www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

mai baieti vreau sa-mi iau si eu ceva produse de intretinere da nu am gasit nicaieri, eu sunt din alba si am cautat si in cluj dar nik, stiti cumva daca este vre-un site care trimite pe posta (din romania ) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu vreau sa par puturos dar io o tin in toc. Am si stativ luat de la Muzica pe care scrie Fender (dar e made in China) :) dar il tin demontat pe biblioteca. Am invatat sa ma port bine cu ea...

Pe vremuri recunosc, am facut greseala s-o "dau" cu spirt... Ce-a iesit... cred ca va imaginati... :)

Link to comment
Share on other sites

Faza cu kitul de curatare si / sau intretinere chitara e valabila mai mult la noi sau la cei mai saraci...

Afara am vazut ca la concerete sunt jde mii de chitari insirate pe scena. DIn banii luati pe un spectacol aia isi permit sa-si ia una noua. Cel mai "longeviv" chitarist mi s-a parut Walter Popa de la Iris... a avut vreo 4-5 ani aceeasi chitara cu care se afisa.. Ma rog, acum poate ma injurati dar sunt cate unii care tin la un model anume si nu-l marita in vecii vecilor... E chestia aia sentimentala, deh, prima iubire, etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cum scapati de amprentele, urmele de grasime care raman pe corpul chitarii dupa ce iti pui mainile pe ea? Fenomenul e f observabil la chitarile cu un "glossy finish".. multe electrice beneficiaza de asa ceva. Cu o carpa merge uscata, dar prea putin, mai mult intinde urmele si le uniformizeaza, iar cu un solvent (precum servetelele de sters lentilele de ochelari) parca nu as avea curaj sa dau.

 

In alta ordine de idei, un link ref. la ce zicea Cearny mai demult in leg. cu reactia dintre vinil si lacul nitocelulozic de pe Gibson-uri: http://www.frets.com/FRETSPages/Musician/G...inyl/vinyl.html

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit Pronto si mi-a placut foarte mult, dar am descoperit Sano Furniture Cleaner care mi se pare ca se preteaza mai bine la curatat o chitara cu finish glossy. Il folosesc cam de 1-2 ori pe saptamana pe ambele chitare si arata foarte bine dupa parerea mea. Il aplic cu o carpa moale de bumbac, apoi, dupa ce curat bine chitara, ii dau un polish cu o carpa de sters ochelari perfect uscata. Merge de minune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Faza cu kitul de curatare si / sau intretinere chitara e valabila mai mult la noi sau la cei mai saraci...

Afara am vazut ca la concerete sunt jde mii de chitari insirate pe scena. DIn banii luati pe un spectacol aia isi permit sa-si ia una noua. Cel mai "longeviv" chitarist mi s-a parut Walter Popa de la Iris... a avut vreo 4-5 ani aceeasi chitara cu care se afisa.. Ma rog, acum poate ma injurati dar sunt cate unii care tin la un model anume si nu-l marita in vecii vecilor... E chestia aia sentimentala, deh, prima iubire, etc...

 

 

apropo de ce zici tu, Cataline, cum ca o trupa mare schimba chitarile ca pe pantofi pt ca au bani. cauta pe DC un filmuletz, intitulat "Kirk Hammet and his guitars", parca, si vei afla de acolo cum tehnicianul personal al lui kirk, ii curata fiecare chitara in parte dupa fiecare concert, si cum kirk are vreo 30-40 de chitari dintr-un anumit model ESP KH signature. vei mai afla cum ca, atunci cand o chitara se rupe pe undeva (grif / headstock) acea chitara este reparata de acelasi tehician, care BTW este si lutier. cel putin chiar a zis despre o citara care a fost reparata de aproximativ 3-4 ori, pana cand s-a rupt intr-un loc unde nu mai putea fi reparata, astfel bucata de head stock rupta devenise "paper weight" :):)

 

 

PS: Daca administratorii forumului cred ca acest post incurajeaza in vre-un fel pirateria ii rog frumos sa actioneze in consecinta, eu asumandu-i toate riscurile, prin postarea acestor informatii.

Link to comment
Share on other sites

Da bre, cand voi avea si eu suficienti bani cu siguranta imi voi cumpara vreo 20 de chitari si-mi vpoi angaja o armata de oameni... :) Si cum pana atunci mai e cale lunga (poate in alta viata) revin cu schitele acelea promise...

 

Le-am facut in graba. Placa pe care stateau dozele este una "conventionala" romaneasca de le gaseai la orice model in ultimii 30 de ani... :) (exagerez, stiu) numai ca forma la cea rosie este un pic diferita fata de Reghinul de se gasea la Muzica, coarnele dupa cum am incercat sa le "desenez" fiind foarte ascutite...

 

La cea alb - unt... gasim cam aceasi placa (din acelasi mateial, logic) dar usor ajustata dupa firma chitarii... Personal nu mi-a placut deloc acel model (nu am tinut-o decat 4-5 luni) cu cheile jos dar culmea, suna mult mai bine decat cealalata care facea furori la vremea respectiva printre colegi, amici, proeteni, gagici... :)

 

Aveti mai jos schitele facute acu 5 minute in graba (in Corel).

post-169-1118736411_thumb.jpg

post-169-1118736428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest p_aciulea

am inceput si eu sa imi curat Chitara cu Pronto anti-praf si vreau sa spun ca isi face treaba foarte bine, plus de asta, se pune mai putin praf pe ea decat inainte. din pacate tot se pune.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: daca punetzi chitara pe un suport facut din cauciuc ii strica finishu la chitara?

 

Cam toate suporturile de chitara is facute asa shi am citit pe undeva ca decoloreaza vopseaua/lacu shi ca ar trebui sa fie in contact cu ceva 100%cotton nuh cauciuc.

 

Eu mi-am tinut mult timp un Reghin negru (model Iris strat) pe o chestie d-aia shi am vazut ca shi-o pierdut din gloss in pozitiile care atingea stativu da nu am vazut decolorare din moment ce era negru, voi atzi avut probleme cu asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.