www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

neck-ul tau maple nu e lacuit? in cazul asta necesita ingrijire special? nu poti sa il stergi cu ce dai si pe corp?

 

 

Eu folosesc Fast Fret si servetele imbibate in ulei de lamai de la Ernie Ball. Ulei de lamai nu gasesti (sau cel putin eu n-am gasit) decat pe corzi.ro. Celelalte la GuitarShop si Grosmann.

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

neck-ul tau maple nu e lacuit? in cazul asta necesita ingrijire special? nu poti sa il stergi cu ce dai si pe corp?

 

 

Eu folosesc Fast Fret si servetele imbibate in ulei de lamai de la Ernie Ball. Ulei de lamai nu gasesti (sau cel putin eu n-am gasit) decat pe corzi.ro. Celelalte la GuitarShop si Grosmann.

 

Nu e lacuit neck-ul. Oricum cu uleiul de lamaie a venit mult mai usor jos murdaria intarita, si acum arata ca nou. De asemenea si corpul il sterg cu ulei de lamaie, si corzile. The russian way works.

 

Pentru corzi e bun the string cleaner. Cam scump dar util.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Nu e lacuit neck-ul. Oricum cu uleiul de lamaie a venit mult mai usor jos murdaria intarita, si acum arata ca nou. De asemenea si corpul il sterg cu ulei de lamaie, si corzile. The russian way works.

 

Pentru corzi e bun the string cleaner. Cam scump dar util.

Imi place. Toatã lumea zice sã nu dai cu ulei de lamâie pe maple fretboard, tu dai. Și pentru corp de folosește polish, damn it! Sãracu' strat! :)

Link to comment
Share on other sites

Imi place. Toatã lumea zice sã nu dai cu ulei de lamâie pe maple fretboard, tu dai. Și pentru corp de folosește polish, damn it! Sãracu' strat! :)

 

De ce saracul?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca fretboard-ul nu e lacuit, intra uleiul in lemn cu tot cu jeg. :)

 

Pai nu s-a intamplat asta, e chiar curat. Nici macar in locurile stramte nu e murdar, culoarea neck-ului e aceeasi.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Anca Pavel

Nu demult am vazut pe cineva care mergea pe strada cu chitara fara toc, fara husa, fara nimic...iar afara ningea...ce sa mai ceri unor oameni... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand produsele specializate, pentru cele mai bune rezultate.

 

Asadar,

 

Pentru rosewood fingerboard LEM-OIL este sfant. Curata in profunzime (stiu ca suna ca-n reclama la detergenti, dar asa e) si dupa ce se insista cu frecatul grifului cu carpa, va iesi la iveala un minunat rosewood de nu te mai opresti din cantat. ATENTIE insa: nu folositi cantitati mari e lem-oil, ideal este sa aplicati pe carpa solutia si apoi cu carpa se curata griful, DAR mai ales evitati lem-oil pentru maple fingerboard.

 

Guitar polish - e solutie MILD, buna de folosit pentru partile lacuite ale chitarei si reda frumusetea finishului. Eu am folosit cu succes si pe maple fingerboard lacuit.

 

String cleaner - solutie NUMAI pentru curatarea corzilor inainte si dupa cantare.

 

Si specialitatile de carnauba wax si alte alea aplicate unde trebuie isi fac bine treaba.

 

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand produsele specializate, pentru cele mai bune rezultate.

 

Asadar,

 

Pentru rosewood fingerboard LEM-OIL este sfant. Curata in profunzime (stiu ca suna ca-n reclama la detergenti, dar asa e) si dupa ce se insista cu frecatul grifului cu carpa, va iesi la iveala un minunat rosewood de nu te mai opresti din cantat. ATENTIE insa: nu folositi cantitati mari e lem-oil, ideal este sa aplicati pe carpa solutia si apoi cu carpa se curata griful, DAR mai ales evitati lem-oil pentru maple fingerboard.

 

Guitar polish - e solutie MILD, buna de folosit pentru partile lacuite ale chitarei si reda frumusetea finishului. Eu am folosit cu succes si pe maple fingerboard lacuit.

