www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Aici se va discuta tot ce tine de intretinerea unei chitare. In carticica pe care am primit-o scrie asa:

 

1. Temperatura medie de pastrare in cutii, huse sau fara acestea va fi de 18-20 C, in incaperi care sa nu fie nici prea umede nici prea uscate, adik umidivitatea de pastrare a aerului de 40-60%

2. Variatiile de temperatura si ale umiditatii provoaca craparea finisajului si chiar a incleierilor .

3. Produsele se vor apara de lovituri si zgarieturi.

4. In timpul repausului instrumentele muzicale se pastreaza in pozitia verticala sau orizontala cu corzile in sus.

5. Pentru folosirea rationala in timpul utilizarii lor este recomandat ca degetele sa nu fie umede, deoarece acestea ar determina oxidarea corzilor.

6. Produsele se vor feri de expunerea directa la razele de soare, ploaie, schimbarea brusca a temperaturii , contactul cu solventi, si caldura.

7. Cand ati terminat de cantat, curatati cu grija chitara cu o carpa moale , chiar si corzile. Nivelul aciditatii transpiratiei diferea de la om la om, acest lucru putand scurta dureata de viata a corzilor :-).

 

Cam atat stiu eu, daca mai stiti si voi nu va sfiiti sa ne spuneti si noua.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Lightbringer
Originally posted by Addicted To Bass

Inca una foarte importanta: spalati-va pe miini!

 

:D..hehe,si nu varsati bere/suc/vodka pe chitara.si nu folositi chitara drept bata ;)

anyway,mai stiam ca e indicat ca dupa ce termini de cantat e bine sa destinzi corzile(sa o dezacordezi).Si pana la urma cred ca multe indicatii tin de bunul-simt :)

Link to comment
Share on other sites

nu , nu e o idee buna sa destinzi corzile. gatul este in permanenta tensionat. daca te joci toata ziua la corzi si le mai si lasi detensionate gatul tinde sa se destinda ca pana la urma sa prinda o forma arcuita. tine-ti chitara acordata. dupa vreo 2-3 ore fara corzi (sau cu corzile detensionate) gatul isi modifica forma(si prin urmare va falsa intr-o veselie ). gandeste-te ca corzile alea cand sunt tensionate e ca si cum ai atarna de ele vreo 70kg( asta am citit-o si eu undeva - sursa indoielnica ) . eu folosesc pronto pentru mobila(sau alt produs de curatat pt mobila) atunci cand curat chitara mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lightbringer
Originally posted by Cosu

nu , nu e o idee buna sa destinzi corzile. gatul este in permanenta tensionat.  daca te joci toata ziua la corzi si le mai si lasi detensionate gatul tinde sa se destinda ca pana la urma sa prinda o forma arcuita. tine-ti chitara acordata. dupa vreo 2-3 ore fara corzi (sau cu corzile detensionate) gatul isi modifica forma(si prin urmare va falsa intr-o veselie ). gandeste-te ca corzile alea cand sunt tensionate e ca si cum ai atarna de ele vreo 70kg( asta am citit-o si eu undeva - sursa indoielnica ) .  eu folosesc pronto pentru mobila(sau alt produs de curatat pt mobila) atunci cand curat chitara mea.

k,10x...cred ca auzisem gresit :P

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Lightbringer
Originally posted by Addicted To Bass

Inca una foarte importanta: spalati-va pe miini!

 

:D..hehe,si nu varsati bere/suc/vodka pe chitara.si nu folositi chitara drept bata ;)

*edit*Mda, nu mi se pare funny. Am gasit scris prin multe locuri. Ideea e sa nu-ti lasi amprentele uleioase pe finish. E valabil si sa nu jegosesti corzile.

Link to comment
Share on other sites

aha nice. se pare ca prinde ideea. am si eu o intrebare cosu: cat de des stergi cu pronto chitara? ca de ex la mine prafu (nu ma intreba de ce, ca pur si simplu nu-mi dau seama :() se pune in fiecare zi pe ea, si in consecinta sterg in fiecare seara/dimineata cu o carpa praful de pe ea :(. de aceea am intrebat cat de des o cureti cu pronto. daca as folosi pronto s-ar mai pune asa praful?

