www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedagogie Muzicala


Burb
 Share

Recommended Posts

Guest johnbone

Evident ca dupa terminarea pedagogiei muzicale, devii profesor. Nefiind o facultate cu profil instrumental, nu poti opta pt altceva, decat la masterat, care il poti face oriunde cum bine sti deja :)

 

Eu am ales faculta asta nu pt licienta in sine, ci pt a-mi completa golurile, iar mai apoi probabil ca voi continua cu masterul la stat... mai e pana acolo.

 

Cat despre documente, ai PM

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Evident ca dupa terminarea pedagogiei muzicale, devii profesor. Nefiind o facultate cu profil instrumental, nu poti opta pt altceva, decat la masterat, care il poti face oriunde cum bine sti deja :)

 

Eu am ales faculta asta nu pt licienta in sine, ci pt a-mi completa golurile, iar mai apoi probabil ca voi continua cu masterul la stat... mai e pana acolo.

 

Cat despre documente, ai PM

aha mersi pt info :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

cel mai grav caz e atunci cand devii profesor in particular, si asta doar daca nu inveti deloc :D

intrebarea e: ce nu poti face daca faci astia 3 ani? :D

optiunile sunt multiple; gandeste-te ca dupa absolvire, tu stii toate obiectele astea. iar asta inseamna ceva.

in primul rand, optiunea cea mai buna e sa te apuci de compus. si compui pana ce nu mai poti :D

apoi mai este cazul cand avansezi in functie in cadrul universitatii (cine stie, poate daca te tii de treaba ajungi profesor universitar :)).

si mai ai diferite optiuni din care sa scoti bani: canti in trupe, la nunti, petreceri (dar astea sunt iar cazuri cam nefericite).

oricum, pana la urma conteaza cat de bine ai invatat; doar in functie de asta depinde viitorul tau venit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest ssmerlin

am si eu o intrebare pentru ce-i care au facut facultatea asta sau inca mai sunt la ea, cam in ce interval orar se tin cursurile si in special partea de practica ? ma intereseaza pentru ca as vrea sa ma inscriu dar nu-mi permit sa renunt la servici si as vrea sa stiu daca am timp sa merg macar la partea de practica - nu ma inscriu pentru diploma ci doar vreau sa invat ceva.

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

@anahi: mie mi s-a parut foarte ok, am avut profesori buni si am invatat multe chestii, unele destul de nefolositoare cum ar fi citirea in chei, care in afara de a fi un bun exercitiu, nu-ti va folosi la nimic. @ssmerlin: Partea practica consta in orele de cor, unde primesti nota de practica artistica. Erau martea si joia de la 1 la 4, plus seminarele. Eu nu am reusit sa merg decat dupa ce mi-am luat part-time de la munca si mi-am ales materiile importante. Mai sunt si orele de la FR, vineri-sambata-duminica, poate ajungi la alea mai degraba.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Salut ! În acest moment au rămas în uz doar 3 chei : cheia sol, cheia fa și cheia do de alto, atât. Cheile sol și fa sunt vitale, deoarece liniile suplimentare de sub portativ sau de deasupra portativului fac citirea notelor mult mai grea. Pianul (orga) folosește ambele chei, chitara bass doar cheia fa, chitara solo doar cheia sol, viola cheia do. Mult succes

Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.