www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mana Rupta


Razvanik
 Share

Recommended Posts

Acum ceva timp mi-am rupt mana stanga si mi-a spus doctorul ca o sa trebuiasca sa stau aproape 2 luni cu ea in ghips, prin urmare am fost nevoit sa "iau" o pauza fortata in ceea ce priveste cantatul la chitara.In cazul in care ati mai patit unii dintre voi chestii de genul maini rupte si alte "minunatii", ce as putea face sa imi mentin cat de cat dexteritatea si sa nu am asa mari probleme cand revin la cantat?

Edited by Razvanik
Link to comment
Share on other sites

Sau asa?

 

@Razvanik: Stai linistit cu mana rupta, te vei face bine ;)

 

Ala tot mai are cu ce ciupi, dar asta:

 

 

sau asta, care baga solo de rupe

 

 

 

si pe mana cealalta, ca sa nu ne plictisim, doar ca asta nu-i handicapat.

 

 

Baga cu dreapta Nothing else matters pana la epuizare si insanatosire grabnica, stiu prin ce treci, am trecut si eu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

lucreaza cu cealalta mana. Creierul iti compenseaza partea inactiva cu cea activa, atata timp cat lucrezi macar cu o mana. E o simbioza integrala a sistemului nervos central. N-are rost sa intru aici in polemici medicale si SF, dar ia-o ca atare. E cel mai bun sfat pe care o sa-l primesti vreodata intr-o situatie ca asta. Peace!!!

Link to comment
Share on other sites

Profita de ocazie si fa o pauza. Ai sa canti cu mai mare chef dupa si s-ar putea sa fii nevoit sa gasesti moduri mai eficiente de a face unele miscari, odata ce ti-au iesit din uz cele cu care te-ai obisnuit pana in prezent.

true !

unii mai facem cate o pauza de trei patru saptamani si atunci cand ne piere chefu sau suntem in plina ...lipsa de inspiratie.

get well !

Link to comment
Share on other sites

Pentru o recuperare cat mai rapida si cat mai sigura: repaos total (la mana respectiva); din acest motiv se pune si ghips.

Dupa ce se vindeca si se scoate bandajul ghipsat: miscari usoare, efort progresiv, cel putin o perioada egala cu cea de vindecare. Dupa aceea poti spune ca recuperarea este totala.

Bafta si rabdare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Razvane !

 

Io mi-am rupt mana stanga in clasa a-9-a ( la cateva luni dupa ce mi-am luat prima chitara ). Fractura deschisa si la cubidus si la radius. Operatii si ghips timp de 3 luni. Recuperarea...cam inca 2-3 luni. Deci, dupa 6 luni cantam din nou la chitara fara nicio problema. Don't worry, oasele se caluseaza si se repara rapid. Profita de pauza asta si apuca-te de muzicuta. Io asa am facut. :)

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut Razvane !

 

Io mi-am rupt mana stanga in clasa a-9-a ( la cateva luni dupa ce mi-am luat prima chitara ). Fractura deschisa si la cubidus si la radius. Operatii si ghips timp de 3 luni. Recuperarea...cam inca 2-3 luni. Deci, dupa 6 luni cantam din nou la chitara fara nicio problema. Don't worry, oasele se caluseaza si se repara rapid. Profita de pauza asta si apuca-te de muzicuta. Io asa am facut. :)

 

Numai bine!

Tu erai scubidu? Ca numai asa imi pot explica prezenta cubidusului :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.