Link to comment
Share on other sites

nu o curat f des cu pronto o data la 1-2 sapt. oricum o sterg cu carpa dupa ce termin de cantat. nu sterge fretboardul (acolo unde apesi cu degetele) cu pronto caci risti sa sa ia vopseaua (cel putin asta se intampla pe o chitara hora ce o am in posesie). curata doar corpul chitarii cu substante d-astea. acum depinde si de lac , etc ,etc . praful tine de locuinta din pacate. si la mine e o tona de praf si nu am ce face :(.

cea mai mare jale e cu corzile ca se oxideaza. depinde de umiditate treaba asta dar e cam neplacut sa vezi cum "curge" o substanta verzuie de pe corzi. bleah . corzile oxidate suna infundat. la bas atunci cand se intampla asta se pot fierbe corzile si asa le aduci intr-o stare apropiata de cea a corzilor noi . la chitara din pacate nu prea merge :(

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca se foloseste ulei de lamai pentru grif. Am si vazut de vanzare la Pro Guitar un 'Guitar Survival Kit' de la Fender care contine si substanta asta magica.

 

Cat despre dezacordarea corzilor - este indicata daca chitara nu va fi folosita mai multa vreme, eu asa stiam.

 

Ah, si niciodata nu dat toate corzile jos cand le schimbati - orice v-ar zice felix, mie nu mi se pare o idee buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lightbringer
*edit*Mda, nu mi se pare funny. Am gasit scris prin multe locuri. Ideea e sa nu-ti lasi amprentele uleioase pe finish. E valabil si sa nu jegosesti corzile.

nici nu trebuia sa fie funny...erau pur si simplu sfaturi.cum am mai spus multe tin de bunul-simt(sau simt practic,sau ratiune...zi-i cum vrei)

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by cearny

... Ah, si niciodata nu dat toate corzile jos cand le schimbati - orice v-ar zice felix, mie nu mi se pare o idee buna.

 

Bai io fac asa de 8 ani si n-a patit nimic nici o chitara (din cauza asta).

 

Oricum, un sfat general e sa va tineti sculele in huse indiferent daca locatia este acasa sau la sala de repetitii... orice v-ar spune cearny ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca se poate strica un procesor de chitara daca se afla chiar sub ea (caz real :P)... sau poate sa moara pisica daca e nefericita care amortizeaza socul (am auzit ca i s-a intamplat cuiva :P)...

 

Serios, acum, daca suna bine in continuare, nu s-a stricat nimic.

 

Cat despre preturi - stiu ca un suport care se prinde in perete e vreo 300.000 la Muzica.

Link to comment
Share on other sites

mah, tot la problema cu chitara, ca mi-a cazut pe jos. a cazut cam de la 30 cm - o tineam in mana, a cazut pe asfalt. a cazut pe o parte, apoi s-a "rostogolit" si a cazut pe fata (pe partea cu dozele). problemele care au aparut: o doza, prima doza a cazut. dar asta s-a rezolvat, am reinsurubat-o. a doua problema: cand a cazut pe fata, datorita socului ala, au iesit cateva floricele din suruburi. da si asta s-a rezolvat. si a treia problema. mi se pare mie ca grifu s-a deplasat putin, adica la partea care intra in chitara. suruburile sunt stranse la maxim, deci nuj. sau poate mi se pare mie faza cu grifu.... aa.. si tin sa zic ca nu falseaza deloc. adica suna ca inainte. Chitara e un stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru
Originally posted by Alex

Sunteti sigur ca pronto pentru lemne merge pe chitara ? Mi-a fost frica sa incerc.

Merge f.bine dar vezi ca unele tipuri ingrasa si praful se depune mai rau , se face ocrusta, mazga ,bleeaahh!

 

Am incercat un pronto cu miere(ceara)de albine- e chiar bun!

Tre' sa dai strat subtire si sa lustruiesti bine pana nu se mai simte(depinde si cum e finisata cht)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Merge f.bine dar vezi ca unele tipuri ingrasa si praful se depune mai rau , se face ocrusta, mazga ,bleeaahh!

Am incercat un pronto cu miere(ceara)de albine- e chiar bun!

Tre' sa dai strat subtire si sa lustruiesti bine pana nu se mai simte(depinde si cum e finisata cht)

 

normal ca poti sa dai cu pronto, pentru ca e lemn. da totul e sa nu dai cu mult, pentru ca s-ar putea strica stratul de lac de pe chitara sau faze dastea. aici depinde si cu cel fe de substanta dai. ma rog, pronto e super bun.

Link to comment
Share on other sites

Vopseaua in general este d-aia solubila in apa (adica nu solida, cala masini) asa incat practic intra in lemn si ii da alta culoare. Se dau straturi de d-asta (nush cate) si dup-aia destule (am auzit si de 5-6, poate si mai multe) straturi de lac. Un lutier iti poate zice mai bine si sigur gasesti si pe google.

 

Arsuri in sensul ca intra in reactie si probabil ca se topeste. Stiu ca Gibson vinde la sticluta solutia respectiva - dai cu glasspapier peste locul stricat, aplici solutia si astepti sa se intareasca or smth. Cum ziceam, not an urban legend :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.