www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Acorduri]Oda Bucuriei-Ludwig Van Bethoveen


edymusic
 Share

Recommended Posts

Gama e re minor. Incearca sa iei acordurile dupa ureche. Altfel nu prea o sa iti dezvolti auzul..

 

Editare: M-am cam grabit :P, daca nu ai invatat teorie muzicala pana acum, iti dau cateva indicii: cand vrei sa inveti o melodie cauti gama (sau mai bine incerci s-o afli dupa ureche), si te gandesti la cvinta, cvarta si dominanta. Cvinta e a cincea treapta dintr-o gama, de ex in Do Major (Do Re Mi Fa SOL La Si Do), Sol e a cincea treapta, iar cvarta e Fa. Cele mai multe melodii (in special rock) folosesc acordurile I (aici Do), IV (aici Fa) si V (aici Sol). Dominanta e treapta 7, adica Si in cazul de fata. ;)

 

Acum transpune din Do in Re. Gama re minor este asta: re, mi, fa, sol, la, si bemol, do, re, ... de aici observi ca cvinta e La si cvarta e Sol, deci incearca acordurile Re minor, La major si Sol minor.

 

Aici e schema de baza a gamelor majore si minore:

MAJOR: T T S T T T S

MINOR: T S T T S T T

unde T = ton = 2 freturi; S = semiton = 1 fret

Edited by gnexus47
Link to comment
Share on other sites

Gama e re minor. Incearca sa iei acordurile dupa ureche. Altfel nu prea o sa iti dezvolti auzul..

 

Editare: M-am cam grabit :P, daca nu ai invatat teorie muzicala pana acum, iti dau cateva indicii: cand vrei sa inveti o melodie cauti gama (sau mai bine incerci s-o afli dupa ureche), si te gandesti la cvinta, cvarta si dominanta. Cvinta e a cincea treapta dintr-o gama, de ex in Do Major (Do Re Mi Fa SOL La Si Do), Sol e a cincea treapta, iar cvarta e Fa. Cele mai multe melodii (in special rock) folosesc acordurile I (aici Do), IV (aici Fa) si V (aici Sol). Dominanta e treapta 7, adica Si in cazul de fata. ;)

 

Acum transpune din Do in Re. Gama re minor este asta: re, mi, fa, sol, la, si bemol, do, re, ... de aici observi ca cvinta e La si cvarta e Sol, deci incearca acordurile Re minor, La major si Sol minor.

 

Aici e schema de baza a gamelor majore si minore:

MAJOR: T T S T T T S

MINOR: T S T T S T T

unde T = ton = 2 freturi; S = semiton = 1 fret

M-am prins, mersi!;):yay:

 

Colegul nu a cerut acordurile la toata simfonia. Partea aceasta, pe care toata lumea o cunoaste ca "Oda bucuriei" este in gama majora.

aici cred ca ii dau dreptate :) lui Eugen

Link to comment
Share on other sites

De unde pana unde dominanta e treapta a 7-a ?

Invatati teorie mai oameni buni, inainte sa-i invatati si pe altii prostii.

In exemplul dat de tine (gnexus47), se ia tonalitatea (nu gama) Do major. Dominanta este treapta a 5-a (adica Sol); treapta a 4-a se cheama subdominanta (adica Fa); iar Si nu este nici pe departe dominanta, ci Sensibila (pentru ca cere rezolvare catre tonica - Do in exemplul dat de tine).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De unde pana unde dominanta e treapta a 7-a ?

Invatati teorie mai oameni buni, inainte sa-i invatati si pe altii prostii.

In exemplul dat de tine (gnexus47), se ia tonalitatea (nu gama) Do major. Dominanta este treapta a 5-a (adica Sol); treapta a 4-a se cheama subdominanta (adica Fa); iar Si nu este nici pe departe dominanta, ci Sensibila (pentru ca cere rezolvare catre tonica - Do in exemplul dat de tine).

 

Asa e, probabil am incurcat dominanta gandindu-ma la acordul Fa maj dominant 7th ( Fa - La - Do - Mi bemol) pe care l-am folosit recent intr-un groove, si am amestecat capra cu varza. Dar nu am gresit spunandu-i de cvarta, cvinta si schemele. Mersi de corectare ;)

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, eu am cerut acordurile la melodie :))...a inceput gnexus cu teoria, a venit dl.George sa il contrazica...mai vine si Pillates cu inca o varianta si iese tot o mamaliga din asta nu :D...sper sa nu ofensez pe nimeni :respect::wee:

Nu cred ca se simte cineva ofensat; dar ai face bine sa cauti a intelege ce canti - altfel vei intreba toata viata pe forumuri ce acorduri are nu stiu ce piesa. Raspunsurile noastre chiar daca par a fi off-topic au menirea de a te ajuta sa si intelegi ce se intampla. Si revenind - ce am expus eu nu e nici o teorie, ci e exact ce se invata in scolile de muzica :

1 - tonica

2- contradominanta

3- medianta superioara

4- subdominanta

5 - dominanta

6 - medianta inferioara

7 - sensibila

 

Si cu postul asta eu ma retrag din discutie, si las pe altii mai competenti sa iti zica acordurile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.