www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificari Doina Concert


viobio
 Share

Recommended Posts

Doina Concert este un combo fabricat pe vremea comunismului,facut sa fie bun la toate.Inca se mai gasesc destule ,prin diverse tirguri sau prin podurile unor persoane.Un asemenea combo se poate moderniza cu costuri minime,rindurile de mai jos sunt pentru cei care au un "habar mediu" si au mai mesterit cite ceva.

Pentru un sunet de calitate este OBLIGATORIU sa se foloseasca componente noi noute,tuburile gasite in aceste ampuri pot fi in stare de functionare,ECC83/12AX7 au o durata lunga de viata.

Modificarea se face avind ca baza sasiul/traful de alimentare/traful de iesire,cei dibaci pot sa redeseneze alta masca cu scris.

In timp am resuscitat asemenea amplificatoare,ce o sa cititi mai jos este realizat 100% practic,deci functionare garantata.

 

Schema CONCERT BLUES post-7787-0-70379900-1388945047_thumb.jpg

 

Am renuntat la redresoarea EZ80/81 si la EF86 - vibrato din amp e o porcarie.

Traful de alimentare are doua infasurari de filament,una pt EZ81/80 si una pt restul tuburilor,aceste infasurari se pun in paralel,atentie la fazare!

Varianta aceasta este special conceputa pt blues,asta nu inseamna ca nu se pot cinta si alte genuri.

Controale : gain/trei tonuri/reverb/master volume

Ampul are si loop serie

Traful care actioneaza tancul de reverb este recuperat din ORICE aparat radio/mag/pickup,care foloseste ca tub final EL84/6P14P/ECL82,6P6C/6V6/ECL86,eu am folosit un traf de iesire din radio Traviata.

In loc de EL84/6P14P se poate folosi 6V6,6P6C, FARA NICI O MODIFICARE

Se pot folosi si alte tuburi pentru actionarea tancului de reverb,de ex: ECC81/82/83,E80CC,12BH7A,EL90/95,DACA SE FOLOSESC ACESTE TUBURI TREBUIE SCHIMBAT TRAFUL CARE ACTIONEAZA TANCUL DE REVERB si rezistenta din catodul tubului.

Tancul de reverb este Accutronix ,se poate cumpara de aici https://www.tube-tow...ics-Reverb.html ,este obligatoriu ca digitul doi din codul tancului sa fie A ,de exemplu acest tanc https://www.tube-tow...k-4AB3C1B.html.

Difuzorul poate avea 4sau8 ohmi,traful de iesire are secundarul bobinat pt 6 ohmi,eu am pus difuzoare de 4 sau 8 ohmi si functioneaza perfect,cu 8 ohmi se aude putin mai incet,ampul debiteaza aproximativ 8,5W,cu un difuzor de 12 si SPL de 99..100dB face galagie mare.

Difuzorul? La alegerea fiecaruia,unora le place chiar difuzorul din ampul original.

 

 

Schema CONCERT ROCKER post-7787-0-12255700-1388945619_thumb.jpg

Este un amp cu doua canale clean/lead

Preul este foarte asemanator cu preul de la JCM800-2203

Controale:

gain-independent pe fiecare canal

corector cu trei tonuri, comun pt ambele canale

master volume - independent pe fiecare canal

loop serie,comutabil ,cu reglaj de nivel pe SEND

Comutarea se poate face cu intrerupator de pe panoul ampului sau cu footswitch,eu am facut comutareaa cu footswitch ,se comanda un releu

Cu acesasta varianta se poate cinta cam orice ......mai putin genuri GORGOROTH, eu nu consider muzica acel zgomot :spidey::rcain::death:

 

 

 

 

Daca este cineva interesat de alte detalii,sunt prin zona :w00t:

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumim. Am in vizor asa ceva ;) Cam cat ar merita dat pe o Doina din asta? Sa luam ca referinta una aflata in starea initiala, adica una care sa trebuiasca modificata complet, inclusiv cutia.

Un pret corect este cam ...... nu am de unde sa stiu,cit mai putin,da si tu 100 lei

Eu am dat 40lei unui "boschet" din tirg ,mai mult de mila lui,ampul e "muci" ,pe mine ma interesa sasiul si trafurile,trafurile sunt perfect functionale

post-7787-0-90757500-1388949433_thumb.jpg

post-7787-0-38174000-1388949434_thumb.jpg

post-7787-0-79073400-1388949434_thumb.jpg

post-7787-0-16106400-1388949435_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Oaaau, such fond memories (din pruncie) despre aceste amp-uri fabuloase! Cu totul la max. -- mai putin vibr., ofc -- sunand de ziceai ca sta totul sa explodeze in cateva secunde, cu contactele in mufa DIN proptite cu chibrite, si problemele de intermitenta rezolvate cu cate un calcai scurt (sic!) ... aaaaah, Heaven! The pure unadulterated crunch/raunch! .. AC/DC never sounded this good!! :)))) rofl :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am dat vre-o 150-200 pe a mea. Referitor la cat de "neumblat in ea" este, chiar nu conteaza atata timp cat totul va fi refacut de la zero.

