www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfonie


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Salut,de ceva vreme mi-am instalat intr-o chitara 2 doze,un hs4 si un humbucker no name

Am probleme cu o microfonie urata mai ales pe humbucker.

Chestia interesanta e ca ambele sunt waxpotted,ba chiar re-waxpotted(in cazul hs4)

Lipiturile la partea electrica sunt facute cat de solid se poate

Intrebarea mea este,ce poate sa imi faca microfonie asa urat?

Precizez,nu trebuie sa fiu aproape de amp ca sa fluiere.

 

Ca sa nu fie confuzie,pana la amp mai am un booster si un zoom g1x

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Adevarat,dar ambele doze sunt inecate in ceara,si totusi,daca lovesc cu pana pe pickguard sau corp,suna ca si un clopot,ca si cum as lovi o tigaie

 

Ce amplif cati Watt-i ?

Cu cat doza este mai "slaba" si cu cat amplifuil are putere mai mica ai sanse mari sa apara "fluieratul ".

 

De obicei dozele cu semnal mic intra in "fluierat " deoarece esti nevoit sa amplifici..la ".gain " mare sistemul este la un pas de oscilatii .

 

Ca si in cazul microfoanelor ..daca ai amplif de ex. cu puterea de 50W ptr voce ..nu poti sa dai la maxim sensibilitatea cu microfonul in fata boxei ... deci nu poti folosi cei 50W ...daca insa ai 500W probabil poti folosi aprox 100W fara sa oscileze chiar daca stai in fata boxei .

 

Deci amplif "mic" dai "tare gain-ul " => intra usor in oscilatii .

Daca fluiera inseamna ca doza nu este "potat-a" 100% . fluieratul vine de la oscilatii mecanice alle unor componente cu masa relativ mica ..adica ceva mai "misca " ce nu este "pot-at" (potato...hehe ) .

Daca lovesti corpul se aude ( FARA CORZI MONTATE )..ceva "bum bum " adanc ..dar nu fluierat !

Fluierat = are " joc" ceva piesa cu masa mica ( magnet ?) sau spire "libere" din bobina dozei ..

 

In orice caz trebuie sa reduci din sensibilitatea preamp-ului si nu va mai fluiera ..

 

Si la Strat-ul meu cu dozele cu semnal mic si ne-"potate" daca cant cu combo de 50W si dau volum pe scena , ca sa aud ,"fluiera " in draci ,

Cu amplif Marshall de 100W sau cu amplif de 220W aceiasi chitara cu distors --gain mare sa distorsioneze cu dozele vintage ce au semnal mic ,nu fluiera ! si suna mult mai tare .deci aud chitara pe scena ..

 

Cu combo mic 1 x 12 " /50W intr-o sala cu instalatie si acustica foarte proasta fluiera de numa .si abea ma auzeam pe scena ... ( pe la 2"40 se aude cum fluiera cu toate ca am redus din volum si gain )..in alte locuri fluiera si mai si ,,,

 

Aceiasi chitara In fata boxei dar cu 100W amplif pe 4x12"..la 3"18 cand mai dau volum se aude un scurt fluierat cand sunt chiar in fata difurilor la 50cm dar cum ma indepartez la un metru nu mai fluiera cu toate ca aveam volum de concert ,,,i-mi era mila de cei de la prima masa ( hehe ) dar au rezistat ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ai pickguard la chitara.Daca da, verifica sa fie foarte bine fixat pe chitara; sa se 'plieze"perfect pe suprafata corpului.Mai sunt unele pickguard-uri ieftine,foarte subtiri care iti pot da batai de cap cu microfonia.Dozele trebuiesc fixate cat mai trainic pe chitara.Daca sub pickguard, corpul este frezat gen "piscina", incearca sa bagi ceva adaos(din lemn daca se poate) in spatiul ramas liber, astfel incat, sa fie perfect la nivelul corpului pentru ca pickguardul sa se aseze binesi sa nu mai vibreze.

Link to comment
Share on other sites

A primit cateva trante ampu,da e pe mosfet,plus ca e sigur din interiorul chitarii problema,se simte

 

Ar fi o chestie,pickguardul care il am e cam scobit,initial avea single coil in bridge,deci l-am taiat cumva ca sa intre humbuckerul.

Chestia e ca buckerul sta cumva sustinut pe pickguard,nu e prins in nimic,nici suruburi,doar planeaza intre peretii cavitatii si pickguard,ar fi aia problema?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.