www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Interesant :D Eu, unul prefer sunetul corzilor noi (probabil ca fac parte din majoritate). Dar ceva mi-e neclar.. Deci, ai spus ca slabesti corzile pana cand le poti scoate de pe grif. Pana la urma, le scoti inainte sa dai cu ulei sau doar le slabesti ca sa ai loc sa cureti griful?

 Nu, pur si simplu le slabesc pina cind le pot scoate in afara pragusului astfel incit sa pot da cu ulei in spatiul primei taste. Nu le scot din chei, e mai comod asa. Cu ocazia asta curat si spatiul de pe la doze si cordar, ca se-aduna acolo fie praf, poate resturi de pana, celule de piele sau de unghii, naiba mai stie ce :)

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutare,

 

 

stie cineva daca pot da cu lac din comert gatul unei chitare , sau exista in bucuresti vreun magazin de unde pot cumpara lac special? gatul este din maple. multumesc!

Eu am folosit lac incolor ptr automobile ,spray.

 

Este OK vad ca rezista in timp foarte bine doar ca nu s-a intarit  imediat dupa suflare , cred ca si din aceasta cauza este mai rezistent .este altfel de compozitie fata de sprayul colorat care probabil trebuie dupa "vopsire si usacre sa-l dai cu acest lac incolor .Am inca spray-ul prin balcon undeva nici nu am citit ce scrie pe cutie caci  ma grabeam sa repar  gatul chitarei inainte de un concert cu doua zile .( asa m-a apucat "renovarea" hehe ...practic am dat doar peste locul unde a fost tocit lacul original pe marginile gatului unde se freaca mai mult  , o mica  reparatie si constat ca tine foarte bine de vre-o 4 ani .)

Alta chitara , am lacuit cu spray negru gatul la o chitara tot cu spray ptr auto acesta a fost uscat aproape instantaneu dar s-a si luat/tocit  relativ repede ..presupun ca trebuia sa dau peste cu acel lac amintit mai sus dar eu crerdeam ca este un fel de "emaur" si am lasat doar |"vopseaua " .ce nu a rezistat frecarii si este tocita pa marginile gatului , o sa trebuiasca sa curat gatul si sa-l dau din nou cu negru apoi cu lacul spray respectiv.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mersi pentru raspuns. nu ma pricep prea mult...am crezut ca pentru chitare se foloseste un lac special.

Da , oricum este alt fel de lac decat ce gasesti in comert , sau nu cunosc care lac din comert este la fel cu cel folosit la chitare .

 

Chitarele se lacuiesc apoi sunt slefuite la pasla ! cu orice lac nu prea merge treaba ,cel mai apropiat ce rezista la asemenea slefuire ar fi ceva asemanator lacului de parchet ce daca se intareste este foarte rezistent .

 

Am lacuit o chitara cu lac de parchet , am dat cu pensula cate un strat am lasat sa se usuce bine apoi alt strat , dupa uscare am slefuit cu "pasta de dinti " .pusa pe un "pamatuf " din material textil montat pe dispozitivul de slefuit de la o bormasina ..apoi cu viteza mica a urmat slefuierea ...a tinut foarte bine ani de zile ,problema a fost cand am vrut sa relacuiesc chitara a trebuit sa dau jos tot lacul vechi pus de mine ca sa ajung la lemn  ,,,munca de "chinez batran " .

 

Celelalte tipuri de lac nu sunt prea rezistente.

Pe corp zic ca merge si "nitrolac" dar pe gat care este frecat non stop trebuie ceva mai rezistent .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dificil subiect. Foarte dificil.

Practic mai mult decit s-o duci in cutia/husa n-ai ce-i face. Poate dura ceva pina ajunge la temperatura camerei in care vei cinta, asta da. Eu prefer sa o scot din cutie imediat si sa o las sa se "adapteze" pina leg mataraia si incalzesc lampile. 10 minute sau pe-acolo. Stiu ca exista si cutii cu temperatura controlata dar nu m-a pasionat subiectul. Nici n-am avut nevoie sa cumpar asa ceva.

 

Am cintat in conditii de temperatura joasa rau, zero (?) grade (inclusiv cu manusa pe mina stinga, in mod bizar pe mina dreapta, cea cu pana, nu-mi trebuia) pe chitare Reghin electrice si nu zdranganeala ci chitara solo dar fara mari tehnicitati. (E-adevarat ca aveam un antrenament la frig pentru catarare si nu am nevoie de manusi la zero grade). Cred ca un revulsiv poate ajuta.

Banuiesc ca nu toate chitarele sint la fel de stabile la variatii mari de temperatura si/sau umiditate. Personal prefer sa folosesc o chitara pe care o stiu foarte stabila in conditii timpite, calul meu de bataie, PRS-ul cel ieftin si foarte ok.

E de banuit si ca un superstrat cu vreun Zero/Edge/Floyd/Kahler "sufera" mai tare decit un fixed bridge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Dacă chiar vrei ceva dedicat:

http://www.guitarshop.ro/fender-custom-shop-guitar-quick-cleaner_p2651.html

http://www.guitarshop.ro/fender-custom-shop-fingerboard-remedy_p2650.html

Dar s-ar putea să nu merite efortul. Cică merge pe toate finișurile. Cred că ideea e mai degrabă să dai cu ceva protector pe ea ca să nu ajungi la pete și jeg nasol ci să poți lua cu șervețel sau cârpă. Odată instalat ca lumea jegul, no.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Evident că te uiți ce conține și vezi alternative. Mai folosește lumea aparent și bureței abrazivi foarte fini (ei zic steel wool 0000, la noi cred că e 'ultra-fin' sau ceva de genul - http://www.industrial-gp.ro/ro/produse/materiale-abrazive/bureti-abrazivi-3m/buretele-abraziv-3m-ultrafine-2601.aspx) dar dacă e curățică nu văd de ce ai face-o.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.