AC/DC never sounded this good!! :)))) rofl ...........Asta asa este, .....De la ce putea suna atat de crunchie nu stiu dar clar ca ceva nu era ok in ele, Ampul refacut dupa alte specificatii nu mai suna la fel. Suna bine, dar nu la fel. Posibil ca daca se inlocuiesc componentele cu unele noi, de asemenea sa nu mai sune la fel, dar cred ca Vio este in masura sa lamureasca problema

Edited by Ezra
Link to comment
Share on other sites

Din cate spuneti voi, 350, la cat mi s-a "lasat" mie, e cam mult prea mult sa dau, mai ales daca trebuie refacut tot. E drept, ampul are un dif decent, poate ala ar face 150, dar si atunci raman 200 pt amp. Ampul functioneaza, are condensatorii schimbati, doar ca are brum (nu hiss) destul de mare.

 

@vio: brumul poate proveni de la componente, de la schema (nu e conceptul ok) sau de la trasee? Poate fi eliminat sau trebuie refacut tot?

 

Sa vad daca mai pot negocia cu omu'

Link to comment
Share on other sites

Brum de 50hz poate avea din mai multe motive:

Finale uzate,care consuma prea mult

Trasee de masa aiurea

Semireglabilul care regleazã humm-ul lipsa sau prost reglat

Condensatori de filtraj de proasta calitate

 

Dacã aratã bine merita si 300lei,acum depinde ce are fiecare prin buzunare,numai trafurile valoreazã peste 120lei

 

Eu am dat vre-o 150-200 pe a mea. Referitor la cat de "neumblat in ea" este, chiar nu conteaza atata timp cat totul va fi refacut de la zero.

AC/DC never sounded this good!! :)))) rofl ...........Asta asa este, .....De la ce putea suna atat de crunchie nu "stiu dar clar ca ceva nu era ok in ele, Ampul refacut dupa alte specificatii nu mai suna la fel. Suna bine, dar nu la fel. Posibil ca daca se inlocuiesc componentele cu unele noi, de asemenea sa nu mai sune la fel, dar cred ca Vio este in masura sa lamureasca problema

Schema CONCERT ROCKER am puso special pt tine

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Brum de 50hz poate avea din mai multe motive:

Finale uzate,care consuma prea mult ...

Daca finalele sunt o posibila cauza a brumului, si trebuie sa iau altele (ca nu am lampi bune de control), parca n-as da nici eu atata pe amp. O sa filez o ocazie mai buna.

Intre timp o sa ma focusez pe schema care o sa mi-o dai la pachet cu rusoaicele :respect:

Link to comment
Share on other sites

 

Daca finalele sunt o posibila cauza a brumului, si trebuie sa iau altele (ca nu am lampi bune de control), parca n-as da nici eu atata pe amp. O sa filez o ocazie mai buna.

Intre timp o sa ma focusez pe schema care o sa mi-o dai la pachet cu rusoaicele :respect:

Nu ai pe nimeni priceput în tuburi,care să evalueze ampul?

Pe net e greu de depistat motivul acelui humm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut! Pentru ca luna acesta am avut ghinionul sa mi se fure din masina parcata la IKEA 2 chitari (un Morris si un Cimar) si 2 lap-top-uri convertibile in tableta (paguba de aprox. 12.000 lei), caut pe cineva care poate repara / transforma o statie romaneasca Sigma pe lampi - putere de 50 w - eventual din care pot folosi cutia, traf-urile, sasiul, soclurile lampilor, etc. Daca credeti ca puteti sa imi dati un raspuns sau o idee - le astept cu nerabdare! Cu stima Dan Ghiza 0729 089974 - danghiza@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

@danchit - Imi pare rau pentru intamplarea prin care a trebuit sa treci (stiu cum este avand in vedere ca si mie mi-a fost sparta casa) dar nu este nevoie sa postezi acelasi subiect in 10 topicuri care nu au nici o legatura cu subiectul respectiv. Te rog sa incerci sa pastrezi postarile relevante pentru repectivul topic pentru ca se poate cansidera ca fiind spam.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Pentru ca luna acesta am avut ghinionul sa mi se fure din masina parcata la IKEA 2 chitari (un Morris si un Cimar) si 2 lap-top-uri convertibile in tableta (paguba de aprox. 12.000 lei), caut pe cineva care poate repara / transforma o statie romaneasca Sigma pe lampi - putere de 50 w - eventual din care pot folosi cutia, traf-urile, sasiul, soclurile lampilor, etc. Daca credeti ca puteti sa imi dati un raspuns sau o idee - le astept cu nerabdare! Cu stima Dan Ghiza 0729 089974 - danghiza@yahoo.com

Decit sa transformi Sigma...mai bine faci una de la 0,cu cirpeala.nu ajungi departe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.