 

String cleaner - solutie NUMAI pentru curatarea corzilor inainte si dupa cantare.

 

Si specialitatile de carnauba wax si alte alea aplicate unde trebuie isi fac bine treaba.

 

Rock on!

 

:)  ascultati-l pt. ca stie foarte bine lectia! jos palaria Gyzmo! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andriex

Salut. As vrea sa imi lacuiesc chitara(clasica). E cam veche si mi mila de ea.... ce lac sa folosesc? si.. pe spate lemnul parca incepe sa crape. ce sa fac cu el?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic ce am observat eu in legatura cu zgariatul chitarii. Inainte sa am chitara asta am avut un hohner copie dupa stratocaster. Si la un moment dat am observat niste zgarieturi pe spate. A durat ceva timp pana sa-mi dau seama ca le faceam la repetitii cu catarama de la curea

:)

 

 

pai pentru asta exista scratch pad guitar finish protector!look into it!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest matchless

cand schimbati corzile e bine sa iei cate o coarda si sa o pui pe cea noua pentru ca daca le iei pe toate s-ar putea sa se deformeze gatul... ca sa imi intretin corzile ma spal pe maini si ma sterg dupa aceia :) si dau corzile cu fast fret inainte de a canta si dupa.

http://www.thomann.de/de/ghs_fast_fret.htm

e foarte bun

Edited by matchless
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
am eu niste microfine fiber.. se numeste Carpa Curata™

:) :)

 

 

 

am si eu o intrebare, am vazut ca lumea tot zice de cum sa dai jos prafu si jegu si mai stiu eu ce.... dar pe mine ma frustreaza ceva: chitara mea are finish mat/satin si nu stiu cum sa fac sa tin prafu departe(nu mi-e problema sa o sterg, doar ca nu mai vreau sa o sterg asa de des)

 

stie cineva vreun produs care tine prafu departe? Pronto am inteles ca nu prea merge pe finish mat(cred ca se mai numeste si nelacuit dar nu bag mana in foc)

Link to comment
Share on other sites

Guest sarger0s

Am de gand sa imi iau prima mea chitara electrica - este un Squier Bullet Strat de 1 an ce nu a avut parte de corzi noi de cand sa nascut pana acum si ma intrebam (daca tot trec pe la Bucuresti sa o iau) ce corzi sa ii cumpar de la Guitar Shop ? Am vazut ca au mai multe modele de Fender si Dunlop si nu stiu ce ar fi mai bun :) ms

Link to comment
Share on other sites

Am de gand sa imi iau prima mea chitara electrica - este un Squier Bullet Strat de 1 an ce nu a avut parte de corzi noi de cand sa nascut pana acum si ma intrebam (daca tot trec pe la Bucuresti sa o iau) ce corzi sa ii cumpar de la Guitar Shop ? Am vazut ca au mai multe modele de Fender si Dunlop si nu stiu ce ar fi mai bun :) ms

 

fender sunt proaste de la mama lor...

 

la dunlop mi s-a rupt mi-ul extrem de repede, ca si in cazul d'addario sub .10

eu fol de 11 si nu se rup... dar nu-ti recomand asa groase pt bulletul tau.

 

daca iei d'addario de .10 sa-ti iei o rezerva de Mi. depinde cum indoi de ea si cat de violent esti cu pana.

daca nu... ia-ti ghs de la mc music.. sunt mai rezistente. asa mi se pare mie... n-am avut probleme sa se rupa la benduri sau asa...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest DarK JoKeR

