www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplif Tuburi


hades
 Share

Recommended Posts

Va salut!

 

Lucrez de ceva vreme la constructia un amplificator pe lampi pentru repetat acasa.

Vor fi utilizate tuburile: EZ80 redresoare; ECC83 preamp; EL34 finala. Doresc sa il echipez si cu reverb, dar asta ramane de vazut cum o sa fie. Schema de la care plec este cea de pe ax84 P1EX.

Traful de iesire l-am bobinat dupa calculele facute de Florin Marinoiu (in cardasie cu Gelu si mai banui eu pe careva :respect: ). Traful de alimentare il aveam si este recuperat din ceva echipament cu tuburi iar socul de filtraj este de asemenea facut de mine 0,7H la 2KHz si 89Ohmi.

 

Am inceput prin constructia unui mic dispozitiv de bobinaj, cu care am reusit bobinajul trafurilor.

 

post-4828-0-45825000-1389865441_thumb.jpg

post-4828-0-73677300-1389865441_thumb.jpg

post-4828-0-07174300-1389865441_thumb.jpg

 

Dupa care m-am apucat de sasiu. Tabla este de la Horn..ch, 18 lei. Am decupat, indoit, nituit. Cred ca e cea mai simpla metoda asta cu niturile

 

post-4828-0-37787800-1389865652_thumb.jpg

 

Apoi traforajul..

 

post-4828-0-54554200-1389865723_thumb.jpg

post-4828-0-27749000-1389865723_thumb.jpg

post-4828-0-01913600-1389865723_thumb.jpg

 

Si cam in stadiul asta am ajuns. Montat soclurile si trafurile. Momentat nici o lipitura.

 

post-4828-0-95508300-1389865840_thumb.jpg

post-4828-0-22021700-1389865841_thumb.jpg

post-4828-0-54624900-1389865841_thumb.jpg

post-4828-0-85367200-1389865841_thumb.jpg

post-4828-0-19422000-1389865842_thumb.jpg

 

 

 

Va urma

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

0,7H? eu nu cred ca atît e inductanta.

Vio! Este valoarea obtinuta la 2 KHz .Hades , are o punte RLC care probabil masoara inductanta la o frecventa .... de rezonanta.Asta banuiesc!Dar la 100 Hz valoarea este sigur peste 1 Hy, cat ar fi nevoie pt cca. 100 mA .

 

@Hades! Socotelile si schema pt traful de iesire au fost facute special pt tolele pe care le ai si pt a obtine acelasi sunet ca si amplificatorul SE al lui Florin . Nu ai pe cine sa mai banuiesti .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

...Traful de iesire l-am bobinat dupa calculele facute de Florin Marinoiu (in cardasie cu Gelu si mai banui eu pe careva :respect: )....

 

Trebuie sa fac o precizare:traful de iesire a fost calculat de Gelu.Am avut si eu ceva incercari dar au fost diferente...destul de mari.

In afara de mine si Gelu nu a mai fost implicat altcineva,deci nu ai pe cine banui.

 

Foarte frumoasa lucrarea pana acum.

Spor la treaba!!!

Link to comment
Share on other sites

Am terminat lipiturile :wee: Dar nu merge asa cum ar trebui :death: Am pus cablu ecranat pe intrare semnal, un semireglabil de 200ohmi intre filamente si masa. Zgomot nu prea ar avea... dar in schimb nu amplifica cum ar trebui. Cu gain si volumul la jumatate se aude incet si gajait, de parca ai pune diful in aproape in scurt; la volum maxim, treaba se schimba :yay: merge binisor pe cam pe toata cursa gain-ului. Mai era o treaba la bias... cu acel rezistor de 330ohmi... am pus multimetrul in serie si masura vreo 76mA si am mai pus inca un rezistor de 330ohmi in serie si am ajuns la 41mA. Tensiunea a crescut putin, de la 360 la 375 dar in schimb se aude mai incet si mai gajait. Voi ce banuiti ca eu nu mai banui nimic, am 15 ore de stat cu schema in fata si nu am gasit bug-ul...

Link to comment
Share on other sites

Am terminat lipiturile :wee: Dar nu merge asa cum ar trebui :death: Am pus cablu ecranat pe intrare semnal, un semireglabil de 200ohmi intre filamente si masa. Zgomot nu prea ar avea... dar in schimb nu amplifica cum ar trebui. Cu gain si volumul la jumatate se aude incet si gajait, de parca ai pune diful in aproape in scurt; la volum maxim, treaba se schimba :yay: merge binisor pe cam pe toata cursa gain-ului. Mai era o treaba la bias... cu acel rezistor de 330ohmi... am pus multimetrul in serie si masura vreo 76mA si am mai pus inca un rezistor de 330ohmi in serie si am ajuns la 41mA. Tensiunea a crescut putin, de la 260 la 375 dar in schimb se aude mai incet si mai gajait. Voi ce banuiti ca eu nu mai banui nimic, am 15 ore de stat cu schema in fata si nu am gasit bug-ul...

La cit e de simpla este schema nu are cum sa nu mearga,ai gresit tu ceva :w00t:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am gasit greseala :wee: era o lipitura rece la filamentul unei triode - desi am stat destula vreme cautand defectul, crezand ca e altceva mult mai serios si mai complicat. Merge binisor dar inca nu sunt foarte multumit de el dar nici timp nu mai am. O sa mai fac ceva modificari si revin cu sample`s si imagini. Toate cele bune!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie neaparat sa muti tone stack-ul intre triode pt ca nu ai suficiente etaje de amplificare. Iar pierderile din corector sunt substantiale si ristii ca EL34 sa nu se "deschida" suficient .Sunetul poate apare cu inconsistente si intreruperi impreuna cu zgomote de "hâsss" , in mod special la volum mai mic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PSF-ul triodelor care rezulta din schema de la AX84 , nu este prea potrivit pt OD .O sa iasa o "hârâialã" . Daca te inspiri din schema dupa care a construit Florin , cred ca o sa fie mai bine desi nu trebuie sa te astepti la ceva high-gain dar care sa fie mult mai omogen.

In plus , daca ai reusi mai recuperezi vreo 10 - 11 V pt Ua ar fi si mai bine .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.