www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Kemper Kemper Profiling Amplifier Powerhead


Recommended Posts

Mai OK pentru ce?

Diferența evidentă e că PowerHead-ul are amplificator de putere (puternic) inclus. Apoi s-ar putea spune că Kemper se concentrează mai mult pe simularea precisă a amplificatoarelor, pe când Axe FX oferă mai multă flexibilitate în aranjarea efectelor și signal routing în general. Dar ambele sunt produse excelente, utile în diverse situații.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mai OK pentru ce?

Diferența evidentă e că PowerHead-ul are amplificator de putere (puternic) inclus. Apoi s-ar putea spune că Kemper se concentrează mai mult pe simularea precisă a amplificatoarelor, pe când Axe FX oferă mai multă flexibilitate în aranjarea efectelor și signal routing în general. Dar ambele sunt produse excelente, utile în diverse situații.

salut,asta imi doresc de la kemper sa copiez tonurile mele de pedale si ale altor chitaristi,din ce am citit eu se spune ca obtii tonul 100% identic cu al celui de unde l ai luat,si pt mine asta inseamna un lucru revolutionar,acm ramane de vazut cat de bine copiaza tonul daca ai ia toate nuantele etc,deci ce stiu eu despre kemper este ca stau cu el langa un chitarist si ai pot copia tonul cu care a cantat in proportie de 99%,pt asta ma intereseaza si de asta l am comandat,am cumparat si un stick cu 130 de tonul doar pt kemper de la mari chitaristi,luate de la ei chiar cantate de ei Edited by adidelavalcea
Link to comment
Share on other sites

deci ce stiu eu despre kemper este ca stau cu el langa un chitarist si ai pot copia tonul cu care a cantat in proportie de 99%

 

Nu cred că aşa funcţionează. Kemperul trebuie înlanţuit şi are un algoritm care emite un set de frecvenţe/armonici/tonuri, ca să emuleze cât poate el de bine dinamica lanţului de efecte.

 

http://www.youtube.com/watch?v=E6-if1zxEbw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

no offense,dar oare nu ar fi mai bine ca in cazurile astea sa se bage in discutie cei care au pus mana CEL PUTIN pe vreuna din sculele ce se vor comparate??

fara suparare,dar recenzii la recenzii-ce rost mai are ??

un search pe net ma gandesc ca da fiecare inainte sa dea comanda la un avion de ceva mii de euro...

Link to comment
Share on other sites

no offense,dar oare nu ar fi mai bine ca in cazurile astea sa se bage in discutie cei care au pus mana CEL PUTIN pe vreuna din sculele ce se vor comparate??

fara suparare,dar recenzii la recenzii-ce rost mai are ??

un search pe net ma gandesc ca da fiecare inainte sa dea comanda la un avion de ceva mii de euro...

 

mă îndoiesc că sunt aşa mulţi posesori de Kemper Profiling Amp in România astfel încât să ne bucurăm de recenzii on-demand. Oricum, domnul ADV deja a dat comandă de el, nu ar strica nişte sfaturi la cum funcţioneaza chiar dacă nu a pus mâna multă lume pe el.

 

Spre exemplu, sunt destul de entuziasmat de Kemper mai ales algoritmii de captare şi emulare din spatele lui. Fiind chiar şi printre singurele amplificatoare SS care le-aş dori să le deţin cândva, pe lânga vestitul Marshall Valvestate 8100.

 

Îţi înţeleg însă poziţia vis-a-vis de 57, dar spune-mi terog, care este problema ta? Pe ce te bazezi ca nu a pus mâna pe astfel de scule, chiar şi unele mai înteresante?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Exista deja un rewiew aici cu si despre Kemper,intocmit de un om care il detine si foloseste:

 

http://forums.rgc.ro/topic/79680-kemper-profiling-amplifier-reviewreflectiipareriasteptaritendintedirectii/page__p__733774__hl__kemper__fromsearch__1#entry733774

 

Am intrebat si eu cite ceva despre,insa omul respectiv nu a binevoit sa imi raspunda,probabil deranjat de faptul ca puneam cumva in aceasi oala kemper si...roland gr55:))Insa ideea era cum se pupa o chestie de ambientala cu un sound cinstit de chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exista deja un rewiew aici cu si despre Kemper,intocmit de un om care il detine si foloseste:

 

http://forums.rgc.ro...__1#entry733774

 

Am intrebat si eu cite ceva despre,insa omul respectiv nu a binevoit sa imi raspunda,probabil deranjat de faptul ca puneam cumva in aceasi oala kemper si...roland gr55:))Insa ideea era cum se pupa o chestie de ambientala cu un sound cinstit de chitara.

multumesc mult adipablo ,asta cautam si imi este deajuns ,super rewiev am gasit tot acolo si m a bucurat ce am citit.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

,,are prietenul tau de la Brasov unul,, poti sa mergi la el si sa-l testezi cred ca este singurul din tara sau primul care la cumparat ,Simi,,,

deja ne am schimbat tonuri intre noi:)suntem conectati am si tras cu kemperul si cu ton de la simi...http://www.youtube.com/watch?v=9sDvfkTkfP8 Edited by adidelavalcea
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.