Ok.sunt foarte nou aici,asa ca nu stiu daca am postat unde trebuie.In orice caz,am o intrebare,sau mai bine zis,o dilema:D.Am o chitara foarte veche primita de la cineva,si i-am pus eu corzi noi cat de curand.Avand in vedere ca e atat de veche apas foarte tare corzile ca sa iasa un sunet bun.In orice caz,nu asta e problema.Am corzile de 3-4 zile.Dupa cum stiti incepand de la a 3-a coarda,corzile 3,4,5 si 6 au un fel de ,,protectie'' deasupra,care le fac mai groase.o sarma foarte subtire infasurata in jurul corzii principale.Ei bine,mie la coarda 3,mi s-a rupt o parte din acea sarmulitza,ramanand doar coarda in sine,si cateva bucati pe ici-colo din acea ,,protectie''.Iar acum scoate un sutem foarte ciudat.Stiu ca trebuie sa imi iau alta coarda,dar sunt curios,a mai patit cineva asa?De ce s-a intamplat asa?Multumesc anticipat si sper ca nu am deranjat cu intrebarea.Take care.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Ok.sunt foarte nou aici,asa ca nu stiu daca am postat unde trebuie.In orice caz,am o intrebare,sau mai bine zis,o dilema:D.Am o chitara foarte veche primita de la cineva,si i-am pus eu corzi noi cat de curand.Avand in vedere ca e atat de veche apas foarte tare corzile ca sa iasa un sunet bun.In orice caz,nu asta e problema.Am corzile de 3-4 zile.Dupa cum stiti incepand de la a 3-a coarda,corzile 3,4,5 si 6 au un fel de ,,protectie'' deasupra,care le fac mai groase.o sarma foarte subtire infasurata in jurul corzii principale.Ei bine,mie la coarda 3,mi s-a rupt o parte din acea sarmulitza,ramanand doar coarda in sine,si cateva bucati pe ici-colo din acea ,,protectie''.Iar acum scoate un sutem foarte ciudat.Stiu ca trebuie sa imi iau alta coarda,dar sunt curios,a mai patit cineva asa?De ce s-a intamplat asa?Multumesc anticipat si sper ca nu am deranjat cu intrebarea.Take care.

 

cumpara un set nou cu toate corzile..ca sa se intample asta trebuie sa fie vechi tare corzile :)

 

si in tema..am si eu o intrebare:

 

am sters fretboardul cu servetele umede...si dupa aceasta..am constatat cu uimire..ca s-a cam albit....oare nu trebuia sa sterg cu servetele umede? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

As vrea si eu putin ajutor va rog.. n-am avut rabdare sa citesc tot topicul, insa voiam sa stiu daca se poate sa prelungesc durata de viata a corzilor.. adica atunci cand sunt proaspete, probabil stiti cu totii ca au sunetul ala mare si genial, nu stiu sa-l descriu mai bine, aproape ca suna a bas. Insa dupa nici macar o saptamana, se tocesc si incep sa sune plat. Urasc cand se intampla asta, de fiecare data cand ies cu chitara cu prietenii, o fac pana sa apuce sa se toceasca, ca dupa aia mi-e rusine de cum suna :) Se poate sa le fac ceva corzilor sa sune mai mult timp ca si cand ar fi proaspete?

(scuze de exprimarea foarte patetica)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema,nu prea mare...mi-a deviat putin griful de la tensiunea corzilor(sunt de 0.11),desi o tin acordata cu un semiton mai jos.am inteles ca se poate regla cu o cheie imbus din neck,dar nu stiu mai multe detalii..de exemplu:o las acordata cand fac asta sau ii scot corzile?daca ii scot corzile nu mai este tensionat griful si nu-mi dau seama cat sa strang.si inca ceva : trebuie sa strang surubul sau sa-i dau drumul?multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

atentie! uleiul de lamaie nu este indicat pentru rosewood, pentru ca usuca lemnul, ceea ce nu e bine deloc!

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema,nu prea mare...mi-a deviat putin griful de la tensiunea corzilor(sunt de 0.11),desi o tin acordata cu un semiton mai jos.am inteles ca se poate regla cu o cheie imbus din neck,dar nu stiu mai multe detalii..de exemplu:o las acordata cand fac asta sau ii scot corzile?daca ii scot corzile nu mai este tensionat griful si nu-mi dau seama cat sa strang.si inca ceva : trebuie sa strang surubul sau sa-i dau drumul?multumesc anticipat.

 

could someone help me?

Link to comment
Share on other sites

Si ce am putea folosi in locul uleiului de lamaie? Majoritatea chitarilor au tastiera din rosewood, cred ca ar fi o informatie de interes general.

cred ca facea referire la maple,nu la rosewood...zic si io :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.