nu se gaseste un telefon/camera care sa filmeze hd amplasata corespunzator si un chitarist bun din multimea de oameni prezenti?As fi ipocrit sa cer un film de 10 ore, vorbim de un sample scurt cu 2-3 riffuri care insumeaza maxim 5 minute.

Edited by Deenman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu voi fi acolo (ramasese sa-mi confirm prezenta) si asa cum am mai spus vin cu masina si pot lua din Ploiesti pana la 4 oameni, fara obligatii. PM daca e cineva interesat in afara de lefmir cu care am discutat deja.

 

Apropo de ce zicea Deenman, daca nu exista camere video la locatie si daca se doreste, pot veni eu cu doua camcordere HD. Daca exista posibilitatea captarii sunetului corespunzator (si banuiesc ca exista) ma pot ocupa eu de asta pro bono. Ulterior primesc track-urile audio, le sincronizez cu cele video, fac un montaj si vi-l pun la dispozitie. Am lucrat intr-o perioada in editare video si deci pot spune ca sunt mai mult sau mai putin calificat :)

 

Exista la mine in profil un link cu cateva piesa trase cu cele doua camere. Nu e mare lucru, nu reflecta 'skill-urile', dar depaseste dupa parerea nivelul de amatori daca ne referim la filmari cu telefonul s.a.

 

Conditia insa este sa avem un sunet de calitate. Daca-l tragem direct pe camere, mai bine fara.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca Vio nu pune accent si nu vrea sa traiasca din construitul ampurilor pe RGC, insa am si eu o intrebare, sau o propunere.

 

De ce nu se face mai multa publicitate/mai multe probe video-uri cu amplificatoarele?(stiu ca s-a facut cateva inregistrari printre care si cea cu clona de SLO100)

 

 

De exemplu eu sunt curios cum suna ultimul clona de Orange, arata foarte bine. Nu pot sa ajung la workshop deoarece sunt plecat intr-o delegatie toata luna februarie, si-n plus multe firme isi promoveaza produsele online. Evident stie toata lumea ca sunetul difera live fata de inregistrare insa iti poti face o parere,sa-ti induca un mic sentiment de curiozitate sa te faca sa vrei sa mergi sa-l auzi live, si eventual sa-l comanzi.

 

 

Este doar un sfat, din moment ce vine atata lume, nu se gaseste un telefon/camera care sa filmeze hd amplasata corespunzator si un chitarist bun din multimea de oameni prezenti?As fi ipocrit sa cer un film de 10 ore, vorbim de un sample scurt cu 2-3 riffuri care insumeaza maxim 5 minute.

 

Revenim la o mai veche discutie despre inregistrari cu diferite ampuri.

Dupa cum am mai spus nu dau doi lei pe inregistrari,de orice fel.Orice echipament audio poate suna intr-un anumit fel ,sunetul este influentat de multe variabile,chitara,microfon,cabinet,etc.

Totusi pentru a le face pe plac celor care sunt interesati de sample,am cumparat un cabinet Marshall1960B cu 4XG12T75,cabinetul e fabricat in Anglia cu difuzoare englezesti,e vechi.Acest cabinet e cumparat pentru a fi folosit pt sample,urmeaza sa mai cumpar inca doua cabinete cu V30 si Greeback.

Nu prea ma agit cu inregistrari audio pt ca majoritatea ampurilor construite de mine sunt comenzi personalizate,probele de sunet sunt facute pe cabinetul celui care da comanda.Clonele sunt construite asa....de amorul electronicii.

 

Stiu foarte bine ca pe multii ii intereseaza aceste sample,in limita timpului o sa incerc sa fac inregistrari cu cit mai multe ampuri.

post-7787-817162_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.